Το αεροπλανικό του Στεπίνσκι έκανε τη διαφορά!

Προβάδισμα πρόκρισης χάρη στην γκολάρα του Πολωνού – Πολύ «φτωχό» το 1-0 βάσει των ευκαιριών που είχε η ομάδα του Νταμπράουσκας στο ματς

Η Ομόνοια επικράτησε με 1-0 της Φέχερβαρ με γκολ του Στεπίνσκι στο 60ο λεπτό και πήρε το προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού την επόμενη βδομάδα στην Ουγγαρία. Το τελικό σκορ αδικεί τους «πράσινους» που χαράμισαν αρκετές ευκαιρίες για να πάρουν ισχυρότερο προβάδισμα πρόκρισης.

Α' Μέρος

Τις προθέσεις της από τα πρώτα λεπτά έδειξε η ομάδα του Νταμπράουσκας που είχε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού στο πρώτο ημίχρονο.

Μόλις στο 7ο λεπτό η Ομόνοια πλησιάσε στο γκολ με τον Σεμέδο να κάνει συστημένη μπαλιά στον Στεπίνσκι ο οποίος από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τοθ.

Οι Ούγγροι ήταν ακίνδυνοι σχεδόν σε όλο το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο. Η μοναδική φορά που απείλησαν την εστία του Φαμπιάνο ήταν στο 17ο λεπτό με τον Κόβατς να μπαίνει στην περιοχή ανενόχλητος αλλά το σουτ του ήταν άστοχο.

Στο 34ο λεπτό ο Στεπίνσκι έπιασε τη κεφαλιά μετά από σέντρα του Χαμάς με τη μπάλα να περνάει έξω. Πέντε λεπτά αργότερα οι «πράσινοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ και πάλι με πρωταγωνιστή τον Στεπίνσκι. Ο Ντιουνκού έκανε τη σέντρα από δεξιά με τον επιθετικό της Ομόνοιας να παίρνει τη κεφαλιά αλλά η μπάλα κτύπησε στο κάθετο δοκάρι.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα της Λευκωσίας έχασε ακόμη μια ευκαιρία για να προηγηθεί στο σκορ. Ο Εβάντρο βρήκε τον Σεμέδο ο οποίος έκανε το σουτ στην κλειστή γωνιά του Τοθ αλλά ο τερματοφύλακας της Φέχερβαρ πραγματοποίησε φοβερή απόκρουση.

Έτσι λοιπόν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου έμεινε στο 0-0.

Β Μέρος

Η Ομόνοια και πάλι μπήκε πιο δυνατά με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και προσπάθησε να απειλήσει.

Στο 54ο λεπτό το «τριφύλλι» έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας της Φέχερβαρ κράτησε το μηδέν. Ο Σίμιτς μπήκε στη περιοχή έκανε το σουτ με τον Τοθ να απεκρούει και στην επαναφορά ο Σεμέδο με ένα δεύτερο σουτ δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα των Ούγγρων που έδιωξε σε κόρνερ.

Το γκολ ήρθε όμως για την Ομόνοια στο 60ο λεπτό με τον Στεπίνσκι να παίρνει το αίμα του πίσω. Ο Πολωνός μετά από σέντρα του Ντιουνκού με εντυπωσιακό γυριστό πλασέ νίκησε τον Τοθ και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αρκετά μετά το γκολ με τους ποδοσφαιριστές του Νταμπράουσκας να προσπαθούν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα.

Στο 79ο λεπτό ο Σίμιτς έκανε το γύρισμα στον Ντιουνκού που έκανε απευθείας το σουτ αλλά έστειλε τη μπάλα έξω.

H Ομόνοια έψαξε ένα δεύτερο γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα για να πάρει ισχυρότερο προβάδισμα πρόρκισης. Ντεμπούτο με τα πράσινα έκανε ο Ατζίλι που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 88ο λεπτό . Μάλιστα  στο 94ο λεπτό δοκίμασε το πόδι του μετά από εκτέλεση κόρνερ αλλά το σουτ του ήταν άστοχο.

Το παιχνίδι τελειώσε με την Ομόνοια να παίρνει μια δίκαιη νίκη αλλά θα πρέπει να νιώθει αδικημένη με το σκορ καθώς έχασε αρκετές ευκαιρίες για να πάρει καλύτερο προβάδισμα πρόκρισης.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Ντιούνκου (81′ Λανγκ), Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Χαμάς, Μάριτς, Εράκοβιτς (88′ Κούσουλος), Εβάντρο (71′ Χάμπος), Σίμιτς (88′ Ατζίλι), Σεμέδο, Στεπίνσκι (81′ Κακουλλής)

Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Ελάντερ, Σιπριάνο, Ανδρέου, Νεοφύτου, Αλιούμ

Φέχερβαρ: Τοθ, Μέλνικ, Σεραφίμοφ, Λάρσεν, Σπάντλερ (46′ Μιλίτσεβιτς), Τσονγβάι, Μπέντι (61′ Χούζτι), Κατόνα (66′ Χόλεντερ), Μ. Κόβατς (46′ Πέτο), Κρίστενσεν, Γκράντισαρ (76′ Μπάμπος)

Στον πάγκο: Ντάλα, Βεζελίνοφ, Στεφανέλι, Σίμουτ, Π. Κόβατς

Σκόρερ: 60' Στεπίνσκι

Κίτρινες: Εράκοβιτς / Μέλβικ, Χούζτι, Κατόνα