Άλωσε το Κισινάου με τεσσάρα και έγραψε ιστορία η Πάφος!

Η πρώτη εκτός έδρας ευρωπαϊκή νίκη είναι γεγονός – Στο ταμείο 400 χιλιάρικα

Η Πάφος πέτυχε την πρώτη της ιστορική εκτός έδρας ευρωπαϊκή νίκη, επικρατώντας με 4-1 της Πέτροκουμπ στην Μολδαβία για την 1η αγωνιστική στο League Phase του Conference League. Το σκορ άνοιξε ο Λούνγκου στο 26ο λεπτό για την Πέτροκουμπ. Ενώ για την Πάφο σκοράραν ο Κορέια στο 33ο και 52ο λεπτό. Ο Ζάζα στο 37ο και ο Ναμ στο 82ο λεπτό.

Α΄ Ημίχρονο

Με την έναρξη στην αναμέτρηση η Πάφος είχε μεγάλη ευκαιρία. Αφού μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης η άμυνα της Πέτροκουμπ έκοψε την μπάλα πάνω στην γραμμή μέσα από τσίμπημα της μπάλας από τον Ζάιρο μπροστά από τον εξερχόμενο τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Σε ένα παιχνίδι με πολύ καλό ρυθμό και την μπάλα να ανεβοκατέβαινε. Ωστόσο από το εικοσάλεπτο και έπειτα ο ρυθμός της αναμέτρησης είχε κοπάσει σε σχέση με την έναρξη.

Η ομάδα από την Μολδαβία κερδισε πέναλτι στο 25ο λεπτό σε ανοιχτό απλωμένο χέρι του Σούνιτς.

Αφού ελέγχτηκε η φάση μέσο από το VAR την εκτέλεση του ανάλαβε ο Λούνγκου που ευστόχησε παρότι ο Ίβουσιτς διάλεξε σωστή μεριά. Με την Κυπριακή ομάδα να ανεβαίνει αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ. Κάτι το οποίο κατάφερε στο 33ο λεπτό με τον Κορέια.

Ο οποίος έφυγε στην κόντρα και με πολύ ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή έφερε το ματς στα ίσα. Άφησε τους γηπεδούχους μόλις 7 λεπτά να είναι μπροστά στο σκορ.

Η Πάφος ωστόσο δεν έμεινε μέχρι εκεί αφού 3 λεπτά αργότερα πέτυχε και δεύτερο τέρμα, αυτή την φορά με τον Ζάζα.

Ο Βραζιλιάνος πέτυχε ίσως το γκολ της αγωνιστικής μέτα από τρομερό, δυνατό σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να καταλήγει στο αριστερό παραθυράκι του τερματοφύλακα Σμαλενέα.

Έτσι μέσα σε ένα τετράλεπτο η Κυπριακή ομάδα έκανε την ανατροπή. Ο ρυθμός του αγώνα συνέχιζε να ήταν πολύ κάλος με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει και τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να δίνουν πολλές δυνάμεις.

Με αυτά τα δεδομένα οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με την ομάδα του Καρσέδο μπροστά στο σκορ με 2-1.

Β΄ Ημίχρονο

Η Κυπριακή ομάδα μπήκε καλά στο δεύτερο μισό και μόλις στο 7ο λεπτό του δευτέρου μέρους πέτυχε και 3ο τέρμα με τον Κορέια.

Ο Σίλβα το γύρισμα στην περιοχή και ο Κορέια το τελείωμα κοντά από το σημείο του πέναλτι για να πέτυχει το δεύτερο δικο του και 3ο της ομάδας του.

Στην συνέχεια η Πάφος έλεγχε την αναμέτρηση φέρνοντας την στα μετρά της για να κλειδώσει την πρώτη της εκτός έδρας ευρωπαϊκή νίκη.

Ο ρυθμός του αγώνα μέτα το 3 τέρμα της Κυπριακής ομάδας είχε πέσει. Με την ομάδα από την Μολδαβία να κρατάει περισσότερο μπάλα στην συνέχεια αλλά χωρίς ουσία.

Η περσινή κυπελλούχος Κύπρου ήταν αυτή που έχανε ευκαιρίες για να αυξήσει το δίκτυ του σκορ.

Με την Πάφο να δείχνει την ανωτερότητα της στον αγωνιστικό χώρο από την στιγμή που βρέθηκε πίσω στο σκορ και έπειτα.

Η Πάφος πέτυχε και τέταρτο τέρμα στο 82ο λεπτό με τον Ναμ μέσα από γύρισμα του Τάνκοβιτς. Έτσι έγραψε και αυτός το όνομα του στην λίστα με τους σκόρερ.

Η Πάφος συνέχιζε να φτιάχνει ευκαιρίες αλλά δεν άλλαξε κάτι έτσι ο αγώνας τέλειωσε στο 4-1 υπερ της Πάφου.

Το 24sports σας φέρνει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης αναμεσά στην Πέτροκουμπ και την Πάφος FC ΕΔΩ

Πέτροκουμπ: Σμαλενέα, Γιαρντάν, Μπορς, ( 76. Ντιαλό) Αγκιεμάνγκ, (53. Β. Γιαρντάν) Πλάτιτσα, Ντουάνλα, Άμπρος, ( 62. Ντέμιαν) Πούσκας, (76. Ματέους) Λούνγκου, Καρούντου, ( 62. Νιχάεφ)  Λούπαν.

Στον πάγκο : Ντοντόν, Τσόβαλ, Ναρχ, Ντιαλό, Ντέμιαν, Ματέους, Νιχάεφ, Β. Γιαρντάν.

Πάφος FC: Ίβουσιτς, Κορέια, (69. Ναμ) Γκολντάρ, Λούκασεν, Σίλβα, Σούνιτς,  ( 84. Νατέλ) Ζάζα, (59. Κίνα) Τάνκοβιτς, (84. Ηλία) Ντράγκομιρ, Μπρούνο, Ζάιρο. (59. Άντερσον)

Στον πάγκο: Θεοδούλου, Μιχαήλ, Πηλέας, Κίνα, Νατέλ, Ναμ, Άντερσον, Ποντέλο, Ηλία, Πέπε.

Διαιτητής: Mikkel Redder (ΔΑΝ)
VAR: Jakob Kehlet (ΔΑΝ)
Σκόρερ: 26. Λούνγκου (Π) / 33. , 52. Κορέια, 36. Ζάζα, 82. Ναμ
Κίτρινες: Ι. Γιαρντάν, / Ναμ, Σίλβα