Την… έστησε στην Ομόνοια 29Μ ο Απόλλων

Με μια εκτέλεση φάουλ και ένα πέναλτι η ομάδα του Γκούλα «λύγισε» το τριφύλλι και επέστρεψε στις νίκες

Ο Απόλλων επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας της Ομόνοιας 29Μ 2-0 εντός έδρας. Σκόρερ ήταν ο Βεϊσμπέκ στο 27ο και ο Ντορεγκαράι στο 45+1. Με αυτό το αποτέλεσμα ο Απόλλων έφτασε τους 13 βαθμούς και ανέβηκε στην 5η θέση με την Ομόνοια 29Μ να μένει στην τελευταία θέση με 2 βαθμούς.

Α΄ Ημίχρονο

Η γηπεδούχος ομάδα ήθελε να ξεκινήσει δυνατά με την ομάδα της Ομόνοιας 29Μ να θέλει να κρατήσει μπάλα, απορροφώντας με αυτό το τρόπο το δυνατό ξεκίνημα του Απόλλων.

Με την ομάδα του Γκούλα ωστόσο να δημιουργεί καποιες ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Μπρολ. Η ομάδα της Λεμεσού μπήκε μπροστά στο σκορ στο 27ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Βεϊσμπέκ που άφησε τον Μπρολ άγαλμα να παρακολουθεί την μπάλα.

Με την ομάδα του Πετράκη να θέλει να κρατήσει περισσότερο μπάλα από το σημείο που βρέθηκε πίσω στο σκορ. Η ομάδα της Λεμεσού ωστόσο ήταν αυτή που έχανε ευκαιρίες για να κάνει τα τέρματα τις δύο αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Όμως στο 43ο λεπτό ο ρεφ της αναμέτρησης θα πάει στον on field review να δει αν υπάρχει παράβαση από τον Γκαρσία στον Λαμ.

Θα αποφασίσει πως υπάρχει και θα δώσει πέναλτι στον Απόλλων, την εκτέλεση του οποίου θα αναλάβει ο Ντορεγκαράι και θα ευστοχήσει από τα 11 βήματα. Δίνοντας με αυτό το τρόπο γερό προβάδισμα στην ομάδα του. Κάπως έτσι η ομάδα του Γκούλα θα πάει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 2-0

Β΄ Ημίχρονο

Η Ομόνοια 29Μ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος θέλοντας να κρατήσει μπάλα και να φτιάξει ευκαιρίες. Με την πρώτη της τελική στην αναμέτρηση να έρχεται στο 51ο λεπτό από σουτ του Φιάκα και την επέμβαση του Λέουβενμπεργκ.

Η ομάδα του Πετράκη ήταν αρκετά καλύτερη σε σύγκριση με το πρώτο μέρος. Με τον Απόλλων να έχει τις δίκες του καλές φάσεις.

Σε ένα εντελώς διαφορετικό δεύτερο μισό με την φιλοξενουμένη ομάδα να παίζει καλυτέρα και τον Απόλλων να ρίχνει ταχύτητα και να έχουμε ευκαιρίες και στις δύο εστίες. Κάπως έτσι ο Απόλλων επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 2-0 της Ομόνοιας 29Μ εντός εδρας

Το 24sports σας φέρνει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης αναμεσά στον Απόλλων και την Ομόνοια 29Μ ΕΔΩ.

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Σάντος, Βούρος, Λαμ, Μαλεκκίδης, Ντ’ Αλμέιδα, ( 63. Κολ)  Μπουαγκάρντ, ( 84. Μπολί)  Βεϊσμπέκ, Σαγκάλ, ( 77. Ντρόζεκ)  Ζμερχάλ, ( 84. Ντε Μάρκο )  Ντορεγκαράι.

Στον πάγκο: Ελευθερίου, Δημητρίου, Σελεστίν, Ντουοντού, Μπαραόνα, Αρτυματάς, Ντρόζεκ, Μπολί, Κολ, Ντε Μάρκο.

Ομόνοια 29Μ: Μπρολ, Κονομής, ( 66. Κονομής)  Ντεσλάντες, Χέιλεν, Γκαρσία, Φιάκας, Ράμος, ( 75. Πικής)  Γουίλερ, ( 75. Μπελά)  Ένεμ, (66. Καρπ) Ρ. Φερνάντες, Τρούγιτς. ( 82. Ποντικός)

Στον πάγκο: Στρέζος, Ανδρέου, Α. Φερνάντες, Φαμπίνιο, Γαβριηλίδης, Παττίχης, Πική, Ποντικός, Σαμπανάζοβιτς, Καρπ, Παύλου, Μπελά.

Διαιτητής: Νικόλας Λιοτατής
VAR: Αντωνίου Μάριος
Σκόρερ: 27. Βεϊσμπέκ, 45+1, Ντορεγκαράι, / -
Κίτρινες: Κολ, / Κονομής, Χέιλεν, Τρούγιτς,