Τεσσάρα, πρόκριση... Κλούζ!

Η Πάφος άφησε τα... ωραία για το τέλος, κέρδισε με 4-0 την ΤΣΣΚΑ 1948 και πάει στα πλέι-οφ του Conference

Η Πάφος FC κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της ΤΣΣΚΑ 1948 με 4-0 και να προκριθεί για πρώτη φορά στην ιστορία της σε Play – Off ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Στο 97ο λεπτό ο Λούκασεν έστειλε το ματς στην παράταση, ενώ Ζάζα (95’), Άντερσον (99’) και ένα αυτογκόλ (118’) διαμόρφωσαν το τελικό σκορ και έβαψαν... γαλάζιο το εισητήριο για την επόμενη φάση. Επόμενος αντίπαλος για το σύνολο του Καρσέδο η CFR Κλουζ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Πάφο να κρατά μπάλα και να ψάχνει διαδρόμους για να απειλήσει, οι φιλοξενούμενοι όμως ήταν καλά οργανωμένοι στην άμυνα.

Το πρώτο μισάωρο κύλησε χωρίς πολλές φάσεις και με το σύνολο του Καρσέδο να κρατά μπάλα.

Ωστόσο στο 36ο λεπτό η ΤΣΣΚΑ έφτασε κοντά στο γκολ, αφού η κεφαλιά του Καραγκαρέν μέτα από εκτέλεση κόρνερ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Τα δεδομένα αλλάξαν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων αφού ο Φουρτάδο αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα μέσα σε ένα δεκάλεπτο και άφησε την ομάδα του με 10 ποδοσφαιριστές.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0.

Β΄ Ημίχρονο

Το β’ μέρος ξεκίνησε όπως τέλειωσε το πρώτο με την Πάφο να κρατάει μπάλα, αλλά να μη μπορεί να διασπάσει την καλά οργανωμένη αμυντική λειτουργία της ΤΣΣΚΑ.

Στο 61ο λεπτό ο Ζάζα με προσωπική ενέργεια στην περιοχή δοκίμασε το πόδι του, με τη μπάλα να κτυπάει στο δεξί κάθετο δοκάρι. Στην συνέχεια η Πάφος κρατούσε μπάλα αλλά χωρίς ουσία.

Η λύτρωση για την κυπριακή ομάδα ήρθε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον κεντρικό αμυντικό Λούκασεν, που βρέθηκε στην κατάλληλη θέση την κατάλληλη στιγμή και με σουτ εντός περιοχής έγραψε το 1-0 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Παράταση

Το έξτρα ημίωρο ξεκίνησε με την γηπεδούχο ομάδα να πιέζει για το γκολ... πρόκρισης. Κάτι που έγινε σε λίγα λεπτά, καθώς ο Ζάζα με ωραία ενέργεια έγραψε το 2-0 στο 93’ και ο Άντερσον βρήκε δίχτυα στο 99’ για το 3-0.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 118’ μετά από αυτογκόλ του Ντασκάλοφ

Το 24sports σας φέρνει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης αναμεσά στην Πάφος FC και την ΤΣΣΚΑ 1948 ΕΔΩ.

Πάφος FC: Ίβουσιτς, Λούκασεν, Γκολντάρ, Πηλέας,(89. Ναμ) Μπρούνο,(59. Κορέια) Σούνιτς, (46. Άντερσον)  Πέπε, (79. Βαλακάρι) Ντράγκομιρ, Τάνκοβιτς,(79. Ηλία)  Ζάιρο, Ζάζα.(98. / Παρατάσης Πελάτζιο)

Στον πάγκο: Θεοδούλου, Μιχαήλ, Πελάτζιο, Βαλακάρι, Άντερσον, Ποντέλο, Ηλία, Ναμ, Κορέια

ΤΣΣΚΑ 1948: Μαρίνοφ, Ράπνουιλ,(91. /  Παρατ΄άσης Μαρκόφ)  Τσένοφ, Φουρτάδο, Ιβάνοφ, Πίσκεβιτς, (98. / Παρατάσης Μπόιτσεφ) Ντάσκαλοφ, Καραγκαρέν, ( 57. Μπουζόν) Κιριλόφ,(83. Ίλιεφ) Ιλιέφκσι,(72. Οκτάβιο) Θάλης (72. Ουμαρμπόεφ)

Στον πάγκο : Ντούμπα, Αλιμόλοφ, Ίλιεφ, Μπουζόν, Ατανάσοφ, Μαρκόφ, Ουμαρμπόεφ, Μπόιτσεφ, Οκτάβιο, Μπιντουγκά.

Διαιτητής: Lothar D'hondt (Βέλγιο)
VAR: Erik Lambrechts (Βέλγιο)
Σκόρερ: 97. Λο΄΄υκασεν, 95. Ζάζα (Παράτασης), 98. Άντερσον (Παράτασης) , 118. Ντάσκαλοφ (αυτογκόλ) / -
Κίτρινες: Τάνκοβιτς, Γκολντάρ, Άντερσον,   / Καραγκαρέν, Ντάσκαλοφ, Φουρτάδο, Κιριλόφ, Μπουζόν, Μάρινοφ, Μαρκόφ, Ιβάνοφ,
Κόκκινη: - / Φουρτάδο (Δεύτερη κίτρινη)