Ομόνοια: Γεωργία... εννέα χρόνια μετά

Μόλις για δεύτερη φορά κόντρα σε Γεωργιανούς

Η Ομόνοια συνεχίζει την προετοιμασία της ενόψει του πρώτου ευρωπαϊκού μας κόντρα στην Τορπέντο την Πέμπτη, με το «τριφύλλι» να θέλει στο ΓΣΠ να πάρει σκορ πρόκρισης. Πάντως αυτή είναι μόλις η δεύτερη φορά που οι «Πράσινοι» θα αντιμετωπίσουν ομάδα από την Γεωργία, με την προηγούμενη να έρχεται το 2015 όταν πήρε και εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Συγκεκριμένα, η ομάδα της πρωτεύουσας βρήκε απέναντι της το 2015 τη Ντιναμό Μπατούμι, από την οποία πάντως δεν πέρασε... εύκολα. Στο πρώτο ματς οι Γεωργιανοί επικράτησαν με 1-0 εντός έδρας. Ο Γκαμπεντάβα πέτυχε το γκολ για τους γηπεδούχους, με την Ομόνοια να καλείται να φέρει τούμπα τα δεδομένα για να πάρει την πρόκριση στον β' προκριματικό του Europa League.

Στον επαναληπτικό του ΓΣΠ, η Ομόνοια δυσκολεύτηκε αλλά εν τέλει πήρε την πρόκριση. Στο 55ο λεπτό του ματς το «τριφύλλι» κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Σκέμπρι και μάλιστα είχε και το αριθμητικό πλεονέκτημα αφού ο αμυντικός δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο Γκουλόν με δεύτερη προσπάθεια άνοιξε το σκορ και έξι λεπτά αργότερα ο Σκέμπρι έβαλε σε θέση οδηγού την Ομόνοια σκοράροντας το δεύτερο γκολ των «πρασίνων».

Έτσι, ήρθε και η πρόκριση κόντρα σε έναν σαφώς κατώτερο αντίπαλο. Κάτι παρόμοιο θέλει να πράξει και φέτος η Ομόνοια, έχοντας την ευκαιρία όμως να πάρει σκορ πρόκρισης από τον πρώτο αγώνα στην έδρα της, με την Τορπέντο να μην αποτελεί επίσης πολύ ψηλό εμπόδιο.