Δεύτερη συντριβή και τώρα... Κόνφερενς

Στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς συνεχίζει η Πάφος, που έχασε εκ νέου (5-2) από τους Σουηδούς

Αποχαιρέτησε το Γιουρόπα Λιγκ η Πάφος με δεύτερη συντριβή, καθώς έχασε με 5-2 στο δεύτερο ματς με την Έλφσμποργκ στον πρώτο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης στη Λεμεσό και αποκλείστηκε με συνολικό σκορ 8-2.

Η ομάδα του Καρσέδο μπήκε δυνατά, είχε δοκάρι με τον Ζάιρο στο 5ο λεπτό, δέχθηκε μετά κόκκινη κάρτα με τον Κορέια και γκολ, όμως βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους γύρισε το ματς σε 2-1 με τα γκολ των Χόλμεν (αυτογκόλ) και Ντράγκομιρ.

Στο δεύτερο μέρος μέσα σε δύο λεπτά κατέρρευσε η ομάδα του Καρσέδο, καθώς στο 47’ και στο 48’ η Έλφσμποργκ γύρισε το ματς σε 3-2 και μετά κατάφερε να πετύχει 4ο και 5ο γκολ σφραγίζοντας την πρόκριση.

Έτσι πλέον η Πάφος θα συνεχίσει την ευρωπαϊκή της πορεία στο Κόνφερενς Λιγκ εκεί όπου θα βρει την Ζάλγκιρις Λιθουανίας στον δεύτερο προκριματικό γύρο.

Στο πρώτο μέρος η Πάφος μπήκε πολύ δυνατά με σκοπό να σκοράρει πρώτη και να προσπαθήσει για το ποδοσφαιρικό θαύμα. Στο 5ο λεπτό η ομάδα του Καρσέδο έχασε τεράστια φάση με τον Ζάιρο, ο οποίος έκλεψε την μπάλα βρέθηκε απέναντι από τον κίπερ, έκανε το πλασέ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Πότερσεν.

Εκεί που η Πάφος έλεγχε το ματς στο 14ο λεπτό ήρθε κόκκινη κάρτα απευθείας μετά από παρέμβαση του ΒΑΡ στον Κορέια για πάτημα.

Στο 22ο λεπτό ήρθε το γκολ για την Έλφσμποργκ, έγινε η μπαλιά στην περιοχή, ο Ούμα μόνος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την σουηδική ομάδα.

Τρία λεπτά μετά ήρθε η αντίδραση για την Πάφο μετά από μπαλιά του Μπρούνο, ο Χόλμεν άθελα του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Η Πάφος μετέπειτα παρά το γεγονός ότι ήταν με δέκα παίκτες έψαξε το 2-1 και κατάφερε να το πετύχει στο 43’ με γκολάρα του Ντράγκομιρ με σουτ εκτός περιοχής, αποτέλεσμα που έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος ήταν το χειρότερο ξεκίνημα για την Πάφο που μπορούσε να υπάρξει, καθώς η Έλφσμποργκ μέσα σε δύο λεπτά γύρισε το ματς, με γκολ των Μπάινου και Μπάλντουρσον στο 47’ και στο 48’ οι οποίοι με δύο πλασέ γύρισαν το παιχνίδι για την ομάδα τους.

Από εκεί και πέρα η Πάφος δεν μπορούσε να βγάλει αντίδραση με την Έλφσμποργκ στο 58’ να φτάνει και σε 4ο γκολ με τον Αμπντουλάι να σφραγίζει την πρόκριση για την σουηδική ομάδα.

Στη συνέχεια τα εναπομείναντα λεπτά ήταν τυπικής διάρκειας με τον ρυθμό του αγώνα να πέφτει κατακόρυφα, καθώς τα πάντα είχαν κριθεί.

Στο 85’ ήρθε το 5-2 για την Έλφσμποργκ με τον Ζένελι, ο οποίος εντός περιοχής με σουτ νίκησε τον Ίβουσιτς.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι με την Πάφο να αποχαιρετά το Γιουρόπα Λιγκ και να συνεχίζει την ευρωπαϊκή της πορεία στο Κόνφερενς Λιγκ.

Ενδεκάδες

Πάφος: Ίβουσιτς, Κορέια, Γκολντάρ, Ναμ (58' Νταλίνια), Πηλέας, Ντράγκομιρ, Πελάζιο, Μπρούνο (77' Τουμάσι), Ζάζα (49' Ηλία), Τάνκοβιτς (58' Βαλακάρι), Ζάιρο.

Στον πάγκο οι Μιχαήλ, Σίκατς, Ποντέλο, Εύζωνας, Κολώτας.

Έλφσμποργκ: Πέτερσον, Χόλμεν, Χένρικσον, Γιεγκμπέ, Χέντλουντ (68' Κασέμ), Ούμα (46' Ζενέλι), Μπάλντουρσον, Καΐμπ (46' Χουλτ), Μπαϊντού (62' Λάρσον), Φρικ, Ζενέλι Αρ (55' Αμπντουλάι)

Στον πάγκο οι Ούπενμπεργκ, Σόρενσεν, Γκουμούντσον, Γιεμπάρα, Σόντερμπεργκ.

Σκόρερ: 25' Χόλμεν (αυτογκόλ)/ 22' Ούμα, 47' Μπάιντου, 48' Μπάλντουρσο, 58' Αμπντουλάι, 85' Ζένελι

Αποβολές: 14' Κορέια/

Διαιτητής: Gal Leibovitz ISR
VAR: Daniel Bar Natan ISR