Ιστορική Πάφος των ανατροπών!

Παρθενική εμφάνιση στην Ευρώπη με πρόκριση στο League Phase για τους κυπελλούχους

Η Πάφος FC επικρατώντας με 3-0 εντός εδρας της Κλούζ πανηγύρισε την παρθενική της πρόκριση σε ομίλους Ευρωπαϊκής διοργάνωσης ή διαφορετικά στο League Stage του Conference League στην πρώτη της παρουσία στην Ευρώπη. Σκόρερ για την ομάδα της Πάφου ο Ζάζα στο 28ο ο Γκολντάρ στο 30ο και ο Τάνκοβιτς στο 48ο. Αξίζει να αναφερθεί πως η ομάδα του Καρσέδο πηρέ 3η σερί πρόκριση με 3η σερί ανατροπή στο 2ο ματς και ενώ είχε γνωρίσει την ήττα στον πρώτο αγώνα

Α΄ Ημίχρονο

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την γηπεδούχο ομάδα. Πρώτου συμπληρώσουμε ένα λεπτό, η άμυνα της Κλούζ έκανε το λάθος ο Ζάιρο βγήκε τετ α τετ με τον Πόπα και πήγε να τον τριπλάρει αλλά ο τερματοφύλακας των Ρουμάνων του έκλεψε την μπάλα.

Η Κυπριακή ομάδα είχε μπει πολύ δυνατά, θέλοντας με αυτό το τρόπο το γρήγορο γκολ και την ισοφάριση του συνολικού σκορ. Οι δύο ομάδες στην συνέχεια είχαν τις δίκες τους καλές στιγμές χωρίς όμως αυτές να μετατραπούν σε τέρμα.

Η ομάδα του Καρσέδο μέσα σε ένα τρίλεπτο κατάφερε να σκοράρει εις διπλούν και να πάρει σκορ πρόκρισης. Στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης η άμυνα της Κλουζ έκανε νέο λάθος και ο Ζάιρο έκλεψε την μπάλα έτρεξε μπροστά και έκανε την σέντρα με τον Ζάζα με κοντινή προβολή να στέλνει την μπάλα στην εστία του Πόπα. Με την επανέναρξη του αγώνα η Πάφος κερδισε φάουλ λίγο μέτα την μεσαία γραμμή, την εκτέλεση του ανέλαβε ο Πέπε με τον Γκολντάρ να παίρνει το κεφάλι και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Μέτα τα δύο τέρματα και με το εισιτήριο πρόκρισης να αλλάζει χεριά η φιλοξενουμένη ομάδα κερδισε χώρο στον αγωνιστικό χώρο ωστόσο δεν κατάφερε κάτι το αξιολογώ. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με τους «γαλάζιους της Πάφου» μπροστά στο σκορ με 2-0.

Β΄ Ημίχρονο

Το δεύτερο μισό ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την ομάδα του Καρσέδο αφού ο Ζάζα κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Μπομπέν. Την εκτέλεση του ανέλαβε ο Τάνκοβιτς ο οποίος έστειλε από την μια μεριά την μπάλα και από την άλλη τον Πόπα.

Η γηπεδούχος ομάδα στην συνέχεια είχε φέρει την αναμέτρηση εκεί οπου αυτή το ήθελε έτσι ώστε να περάσει ο χρόνος και να κλειδώσει την πρόκριση στο League Stage του Conference League.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι έτσι η Πάφος έγραψε ιστορία αφού πέρασε στο League Stage στην πρώτη της ευρωπαϊκή παρουσία

Το 24sports σας φέρνει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης αναμεσά στην Πάφος FC και την Κλούζ ΕΔΩ.

Πάφος FC: Ίβουσιτς, Γκολντάρ, Λούκασεν, Ποντέλο, (52. Πήλεας) Μπρούνο, (72. Κορέια) Σούνιτς, Πέπε, (80. Ναμ) Ντράγκομιρ, Τάνκοβιτς, Ζάζα, (72. Νάτελ) Ζάιρο (80. Άντερσον)

Στον πάγκο: Θεοδούλου, Μιχαήλ, Πήλεας, Βιέρα, Ναμ, Άντερσον, Νταλίνια, Κορέια, Ηλία, Νάτελ

Κλούζ : Πόπα, Μόγκος, Μπομπέν, Κρέσιτς, Καμόρα, Αρτεάν,(62. Καμαρά) Κειτά,(46.Τζόκοβιτς) Ταχτσίδης,(79. Φίκα) Ενκολόλο, (87. Παούν) Μπιρλιγκέα, Κορενίκα(62. Μουντεάνου)

Στον πάγκο : Ρακάσαν, Χίντριχ, Αμπείντ, Μπολγκάντο, Αγιέτι, Καμαρά, Παούν, Ρότσα, Φίκα, Τζόκοβιτς, Μουντεάνου, Μάικολ

Διαιτητής: Craig Pawson (Αγγλία)
VAR: Andrew Madley (Αγγλία)
Σκόρερ: 28. Ζάζα, 30. Γκολντάρ, 48. Τάνκοβιτς (Π), / -
Κίτρινες: Μπρούνο, Ντράγκομιρ, / Πόπα, Ταχτσίδης, Καμαρά