Αγριεμένη Πάφος, παρέσυρε με τριάρα την Ανόρθωση!

Συνεχίζει απόλυτη στο πρωτάθλημα η ομάδα του Καρσέδο – Μεγάλος προβληματισμός στην «Κυρία»

Αγριεμένη Πάφος συνέχισε από εκεί που έμεινε με την ΑΕΚ και νίκησε με 3-1 εντός έδρας την Ανόρθωση για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος, παίρνοντας την δεύτερη σερί νίκη, έχοντας αγώνα λιγότερο, τον οποίο θα δώσει την ερχόμενη Τετάρτη με τη Νέα Σαλαμίνα (εξ’ αναβολής της 1ης αγωνιστικής).

Η ομάδα του Καρσέδο στην συνολική εικόνα του αγώνα ήταν καλύτερη από την «Κυρία», καθώς προηγήθηκε 3-0 με τα γκολ των Ζάιρο στο 40’, Άντερσον στο 59’ και Σούνιτς στο 67’, κλειδώνοντας τη νίκη.

Η Ανόρθωση παρουσίασε άλλη μία προβληματική εμφάνιση, όντας σχεδόν ακίνδυνη στο επιθετικό κομμάτι πέραν από το γκολ του Ράφα Λόπες στο 80’, ενώ ήταν αρκετά επιρρεπής στα αμυντικά λάθη, πληρώνοντας το τίμημα με τρία γκολ.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η Πάφος ανέβηκε στους έξι βαθμούς στην 2η θέση, ενώ η Ανόρθωση έμεινε στην 11η θέση με ένα βαθμό.

A’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος η Πάφος μπήκε δυνατά στα πρώτα δέκα λεπτά και προσπάθησε να φτάσει πρώτη στο γκολ.

Στο 8ο λεπτό η Πάφος έστειλε απειλητικό μήνυμα, καθώς έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ντράγκομιρ, ο οποίος πήρε μπάλα και εντός περιοχής έκανε το σουτ, έδιωξε ο Ζίφκοβιτς. Σήκωσε σημαιούλα ο βοηθός για οφσάιντ όμως από το ριπλέι φάνηκε ότι ήταν καλυμμένος ο παίκτης.

Μετά το 10ο λεπτό ανέβηκε και η Ανόρθωση, προσπαθώντας να κρατήσει μπάλα και ισορρόπησε το ματς, χωρίς όμως να καταφέρνει να βρει την μεγάλη φάση για να απειλήσει.

Μέχρι το 30ο λεπτό δεν είχαμε την μεγάλη φάση στο ματς, όμως από εκεί και πέρα η Πάφος ανέβασε ρυθμούς, ψάχνοντας το γκολ.

Στο 34’ η ομάδα του Καρσέδο απείλησε μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Πέπε, έπιασε το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Δύο λεπτά μετά κατάφεραν οι γηπεδούχοι να σκοράρουν με τον Ντράγκομιρ, όμως υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ και έτσι το γκολ μέτρησε.

Η πίεση που άσκησε η Πάφος έφερε τελικά καρπούς, καθώς στο 40ο λεπτό ήρθε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Μετά από εκτέλεση πλαγίου από αριστερά του Σίλβα, ο Χρυσοστόμου έκανε την πισινή κεφαλιά παράλληλα από την εστία της ομάδας του προς το δεύτερο δοκάρι, εκεί που ήταν ο Ζάιρο και με κοντινό πλασέ νίκησε τον Ζίφκοβιτς για να ανοίξει το σκορ για τους Παφίτες.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι και η Πάφος πήγε στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ της.

Στο δεύτερο μέρος η Πάφος με το «καλημέρα» άγγιξε το 2-0, καθώς ο Ζάιρο βρέθηκε απέναντι από τον Ζίφκοβιτς, όμως το πλασέ του έφυγε έξω.

Η Πάφος συνέχιζε να πιέσει και στο 55’ βρήκε δοκάρι με τον Ζάζα, ο οποίος έκανε το σουτ, απέκρουσε ο Ζίφκοβιτς, η μπάλα χτύπησε το δοκάρι και μετά έγινε η απομάκρυνση.

Τέσσερα λεπτά μετά ήρθε το δεύτερο γκολ για την Πάφο μετά από πάσα του Νατέλ από αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Άντερσον ο οποίος με πλασέ νίκησε τον Ζίφκοβιτς.

Από εκεί και πέρα προσπάθησε να αντιδράσει η Ανόρθωση, χάνοντας καλή φάση στο 65’ με τον Κονσεϊσάο, ο οποίος από κοντά έκανε το σουτ, όμως έστειλε την μπάλα έξω.

Δύο λεπτά μετά η Πάφος φρόντισε να «σκοτώσει» το ματς και στο 67’ με σουτ του Σούνιτς εκτός περιοχής, ο Ζίφκοβιτς αιφνιδιάστηκε, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

Παρόλο που η Πάφος κλείδωσε τη νίκη συνέχισε να σφυροκοπά την Ανόρθωση, καθώς στο 72’ έχασε σπουδαία διπλή φάση, πρώτα ο Άντερσον το σουτ, είπε «όχι» ο Ζίφκοβιτς, νέο σουτ του Τάνκιβιτς η μπάλα έξω.

Οκτώ λεπτά μετά η Ανόρθωση έβγαλε ουσιαστική αντίδραση, καθώς κατάφερε να μειώσει σε 3-1, μετά από μπαλιά του Κονσεϊσάο, ο Λόπες έπιασε την κεφαλιά, νικώντας τον Ίβουσιτς, ενώ ένα λεπτό αργότερα άγγιξε το 3-2 ο ίδιος παίκτης, όμως το σουτ του έφυγε λίγο έξω.

Η Πάφος μετά το 3-1 έβγαλε αντίδραση και στο 83’ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει 4ο γκολ με τον Μάριο Ηλία, ο οποίος είδε εκτός γραμμής τον Ζίφκοβιτς, έκανε το ψηλοκρεμαστό σουτ, όμως η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε έξω.

Δύο λεπτά μετά χάθηκε νέα ευκαιρία για την Πάφο, εντός περιοχής πλασέ του Νατέλ, είπε «όχι» ο Ζίφκοβιτς.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και έτσι η Πάφος πήρε τη δεύτερη σερί νίκη, νικώντας με 3-1 την Ανόρθωση.

Εντεκάδες:

Πάφος: Ίβουσιτς, Γκολντάρ, Μπρούνο, Ζάιρο (56' Νατέλ), Ζάζα (56' Άντερσον), Σίλβα, Τάνκοβιτς (74' Ηλία), Λουκάσεν, Σούνιτς, Ντράγκομιρ, Πέπε (74' Ναμέ).

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Παπαδούδης, Πηλέας, Κίνα, Τανλόγκο, Μπουκαμίρ, Νταλίνια, Ποντέλο.

Ανόρθωση: Ζίβκοβιτς, Αρτυματάς, Κίκο, Ρόγκουλιτς (69' Χαραλάμπους Σ), Γούλερι (82' Ίλιεφ), Μουγκαμπί, Λόπες (87' Θεοδώρου), Γκιούρτσο (46' Χρυσόπουλος), Μλάντοβιτς, Κονσεϊσάο, Χρυσοστόμου (82' Μάρκου).

Στον πάγκο: Μιλοσάβλιεβιτς, Κεραυνός, Σπόλιαριτς, Σταμούλης, Μιχάλας, Χαραλάμπους Ε.

Σκόρερ: 40' Ζάιρο, 59' Άντερσον, 67' Σούνιτς/ 80' Λόπες