Με φόρα απ’ την Ευρώπη… της έκλεισε το «σπίτι»!

Λεπτό προς λεπτό η εξέλιξη του αγώνα

Άλωσαν την Αρένα οι Παφίτες!

Οι γαλάζιοι επικράτησαν με 2-0 της ΑΕΚ στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο για το σύνολο του Καρσέδο, με τους Βραζιλιάνους φορ να φέρνουν τη νίκη. Ο Ζάιρο μετά από πάσα του Τάνκοβιτς άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό, ενώ ο Σίλβα στο 67’ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Έτσι πριν τη διακοπή, στην δική της πρεμιέρα η Πάφος πήρε και το πρώτο της τρίποντο. Από την άλλη η ΑΕΚ μένει στους τρεις βαθμούς, με τον Χένινγκ Μπεργκ να έχει χρόνο να δουλέψει σε αυτές τις δύο εβδομάδες.

Το ματς:

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς φάσεις, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν από πίσω να χτίσουν το παιχνίδι τους όμως να μη βρίσκουν τους διαδρόμους για να επιτεθούν.

Η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που κρατούσε περισσότερο μπάλα, χωρίς όμως να απειλήσει. Η Πάφος περίμενε περισσότερο στο δικό της μισό έτσι ώστε να χτυπήσει μς αντεπιθέσεις.

Έτσι το πρώτο τέταρτο του ματς πέρασε χωρίς κάποια αξιόλογη φάση. Οι φιλοξενούμενοι μετά το πρώτο δεκαπεντάλεπτο ανέβηκαν περισσότερο και κρατούσαν περισσότερο μπάλα, φτιάχνοντας καλές προϋποθέσεις με Ζάιρο και Ζάζα.

Στο 17ο λεπτό μάλιστα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με τον Ζάιρο! Ο Τάνκοβιτς έβγαλε μόνο τον Βραζιλιάνο με ωραία μπαλιά, και αυτός με υποδειγματικό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Η Πάφος ένα λεπτό αργότερα είχε άλλη μια καλή φάση με τον Ζάζα, ο οποίος δεν κατάφερε όμως να κάνει το τελείωμα απέναντι από τον Αθανασιάδη.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει κυρίως μέσα από στημένες φάσεις, όμως δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Μιχαήλ. Παράλληλα το σύνολο του Καρσέδο, προσπαθούσε να αμυνθεί αποτελεσματικά και να γίνει επικίνδυνο στην κόντρα.

Στο 33ο λεπτό οι κιτρινοπράσινοι βρήκαν δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Μετά από πάσα του Μιραμόν ο Φαράζ βρέθηκε απέναντι από τον Μιχαήλ, ο Γάλλος εξτρέμ έκανε το τελείωμα και ο τερματοφύλακας της Πάφου έσωσε. Στο ριμπάουντ βρήκε δίχτυα όμως υπήρχε οφσάιντ, σύμφωνα και με το VAR.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο ξεκίνημα του δέυτερου μέρους το σκηνικό δεν άλλαξε. Δεν είχαμε πολλές φάσεις, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να βάλει πίεση και την Πάφο να βρίσκεται κυρίως στο δικό της μισό, έτσι ώστε να γίνει απειλητική στην κόντρα.

Οι Λαρνακείς προσπάθησαν με κάποιες σέντρες στην περιοχή να φτάοσυνς την ισοφάριση, όμως έυκολα οι φιλοξενούμενοι έδιωχναν τον κίνδυνο.

Στο 56’ οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Γκαρσία. Μετά από εκτέλεση φάιυλ του Ροντέν, η κεφαλιά του Ισπανού μπακ προς την εστία πήγε απευθείας πάνω στον Νεόφυτο Μιχαήλ που μάζεψε.

Η Πάφος είχε τη δική της ευκαιρία στο 58’ για να διπλασιάσει τα τέρματα της. Ο Ζάιρο εντός περιοχής δεν κατάφερε να κάνει το πλασέ προς την εστία και να βρει δίχτυα ξανά.

Οι «κιτρινοπράσινοι» είχαν άλλες δύο καλές ευκαιρίες με τον Ναούμ, ο οποίος ήταν αρκετά κινητικός χωρίς όμως να ανησυχήσουν ιδιαίτερα τον Κύπριο κίπερ.

Στο 67 όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που βρήκαν ξανά δίχτυα με τον Άντερσον Σίλβα.

Ο Βραζιλιάνος βρέθηκε απέναντι από τον Αθανασιάδη έκανε το σουτ με τον τερματοφύλακα να σώζει, ακολούθως μπήκε ανάμεσα σε δύο αμυντικούς και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Αρχικά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ αλλά στον έλεγχο του VAR και αφού μπήκαν οι γραμμές μέτρησε κανονικά.

Ακολούθως το σύνολο του Καρσέδο έλεγχε το ματς χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα, αφού οι γηπεδούχοι δε μπορούσαν να γίνουν επικίνδυνοι.

Στο 81’ μια αδύναμη κεφαλιά του Φαράζ κατέληξε στα χέρια του Μιχαήλ.

Έτσι η Πάφος έφυγε με ένα πολύ σημαντικό τρίποντο από το ΑΕΚ Αρένα στην δική της πρεμιέρα.

Η εξέλιξη του αγώνα σε live γραπτή περιγραφή από την πλατφόρμα Live Matches του 24sports

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Λέδες, Φαράζ, Γκαρσία, Μιλίτσεβιτς, Ροντέν (66' Γκάμα), Εκπολό, Ναούμ (66' Πονς), Καμπρέρα, Μιραμόν, Σολ (66' Αϊτόρ).

Στον πάγκο: Τούμπας, Παρασκευάς, Σουάρεζ, Γκάμα, Πονς, Ραμίρεζ, Τζέρζι, Αιτόρ, Δημητρίου, Αγκοστίνιο, Ρομπέρζ, Γκνάλι

Πάφος FC: Μιχαήλ, Μπρούνο (70' Νατέλ), Γκολντάρ, Λούκασεν, Ποντέλο (59' Πηλέας), Σούνιτς, Πέπε (59' Ναμ), Ντράγκομιρ, Τάνκοβιτς, Τζάτζα (46' Κορέια), Ζάιρο (59' Σίλβα)

Στον πάγκο: Ίβουσιτς, Παπαδούδης, Πηλέας, Νατέλ, Ναμ, Άντερσον Σίλβα, Νταλίνια, Ηλία, Κορέια

ΓΚΟΛ: -/17' Ζάιρο, 67' Σίλβα

Κίτρινες: 89' Ανγκιέλσι/27' Ζάζα, 70' Μπρούνο, 85' Ντράγκομιρ