Ομόνοια: Step by Step-inski

Δύο στα δύο με χαρακτήρα και... καμπανάκια

Άργησε μα... αντέδρασε και έκανε το δύο στα δύο στο «Αμμόχωστος» η Ομόνοια, που μετά από ανάτροπή στην ανατροπή πήρε τη νίκη με 3-2 κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα.

Σε ένα ματς που βγήκε κούραση καθώς και νευρικότητα, το «τριφύλλι» εισέπραξε το ζητούμενο που ήταν οι τρεις βαθμοί και οδεύει προς την διακοπή αλάνθαστη.

Ήταν ένα ματς που ξεκίνησε ιδανικά με το γκολ του Σεμέδο, όμως δεν είχε την ανάλογη συνέχεια με το κακό να αρχίζει από τις δύο αναγκαστικές αλλαγές. Ελάντερ και Κούσουλος αποχώρησαν νωρίς και από εκεί και πέρα το... νευρικό «τριφύλλι» φάνηκε να καταρρεεί και δέχτκε δύο γκολ από εκτελέσεις κόρνερ.

Ακολούθως το σύνολο του Βάλντας Νταμπράουσκας προσπάθησε να αντιδράσει, όμως δε μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τα λάθη των «ερυθρόλευκων». Επιπλέον το ταξίδι που είχε μεσοβδόμαδα η ομάδα φαίνεται να έπαιξε καθοριστικό ρόλο, αφού υπήρχαν φάσεις που μετά την επανάκτηση της μπάλας οι ποδοσφαιριστές δεν ακολουθούσαν την κίνηση του συμπάικτη τους στο επιθετικό τρίτο λόγω κούρασης.

Στην επανάληψη υπήρξε βελτίωση, με την ομάδα της πρωτεύουσας να ψάχνει την ισοφάριση νωρίς. Ματέο Μάριτς και Νόβιτσα Εράκοβιτς στο κέντρο «κινούσαν τα νήματα» για να ανοίξουν χώρους και να γίνει απειλητική η επιθετική τριπλέτα. Φάνηκε όμως ότι ο μόνος τρόπος να γίνει επικίνδυνη η Ομόνοια ήταν από τα πλάγια, γι’ αυτό τον λόγο Χαμάς και Ντιουνκού έκαναν συνεχώς κινήσεις και σέντρες προς την περιοχή.

Αυτή η τακτική δεν απέδωσε, αφού πολύ εύκολα οι αμυντικοί της ομάδας της Αμμοχώστου απομάκρυναν. Η είσοδος Ατζίλι-Μασούρα στο 70' έδωσε φρεσκάδα, με το σύνολο του Νταμπράουσκας να βρίσκει απέναντι του όμως έναν φορμαρισμένο Μελίσσα που έσωσε μεγάλες ευκαιρίες των Πρασίνων. Οι πλαγιοκοπήσεις είχαν αποτέλεσμα και στο 83ο λεπτό μια καλή σέντρα του Χαμάς βρήκε τον Στεπίσνκι στο σωστό σημείο για την ισοφάριση. Ο Πολωνός μάλιστα είχε και δοκάρι στο 86ο λεπτό, πριν πραγματοποιήσει την ολική ανατροπή στο 88'.

Ο Βέλικο Σίμιτς μαζί με τον Στεπίνσκι ήταν οι κορυφαίοι της αναμέτρησης, καθώς ο πρώτος σε πολλές περιπτώσεις κρατούσε μπάλα και δημιουργούσε ευκαιρίες, ενώ ο δεύτερος με τα δύο του γκολ χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του.

Πλέον η Ομόνοια έχει μπροστά της δύο εβδομάδες ανασύνταξης, αφού οι ποδοσφαιριστές μπορούν να ξεκουραστούν και παράλληλα κάποια αποκτήματα να επανέλθουν πιο έτοιμα. Ας μη ξεχνάμε ότι και ο φορ είναι... προ των πυλών με την ενίσχυση στη γραμμή κρούσης να αναμένεται μέχρι την επόμενη Τετάρτη, 4 Σεπτεμβρίου.