Κέρβερος ο Φαμπιάνο, αερότουμπα ο Εβάντρο και… τρία στα τρία!

Συνεχίζει αλάνθαστη η Ομόνοια που έπιασε τον Άρη στην 1η θέση – Δεύτερη ήττα σε 3 ματς για την ΑΕΚ

Συνεχίζει... ακάθεκτο το «τριφύλλι»!

Η Ομόνοια πήρε την αγχωτική νίκη με 1-0 κόντρα στην ΑΕΚ σε ένα καυτό ΓΣΠ, πετυχαίνοντας το τρία στα τρία στο πρωτάθλημα.

Στο 25ο λεπτό ο Εβάντρο άνοιξε το σκορ, με τους Πράσινους με πρωταγωνιστή τον Φαμπιάνο να κρατούν το υπέρ τους σκορ μέχρι τέλους.

Έτσι το σύνολο του Νταμπράουσκας έχει το απόλυτο με εννέα βαθμούς σε τρεις αγώνες, ενώ η ΑΕΚ έμεινε στους τρεις.

Το ματς:

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ομόνοια να έχει περισσότερες απαιτήσεις και να κρατά περισσότερο μπάλα. Μάλιστα οι Πράσινοι έχασαν την πρώτη τους ευκαιρία στο 4ο λεπτό, με τον Παναγιώτου να κάνει το άστοχο πλασέ μετά από εκτέλεση φάουλ. Η ΑΕΚ έχασε τη δική της μεγάλη ευκαιρία στο 6ο λεπτό. Ο Φαμπιάνο έχασε μετά από πίεση και ο Καμπρέρα έκανε το σουτ, όμως έσωσε ο Βραζιλιάνος. Στη συνέχεια το πλασέ του Λέδες κατέληξε πάνω από τα δοκάρια.

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να κρατήσουν μπάλα και να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Από την άλλη η ΑΕΚ έμενε πιο πίσω και περιμένει να χτυπήσει στην κόντρα. Όμως οι φιλοξενούμενοι μετά τα πρώτα λεπτά είχαν περισσότερες απαιτήσεις.

Η Ομόνοια έχασε μια καλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 18’, όταν ο Στεπίνσκι με κεφαλιά εντός περιοχής αστόχησε, έπειτα από σέντρα του Σίμιτς.

Στο 25ο λεπτό ο Εβάντρο άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Μετά από ωραία σέντρα του ίδιου στον Σεμέδο, ο εξτρέμ μπήκε στην περιοχή με ωραία κίνηση, η μπάλα κατέληξε ξανά στον Βραζιλιάνο που βρήκε δίχτυα.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει και είχε ένα μακρινό σουτ του Ροντέν στο 28’ που δεν βρήκε στόχο. Γενικότερα όμως και με την ψυχολογία στο πλευρό της η Ομόνοια είχε το πάνω χέρι.

Ακολούθως το «τριφύλλι» έκλεισε καλά τους χώρους, δεν κατάφερε να φτιάξει ευκαιρίες αλλά ούτε και απειλήθηκε. Μια φάση με τον Φαράζ, ο οποίος  μπήκε στην περιοχή μετά από ωραίο κατέβασμα, ανησύχησε τον Φαμπιάνο, όμως έσωσε στη γωνιά του. Έτσι οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους σκορ.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η ΑΕΚ συνέχισε να ψάχνει την ισοφάριση, με την Ομόνοια να έχει το νου της περισσότερο στα μετόπισθεν. Οι φιλοξενούμενοι στο 48’ κέρδισαν φάουλ που εκτέλεσε ο Ρόντεν, ο Καμπρέρα πήρε την κεφαλιά έστειλε όμως τη μπάλα ψηλά άουτ.

Οι Πράσινοι έκαναν αρκετές λάθος μεταβιβάσεις στα πρώτα λεπτά του β’ μέρους, κάτι που δε μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν όμως οι φιλοξενούμενοι.

Το σκηνικό ήταν το ίδιο σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου. Η ΑΕΚ κρατούσε περισσότερο μπάλα και προσπαθούσε να απειλήσει, ενώ από πλευράς Ομόνοιας δε μπορούσαν να κυκλοφορήσουν μπάλα και έχαναν μετά από λίγες πάσες.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα στο 74’, όμως το τέρμα του Ανγκιέλσκι ακυρώθηκε για οφσάιντ. Παρά τα λάθη της Ομόνοιας, δε μπορούσαν να εκμεταλλευτούν και να απειλήσουν αποτελεσματικά.

Η ομάδα της Λάρνακας έφτασε κοντά στο γκολ στο 87’, όμως ο Φαμπιάνο με εντυπωσιακή επέμβαση κράτησε το προβάδισμα.

Το «τριφύλλι» κατάφερε έτσι να κρατήσει μέχρι τέλους το υπέρ του 1-0 και πήρε άλλο ένα πολύτιμο τρίποντο.

Η εξέλιξη του αγώνα σε live γραπτή περιγραφή από την πλατφόρμα Live Matches του 24sports

ΟμόνοιαΦαμπιάνο, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Χαμάς (90' Ελάντερ), Ντιουνκού, Μάριτς, Εράκοβιτς, Εβάντρο (59' Κούσουλος), Σίμιτς, Σεμέδο (91' Αιούμ), Στεπίνσκι (74' Κακουλλής)

Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Κίτσος, Ελάντερ, Κακουλλής, Λανγκ, Κούσουλος, Μουσιαλόφσκι, Χαραλάμπους, Νικολάου, Νεοφύτου, Αλιούμ

ΑΕΚΑθανασιάδης, Λέδες, Ροντέν (69' Σολ), Φαράζ, Μιλίσεβιτς, Πονς, Αϊτόρ (86' Γκάμα), Εκπολό, Ρομπέρζ, Καμπρέρα (69' Ανγκιέλσκι), Μιραμόν (86' Γκναλί).

Στον πάγκο: Αλομέροβιτς, Παρασκευά, Σουάρεθ, Γκάμα, Τσακόν, Ανγκιέλσκι, ημητρίου, Ενρίκες, Ευρυπίδου, Γκνάλι

ΓΚΟΛ: 25' Εβάντρο/-

Κίτρινες: 69' Κούσουλος, 82' Εράκοβιτς, 88' Κακουλλής/43' Αϊτόρ, 45+4' Αθανασιάδης