Έβγαλε την αγγαρεία με ήττα και τώρα… League Phase

Έχασε με 1-0 η Ομόνοια στο Αζερμπαϊτζάν, όμως η πρόκριση είχε ήδη κριθεί στην Λευκωσία

Έφυγε με ήττα από το Αζερμπαϊτζάν η Ομόνοια, αλλά το εισιτήριο για το League Phase ήταν ήδη στο χέρι.

Το «τριφύλλι» σε ένα ματς χωρίς καλό ρυθμό και πολλές φάσεις έχασε (1-0), όμως έρχεται πίσω στην Κύπρο με την πρόκριση. Το νικητήριο γκολ για του γηπεδούχους σκόραρε ο Ούτσιγκ στο 79' με κεφαλιά.

Πλέον, το μυαλό για το σύνολο του Νταμπράουσκας είναι στην αυριανή κλήρωση αλλά και το ματς κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα την Κυριακή (20:30) για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Το ματς:

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς πολλές φάσεις, με τις δύο ομάδες όταν είχαν τη μπάλα να παίζουν με πάσες, ωστόσο να μη βρίσκουν διαδρόμους προς την αντίθετη περιοχή.

Γενικότερα είχαμε χαμηλό ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, με λάθη από αμφότερους. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο πέρασε χωρίς κάτι το αξιόλογο.

Η πρώτη τελική για την Ομόνοια ήρθε στο 21ο λεπτό με τον Μάριτς! Ο Ντιουνκού έδωσε στον Εβάντρο, με τον Βραζιλιάνο να βρίσκει τον Βόσνιο στην περιοχή το σουτ του οποίου έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 23ο λεπτό ήρθε ακόμη μια καλή ευκαιρία με τον Σίμιτς. Μετά από μια έξυπνη πάσα του Ομέρ Ατζίλι, ο Σέρβος εκανε την προβολή και βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στο 27’ ο Φαμπιάνο μάζεψε με άνεση ένα μακρινό σουτ του Ουρίγιεφ, στην πρώτη φορά που απείλησαν οι Αζέροι.

Ακολούθως οι δύο ομάδες είχαν τις δικές τους ευκαιρίες χωρίς ωστόσο να απειλήσουν ιδιαίτερα.

Αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια στο 0-0.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο ξεκίνημα του δέυτερου μέρους το σκηνικό δεν άλλαξε, με το ματς να μην έχει πολλές φάσεις. Η κακή κατάσταση του γηπέδου δεν βοηθούσε επίσης τους ποδοσφαιριστές, καθώς η μπάλα δεν μπορούσε να κυλήσει ομαλά.

Αποτέλεσμα, παρά τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών κάποιες προσπάθειες και μεταβιβάσεις να μη βρίσκουν στόχο.

Στο 60’ ο Βολκόφ απείλησε ξανά, όμως το σουτ του μέσα από την περιοχή δεν βρήκε στόχο.

Στο 70’ είχαμε δοκάρι για την Ζίρα και η μεγαλύτερη φάση της αναμέτρησης! Ο Ιμπραχίμ μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε ένα δυνατό τελείωμα, ο Φαμπιάνο έσωσε ενώ η μπάλα χτύπησε και στο δοκάρι.

Στο 79ο λεπτό οι Αζέροι κατάφεραν να βρουν δίχτυα με τον Ούτσιγκ. Μετά από σέντρα του Αλίγιεφ έκανε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ.

Άξιο αναφοράς και το ντεμπούτο του Μουσιαλόφσκι, με τον νεαρό Πολωνό να περνά στον αγώνα στο 82ο λεπτό.

Έτσι ήρθε μια... γλυκιά ήττα για την Ομόνοια, η οποία περιμένει αύριο την κλήρωση για το League phase της διοργάνωσης.

Η εξέλιξη του αγώνα σε live γραπτή περιγραφή από την πλατφόρμα Live Matches του 24sports

Ζίρα: Σίλβα, Μουτσίνζι, Κούλιεβ (77' Αλικάνοφ), Ισάγιεφ, Σούμα, Ούτσιγκ, Νούριγιεφ (62' Παπουνασβίλι), Αλίγιεφ, Βόλκοφ (62' Αχμετζάντε), Ζέμπλι (62' Ιμπραχίμ), Ρουάν.

Στον πάγκο: Μπαϊράμοφ, Άτσκα, Παπουνασβίλι, Ακμετζάτζε, Αλισάνοφ, Μπαϊράμοφ, Ιμπραχίμ.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Ντιουνκού (62' Μασούρας), Ελάντερ, Κουλιμπαλί (73' Λανγκ), Ατζίλι, Κακουλλής, Μάριτς, Σίμιτς (62' ΑΛιούμ), Χαμάς, Εράκοβιτς (62' Κούσουλος), Εβάντρο (82' Μουσιαλόφσκι).

Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Σεμέδο, Στεπίνσκι, Μασούρας, Λανγκ, Κούσουλος, Μουσιαλόφσκι, Ανδρέου, Νικολάου, Νεοφύτου, Αλιούμ.

ΓΚΟΛ: 79' Ούτσιγκ/-

Κίτρινες: 65' Αλίγιεφ/38' Εβάντρο