Καρε νικών... και πλέι-οφ!

Η Ομόνοια κέρδισε τη Φέχερβαρ και εκτός έδρας (2-0)... και πλέον είναι ένα βήμα από το league phase

Συνεχίζει την ευρωπαϊκή της πορεία η Ομόνοια, η οποία νίκησε την Φέχερβαρ 2-0 μέσα στην Ουγγαρία και σε συνδυασμό με το 1-0 στο ΓΣΠ, πέρασε στα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ, ένα βήμα πριν το league phase της εν λόγω διοργάνωσης .

Οι «πράσινοι» είχαν άλλη μία πολύ καλή εμφάνιση, παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο, ενώ αν ήταν πιο συγκεντρωμένοι στο αντίπαλο τέρμα μπορούσαν να σκοράρουν και άλλα γκολ. Το πρώτο γκολ για την ομάδα του Νταμπράουσκας πέτυχε ο Σεμέδο στο 28ο λεπτό μετά από πολύ ωραία κυκλοφορία της μπάλας.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια έκανε διαχείριση και κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της σκορ, ενώ στο 90+5’ ο Κακουλλής διαμόρφωσε το τελικό 2-0, παίρνοντας την πρόκριση για τον επόμενο γύρο εκεί που θα βρει το νικητή του ζευγαριού Όσιγιεκ-Ζίρα (1-1 το πρώτο μας).

Στο πρώτο μέρος η Ομόνοια μπήκε δυνατά με σκοπό να φτάσει σε ένα γρήγορο γκολ που θα τις έδινε ακόμη περισσότερη ασφάλεια για την πρόκριση.

Μέσα σε ένα λεπτό οι πράσινοι έχασαν δύο ευκαιρίες. Στο 6’ απείλησαν με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χαμάς, όμως έδιωξε ο Τοθ, ενώ στο 7ο λεπτό είπε και πάλι «όχι» σε σουτ του Εράκοβιτς.

Η Ομόνοια συνέχισε να ψάχνει το γκολ, χάνοντας άλλες δύο μεγάλες ευκαιρίες σε διάστημα ενός λεπτού. Στο 13’ ο Τοθ έβγαλε σε κόρνερ κεφαλιά του Σίμιτς, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Παναγιώτου έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και έφυγε έξω.

Η Φέχερβαρ προσπάθησε να κρατήσει μπάλα και απείλησε με μακρινό σουτ στο 23’ με τον Μπέντι, με την μπάλα να περνά λίγο έξω.

Στη συνέχεια η Ομόνοια κέρδισε και πάλι μέτρα μέσα στο γήπεδο και στο 28ο λεπτό κατάφερε να φτάσει στο γκολ, μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Σίμιτς από πλάγια εντός περιοχής πέρασε στον Σεμέδο, ο οποίος με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Μετέπειτα η Φέχερβαρ προσπάθησε να κρατήσει μπάλα για να απειλήσει, όμως την μεγάλη ευκαιρία την βρήκε η Ομόνοια. Στο 37’ ο Σεμέδο βρέθηκε απέναντι από το τέρμα, πήγε να περάσει τον Τοθ, όμως βγήκε κερδισμένος ο κίπερ της ουγγρικής ομάδας.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι και έτσι η Ομόνοια πήγε στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ της.

Στο δεύτερο μέρος η Ομόνοια μπήκε με σκοπό να διατηρήσει το 1-0 υπέρ της, να περιορίσει τον αντίπαλο και αν καταφέρει να τελειώσει γενικότερα την υπόθεση πρόκρισης.

Από την άλλη η Φέχερβαρ μπήκε πιο δυνατά και στα πρώτα δέκα λεπτά προσπάθησε να απειλήσει χωρίς να βρει την μεγάλη φάση με την άμυνα της Ομόνοιας να αντιδρά πολύ καλά.

Όσο περνούσαν τα λεπτά ο ρυθμός του αγώνα έπεφτε χωρίς να βλέπουμε αρκετές φάσεις, με την Ομόνοια να ελέγχει χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία το υπέρ της 1-0.

Στο 73’ απείλησε η Φέχερβαρ με τον Στεφανέλι ο οποίος έκανε το σουτ εντός περιοχής απέκρουσε ασταθώς ο Φαμπιάνο και μετά έδιωξαν οι παίκτες της Ομόνοιας.

Στα τελευταία λεπτά οι Ούγγροι άσκησαν πίεση, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να ισοφαρίσουν, με την Ομόνοια να κρατάει το 1-0 υπέρ της.

Στο 90’ η Ομόνοια μπορούσε να κάνει το 2-0, όμως το σουτ του Χαραλάμπους το οποίο ήταν αρκετά καλό, εξουδετερώθηκε από τον Τοθ. Τρία λεπτά μετά ο Χάμπος έχασε νέα ευκαιρία με σουτ, όμως και πάλι ο Τοθ είπε «όχι». Ένα λεπτό μετά ο Σίμιτς έκανε το σουτ από πλάγια, όμως έδιωξε ο κίπερ.

Επειδή η Ομόνοια έψαχνε το 2-0, κατάφερε στο 90+5’ να το βρει με τον Κακουλλή, ο οποίος μετά την απόκρουση του Τοθ στο σουτ του Χαραλάμπους, από κοντά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Φέχερβαρ: Τοθ, Σεραφίμοφ, Σπάντλερ, Μιλίτσεβιτς, Μέλνικ, Μπεντί, Τσονγκβάι, Πετό, Κατόνα, Ολέντερ, Κρίστενσεν.

Στον πάγκο: Ντάλα, Βεσζελίνοφ, Λάρσεν, Στεφανέλι, Μ.Κόβατς, Σίμουτ, Μπ.Κόβατς, Π.Κόβατς, Χούσζτι, Μπέρκι, Μάμπος.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Χαμάς, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Ντιουνκού, Σίμιτς, Μάριτς, Εράκοβιτς, Σεμέδο, Αλιούμ, Στεπίνσκι

Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Χελάντερ, Κακουλλής, Ατζίλι, Εβάντρο, Μασούρας, Λανγκ, Κούσουλος, Ανδρέου, Χαραλάμπους, Νεοφύτου.

ΓΚΟΛ: -/ 28' Σεμέδο, 90+5' Κακουλλής