Ομόνοια: «Τζόκερ», boost και... πρόκριση!

Νοοτροπία νικητή και... «κέρδη»

Η Ομόνοια έκανε το καθήκον της στην Ουγγαρία, πήρε άλλη μια νίκη κόντρα στην Φέχερβαρ (2-0) και επιστρέφει Κύπρο για να προετοιμαστεί για τις αναμετρήσεις των πλέι-οφ κόντρα σε Όσιγιεκ ή Ζίρα (αύριο στις 19:30 ο επαναληπτικός). Ξεχώρισε η παρουσία του Βέλικο Σίμιτς που έτρεχε για 90 λεπτά σε τρεις διαφορετικές θέσεις, όπως και το... κερασάκι στην τούρτα του Κακουλλή με το οποίο έγινε το 2-0.

Το σύνολο του Βάλντας Νταμπράουσκας μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με ένα στόχο, νίκη και πρόκριση, κάτι που φάνηκε από τα πρώτα λεπτά. Πίεζε για το γκολ και εν τέλει το πέτυχε στο 27ο λεπτό με τον Γουίλι Σεμέδο σε μια φάση όπου οι παίκτες του Βάλντας Νταμπράουσκας αντάλλαξαν υπέροχα την μπάλα.

Συνεχής απειλή για άλλο ένα παιχνίδι ο εξτρέμ από το Πράσινο Ακρωτήρι, αφού από τα πόδια του περνούν οι περισσότερες προσπάθειες των Πρασίνων. Ωστόσο. Αυτοί που «λάμπουν» για το «τριφύλλι» μέχρι τώρα σε τέσσερα ματς είναι οι μέσοι. Εράκοβιτς και Μάριτς αποτελούν ένα πολύ δυνατό δίδυμο που τρέχει σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου για να ανακτήσει μπάλα και να φτιάξει παιχνίδι.

Οι αυτοματισμοί και συνδυασμοί των παιχτών είναι κάτι που επίσης ξεχωρίζει στην ομάδα της πρωτεύουσας, με τους παίχτες να έχουν καλή συνεννόηση και να φτιάχνουν ευκαιρίες. Ο Βέλικο Σίμιτς έκανε ακόμη ένα καταπληκτικό παιχνίδι, με τον Σέρβο μάλιστα να αγωνίζεται σε τρεις θέσεις (!) αφού ξεκίνησε ως επιτελικός μέσος και στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξε στο δεξί αλλά και στο αριστερό άκρο της επίθεσης

Ο Αλιούμ πήρε για πρώτη φορά φέτος φανέλα βασικού και συνέχισε από εκεί που έμεινε... πέρσι. Ο Καμερουνέζος έτρεχε συνεχώς στο δεξί άκρο για ένα ημίχρονο και είχε πολύ καλή συνεργασία με τον Ντιουνκού, ο οπίος τα πήγε ξανά εξαιρετικά.

Θετικό αντίκτυπο είχαν ξανά και οι αλλαγές του Βάλντας Νταμπράουσκας, ο Χαραλάμπους με την είσοδο του στο ματς έφτιαξε αρκετές ευκαιρίες και έψαξε το γκολ με τον τερματοφύλακα των Ούγγρων να κάνει εντυπωσιακές επεμβάσεις. Κούσουλος και Ατζίλι μπήκαν στον αγώνα στο τελευταίο δεκάλεπτο και έκαναν το καθήκον τους, ενώ Κακουλλής και Μασούρας για λίγα λεπτά στο τέλος δήλωσαν παρών.

Ο Φαμπιάνο εκεί που χρειάστηκε έδειξε ότι είναι στο επιθυμητό επίπεδο ετοιμότητας και δεν επέτρεψε στους Ούγγρους να σκοράρουν.

Ξεχωριστή αναφορά αξίζει στον Κύπριο φορ, ο οποίος μετά το σήριαλ με τη Γκέτεμποργκ βρήκε δίχτυα, κάτι που θα του δώσει την ψυχολογική ώθηση που χρειάζεται.

Πλέον, μπαίνουν ακόμη περισσότεροι ποδοσφαιριστές στην εξίσωση. Αν αναλογιστεί κανείς ότι από την επόμενη εβδομάδα πιο έτοιμοι θα είναι οι Ατζίλι, Μουσιαλόφσκι και Κίτσος, τότε είναι εύκολα κατανοητό ότι οι επιλογές... πληθαίνουν και ο Λιθουανός τεχνικός μπορεί να δοκιμάσει αρκετά πράγματα και συνδυασμούς.

Επομένως, η δουλειά έγινε για τους «πράσινους», με τον Βάλντας Νταμπράουσκας να καλείται να παρουσιάσει ακόμη καλύτερη την ομάδα του την επόμενη εβδομάδα κόντρα στην Όσιγιεκ ή Ζίρε.