Τεσσάρα στο Σαν Μαρίνο και επιτέλους νίκη...

Η Εθνική μας επέστρεψε στις νίκες καθώς επικράτησε με 4-1 εκτός έδρας του Σαν Μαρίνο

Επιτέλους νίκη για την Εθνική μας, η οποία επικράτησε εκτός έδρας με 4-1 του Σαν Μαρίνο σε φιλικό αγώνα. Η ομάδα του Κετσπάγια ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και είχε πολύ καλή εμφάνιση. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προηγήθηκε στο πρώτο μέρος στο 45+2’ με τον Σατσιά με ένα πανέμορφο γκολ, ενώ στο ξεκίνημα του β’ μέρους ο Κάστανος στο 53’ και στο 55’ έκανε το 3-0. Το Σαν Μαρίνο μείωσε με πανέμορφο γκολ του Τζιοκόντι στο 81’, όμως τρία λεπτά αργότερα στο 84’ ο Κακουλλής διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Στο πρώτο μέρος η Εθνική μας μπήκε δυνατά από το ξεκίνημα του αγώνα με σκοπό να κυκλοφορήσει μπάλα, να ελέγξει το παιχνίδι και να φτιάξει φάσεις.

Η πρώτη μεγάλη φάση δημιουργήθηκε στο 21ο λεπτό με τον Πίττα, ο οποίος έκανε σουτ εκτός περιοχής, όμως έδιωξε με τα πόδια ο Κολόμπο. Τέσσερα λεπτά μετά ο Αρτυματάς απείλησε εκ νέου με σουτ, όμως μάζεψε ο κίπερ του Σαν Μαρίνο, ενώ προηγήθηκε πέσιμο του Λοΐζου εντός περιοχής χωρίς να δοθεί κάποια παράβαση.

Η ομάδα του Κετσπάγια ήταν ανώτερη μέσα στο γήπεδο, χωρίς να απειληθεί και ιδιαίτερα, ενώ έχασε δύο άλλες μεγάλες φάσεις στο 29’ και στο 38’με Γκόγκις και Κάστανο, όμως δήλωσε παρών ο Κολόμπο.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους απείλησε το Σαν Μαρίνο με τον Κονσταντίνι, όμως στο γύρισμα του Ναντάριο, έδιωξε σωτήρια ο Μολ.

Ένα λεπτό μετά ήρθε το γκολ για την εθνική μας, με τον Σατσιά ο οποίος εκτός περιοχής έπιασε το σουτ, κάνοντας το 1-0 για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, αποτέλεσμα που έφερε και τη λήξη του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος η Εθνική και πάλι μπήκε δυνατά και μέσα σε δύο λεπτά ο Κάστανος σκόραρε δύο γκολ και τελείωσε το παιχνίδι.

Στο 53’ και στο 55’ με δύο δυνατά σουτ ο Κάστανος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 3-0 για την Εθνική μας.

Στη συνέχεια όπως ήταν λογικό έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, με την Εθνική μας να ελέγχει το παιχνίδι.

Στο 81’ κατάφερε το Σαν Μαρίνο να μειώσει με μακρινό σουτ του Τζιοκόντι, που νίκησε τον Μολ και σημείωσε ένα πανέμορφο γκολ.

Στο 84’ η Εθνική μας πέτυχε και 4ο γκολ μετά από προσπάθεια του Κατσαντώνη, βρέθηκε μέσα στην περιοχή απέναντι από τον Κολόμπο, όμως έδωσε έτοιμο γκολ στον Κακουλλή για να πλασάρει για το 4-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Εντεκάδες:

Σαν Μαρίνο (Σεβόλι): Κολόμπο, Νταντάριο, Σεβόλι, Ρόσι, Τόσι, Α. Γκολινούτσι, Μπατιστίνι, Μπεράρντι, Κονταντίνι, Σενσόλι, Νάνι.

Στον πάγκο: Ζαβόλι, Αμίτσι, Παλάτσι, Βιταϊόλι, Ε. Γκολινούτσι, Φρανσιόσι, Βαλεντίνι, Πασολίνι, Πανκότι, Μουλαρόνι, Κασάντεϊ, Τζιοκόντι.

Κύπρος (Κετσπάγια): Μολ, Κυπριανού, Γκόγκιτς, Παναγιώτου, Σατσιάς, Μαλεκκίδης, Ντανίλο, Αρτυματάς, Κάστανος, Λοΐζου, Πίττας.

Στον πάγκο: Παναγή, Δημητρίου, Καρώ, Κορρέα, Πηλέας, Κακουλλής, Χρυσοστόμου, Ανδρέου, Ηλία, Γαβριήλ, Κατσαντώνης, Φιλιώτης, Χάμπος.

Διαιτητής: Ishmael Barbara (Μάλτα)