Πρώτο διπλό με περιπετειώδες τρόπο

Η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε με 3-2 του Εθνικού Άχνας εκτός έδρας

Η Νέα Σαλαμίνα έκανε στον Εθνικό Άχνας ότι της έκανε η Ομόνοια στην προηγουμένη αγωνιστική αφού έφερε το ματς τούμπα πανω στην τούμπα και επικράτησε με 3-2 του Εθνικού Άχνας εκτός έδρας στο πλαίσιο της 3ης Αγωνιστικής. Ο αγώνας είχε διακοπεί για ένα 20λεπτο στην αρχή του Β΄ μέρους για πρόβλημα με τους πύργους φωτισμού του γηπέδου.

Α΄ Ημίχρονο

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να θέλουν να μάθουν περισσότερο η μια την άλλη. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο πέρασε χωρίς κάτι το αξιόλογο μπροστά από τις δύο εστίες.

Ήταν ένα παιχνίδι κέντρου με την μια ομάδα να θέλει να εξουδετερώσει την άλλη. Αξίζει να αναφερθεί πως η πρώτη αξιόλογη φάση ήρθε στο 19ο λεπτό με μακρινό σουτ του Μπεχαράνο και τον Φλόρες να διώχνει σε κόρνερ.

Γενικότερα ο αγώνας δεν είχε ευκαιρίες. Η πρώτη καλή ευκαιρία για τον Εθνικό ήρθε στο 33ο λεπτό με μακρινό σουτ του Μπονέτο και τον Αντός να αποκρούει. Η Νέα Σαλαμίνα άνοιξε το σκορ στο 44ο λεπτό με τον Παπαγεωργίου.

Ο παίχτης της φιλοξενουμένης ομάδας δέχτηκε πολύ ωραία καθετή μπάλα και με ωραίο τσίμπημα άνοιξε το σκορ. Κάπως έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με την ομάδα του Χριστοδούλου μπροστά στο σκορ με 1-0.

Β΄ Ημίχρονο

Με το καλημέρα στην επανάληψη ο Εθνικός έφερε το ματς στα ίσα με τον Αντερέγκεν. Από εκτέλεση πλάγιου ο Αντερέγκεν έπιασε ένα δυνατό σουτ εντός περιοχής χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον Αντός.

Κάπου εκεί 3 από τους 4 πυλώνες του σταδίου έσβησαν και είχαμε προσωρινή διακοπη στην αναμέτρηση. Ο αγώνας συνεχίστηκε μέτα από 20λεπτα αναμονής για να αποκατασταθεί το πρόβλημα.

Ο Εθνικός μέσα σε ένα δεκάλεπτο αγωνιστικού χρόνου έφερε το ματς τούμπα με τον Μπονέτο να κάνει ωραία σέντρα στην περιοχή και τον Οφόρι να παίρνει την καρφωτή κεφαλιά για να κάνει τα τέρματα της ομάδας του 2.

Ακολούθως η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε χώρους στον αγωνιστικό χώρο οπου ο Εθνικός οπισθοχώρησε, θέλοντας με αυτό το τρόπο να κρατήσει το υπερ της αποτέλεσμα.

Στο 93ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε πέναλτι από εξέταση της φάσης από το On field review για χέρι από ποδοσφαιριστή του Εθνικού. Την εκτέλεση του ανέλαβε ο Βέλλιος ο οποίος εκτέλεσε ένα πολύ ωραίο πέναλτι.

Ενώ υπήρξε διαφωνία με τον Ντουρμισάι στο ποιος θα εκτελούσε το πέναλτι. Η φιλοξενουμένη ομάδα συνέχισε να είναι καλύτερη και έτσι στο 109ο λεπτό έφερε το ματς τούμπα στην τούμπα.

Αυτή την φορά ο Ντουρμισάι πέτυχε ένα πολύ ωραίο τέρμα με ωραίο σουτ εντός περιοχής μέτα από πασά του Λέζιακς.

Ο Εθνικός ανέβηκε να φέρει το ματς στα ίσα αλλά δεν τα κατάφερε. Έτσι μέτα από 120 λεπτά παιχνιδιού η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να πάρει ένα μεγάλο πρώτο διπλό με 3-2

Το 24sports σας φέρνει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης αναμεσά στον Εθνικό Άχνας και την Νέα Σαλαμίνα ΕΔΩ.

Εθνικός Άχνας: Φλόρες, Ντε Ιριόντο, Λίπσκι, Μπονέτο, Παναγιώτου, Ιωάννου, Στυλιανού, (109. Γκονζάλες) Μπαχανάκ, Αντερέγκεν, (101. Σόμπιεχ) Οφόρι, Μπρένο. (87. Πεχλιβάνης)

Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Ηλία, Σόμπιεχ, Πεχλιβάνης, Λομοτέι, Γκονζάλες, Ντουπόφ, Ερνάντες, Βενιζέλου, Σαντί, Αγγελόπουλος, Μπάρετ.

Νέα Σαλαμίνα : Άντος, Λέουκο, Τόμοβιτς, Μιχαήλ, Λέζιακς, Καρλίτος, (82. Φράγκος) Μιγκελίτο, (82. Ντουρμισάι) Μπεχαράνο, (91. Γκπελέ) Νάρσινγκ, (105. Μπαχασά) Παπαγεωργίου, (82. Φερνάντες) Βέλλιος.

Στον πάγκο: Καλανίδης, Σεργίου, Ασεβέδο, Ντουρμισάι, Φερνάντες, Γκπελέ, Σπυριδάκης, Φράγκος, Μπαχασά, Βίκτωρος, Κουμπαρή, Κατσιάρης.

Διαιτητής: Κωνσταντινίδης Αντώνης

VAR: Αντωνίου Μενέλαος

Σκόρερ: 46. Αντερέγκεν, 76΄΄  Οφόρι,  / 44. Παπαγεωργίου, 96, Βέλλιος (Π), 107, Ντουρμισάι

Κίτρινη: Στυλιανού, Παναγιώτου,  / Παπαγεωργίου, Ντουρμισάι,