Πω, πω ματσάρα... τούμπα στην τούμπα η απόλυτη Ομόνοια!

Ανατροπή στην ανατροπή με δίμπαλο Στεπίνσκι στο τελευταίο δεκάλεπτο

Η Ομόνοια επικράτησε με 3-2 της Νέας Σαλαμίνας εκτός έδρας για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος και έκανε το 2/2. Το σκορ άνοιξε ο Σεμέδο στο 17ο λεπτό. Ενώ για τους γηπεδούχους ο Παπαγεωργίου στο 21ο και ο Βέλλιος στο 37ο έφερε τούμπα το ματς. Με τον Στεπίνσκι στο 83ο και 87ο λεπτό να φέρνει την νέα ανατροπή.

Α΄ Ημίχρονο

Η ομάδα της Λευκωσίας μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση θέλοντας με αυτό το τρόπο να φτιάξει ευκαιρίες και να μπει γρηγορά μπροστά στο σκορ.

Μόλις στο 2ο λεπτό βρηκε δίχτυα με τον Στεπίνσκι όμως το γκολ δεν μέτρησε λόγω του ότι ο Πολωνός κινήθηκε από αντικανονική θέση. Με την πρώτη καλή ευκαιρία στην αναμέτρηση να έρχεται στο 6ο λεπτό με σουτ του Παπαγεωργίου στα όρια της περιοχής και την μπάλα να περνάει μόλις έξω.

Η ομάδα του Νταμπράουσκας άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό με τον Σεμέδο που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή προβολή έπειτα από γύρισμα στην περιοχή από τον Σίμιτς.

Η γηπεδούχος ομάδα ανέβηκε και απείλησε με σκοπό να φέρει το ματς στα ίσα. Κάτι το οποίο κατάφερε αφού στο 21ο λεπτό με τον Παπαγεωργίου με δυνατό σουτ εντός περιοχής έκανε το 1-1.

Το γκολ προήλθε μέσα από εκτέλεση κόρνερ για την ομάδα του Χριστοδούλου με τον Μιχαήλ να παίρνει το κεφάλι και στην συνέχεια ήρθε το σουτ του Παπαγεωργίου.

Με το που δέχτηκαν το τέρμα οι «πράσινοι» ήρθε και η αναγκαστική αλλαγή του Κούσουλου που τραυματίστηκε στο κεφάλι μέτα από σύγκρουση.

Η ατυχία για το «τριφύλλι» συνεχίστηκε αφού 3 λεπτά αργότερα αποχώρησε και ο Ελάντερ με πρόβλημα χαμηλά στο πόδι του.

Στην συνέχεια η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία αλλά χωρίς την μεγάλη φάση.

Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν σκορ με άλλη μια εκτέλεση κόρνερ στο 36ο λεπτό αυτή την φορά ο Βέλλιος ήταν αυτός που πήδησε πιο ψηλά για να πάρει το κεφάλι και να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Η Ομόνοια με το που βρέθηκε πίσω στο σκορ ανέβηκε με σκοπό να φέρει το ματς ξανά στα ίσα. Όμως δεν άλλαξε κάτι σε ένα γεμάτο πρώτο μέρος που τέλειωσε με την Νέα Σαλαμίνα με 2-1 μπροστά στο σκορ.

Β΄ Ημίχρονο

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την γηπεδούχο ομάδα να κρατάει περισσότερο μπάλα. Ωστόσο η πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος ήρθε για την Ομόνοια με τον Σεμέδο να μην βρίσκει καλά την μπάλα με αποτέλεσμα να την στέλνει έξω από πολύ ευνοϊκή θέση.

Η ομάδα του Νταμπράουσκας συνέχιζε να πιέζει αυτή της Σαλαμίνας με σκοπό την ισοφάριση. Κέρδιζε αλλεπάλληλα κόρνερ χωρίς ωστόσο κάποιο αποτέλεσμα.

Η Νέα Σαλαμίνα δυσκολευόταν να κρατήσει μπάλα και να βγει μπροστά. Με την ομάδα της Λευκωσίας να την είχε κλείσει στο δικο της μισό.

Η πίεση της ομάδας του «τριφυλλιού» έφερε αποτέλεσμα αφού στο 83ο και 87ο λεπτό η ομάδα του κατάφερε να φέρει τούμπα στην τούμπα την αναμέτρηση.

Στο 83ο λεπτό ο Χαμάς την σέντρα και ο Στεπίνσκι να παίρνει το κεφάλι και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Ενώ το 2ο γκολ ήρθε από ωραία μπαλιά του Σίμιτς και ωραίο πλασέ του Στεπίνσκι.

Η ομάδα της Αμμοχώστου βγήκε μπροστά με αποτέλεσμα να φέρει το ματς ξανά στα ίσα αλλά βρηκε απέναντι της το Φαμπιάνο που έκανε σωτήριες επεμβάσεις. Κάπως έτσι η Ομόνοια επικράτησε με 3-2 στην 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Το 24sports σας φέρνει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης αναμεσά στην Νέα Σαλαμίνα και την Ομόνοια ΕΔΩ.

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Λέουκο, (46. Ντιακιτέ) Τόμοβιτς, Μιχαήλ, (75. Ασεβέδο) Λέζιακς, Μιγκελίτο, Μπεχαράνο, (75. Φράγκος) Καρλίτος, Παπαγεωργίου, (69. Σεργίου) Φερνάντες, (63. Μπαχάσα) Βέλλιος

Στον πάγκο: Άντος, Σεργίου, Ασεβέδο, Σπυριδάκης, Φράγκος, Προκοπίου, Μπαχάσα, Μαυρουδής, Κοντόπουλος, Βίκτωρος, Κουμπαρή, Ντιακιτέ

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Κουλιμπαλί, Ελάντερ, (28. Παναγιώτου) Χαμάς, Ντιούνκου, (71. Μασούρας) Μάριτς, Κούσουλος, (23. Εράκοβιτς) Σίμιτς, Σεμέδο, Εβάντρο, (71. Ατζίλι) Στεπίνσκι.

Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Κίτσος, Κακουλλής, Ατζίλι, Μασούρας, Λανγκ, Παναγιώτου, Μουσιαλόφσκι, Εράκοβιτς, Νεοφύτου, Αλιούμ.

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
VAR: Σολωμού Δημήτρης
Σκόρερ: 21. Παπαγεωργίου, 36. Βέλλιος,  / 16. Σεμέδο, 83. ,87. Στεπίνσκι,
Κίτρινες: Μπεχαράνο, Καρλίτος, Σεργίου, Ντιακιτέ / Ντιούνκου, Ατζίλι