Ανατρεπτικό «τριφύλλι» με... Κουλιμπαλί (vid)

Με ανατροπή η Ομόνοια κέρδισε με 3-1 την ΑΕΛ, με τον αμυντικό από το Μάλι να σκοράρει δις

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Κουλιμπαλί η Ομόνοια επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα καθώς νίκησε με 3-1 την ΑΕΛ. Η ομάδα της Λεμεσού για ακόμη ένα παιχνίδι βρέθηκε μπροστά στο σκορ αλλά η Ομόνοια κατάφερε να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα και έφτασε στους 12 βαθμούς.

Α' Μέρος
Ομόνοια και ΑΕΛ μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να κυκλοφορήσουν τη μπάλα. Τα πρώτα αρχικά λεπτά ήταν τελειώς αναγνωριστικά.

Παρ΄όλα αυτά η ομάδα της Λεμεσού στην πρώτη φάση του παιχνιδιού κατάφερε και βρήκε δίχτυα. Στο 8ο λεπτό συγκεκριμένα ο Σινγκ πήρε τη μπάλα λίγο πιο πάνω από το κέντρο και εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητα του και μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ στην κλειστή γωνιά του Φαμπιάνο σκόραρε και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Η Ομόνοια μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ από πολύ νωρίς αλλά όσο περνούσε ο χρόνος τόσο περισσότερη απειλητική γινόταν. Στο 15ο λεπτό ο Κακουλλής απείλησε για πρώτη φορά με κεφαλιά αλλά ο Μπράγκα απέκρουσε εντυπωσιακά. Ένα λεπτό αργότερα ο Σεμέδο απείλησε και πάλι αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ φώναξε παρών.

Στο 25ο λεπτό ο Σεμέδο απείλησε και πάλι κάνοντας εξαιρετική προσποιήση στον προσωπικό του αντίπαλο και έκανε το σουτ αλλά ο Μπράγκα απέκρουσε και πάλι σε κόρνερ.

Ο τερματοφύλακα της ΑΕΛ ο οποίος ήταν ο καλύτερος για την ομάδα του στο πρώτο μέρος στο 33ο λεπτό έδειξε και πάλι τα αντανακλαστικά του κάνοντας τρομερή επέμβαση στην κεφαλιά του Κακουλλή.

Οι φιλοξενούμενοι οπισθοχώρησαν αρκετά και έψαξαν να γίνουν απειλητικοί κυριώς με αντεπιθέσεις.

Τελικά το γκολ της ισοφάρισης για τους «πράσινους» ήρθε στο 44ο λεπτό μετά από ωραία κάθετη του Εβάντρο στον Κακουλλή ο οποίος αυτή τη φορά κατάφερε να νικήσει τον Μπράγκα με σουτ και σημειώσε το 1-1.

Έτσι λοιπόν οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το τέλος του ημιχρόνου ισόπαλες με 1-1.

Β Μέρος

Η Ομόνοια ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δύνατα στο δεύτερο ημίχρονο και απείλησε στο 49ο λεπτό μετά από εντυπωσιακό σλάλομ του Λοΐζου ο οποίος πάτησε στην περιοχή και έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε μόλις έξω.

Δύο λεπτά αργότερα όμως οι «πράσινοι» κατάφεραν να ανατρέψουν τα εις βάρος τους δεδομένα με τον Παναγιώτου να δίνει την κάθετη στον Κουλιμπαλί που από πολύ κοντά δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει και να σημειώσει το 2-1.

Η ΑΕΛ απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος στο 57ο λεπτό με τον Μάμα να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Φαμπιάνο απέκρουσε σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων στο 61ο λεπτό με τον Σίμιτς να κάνει το σουτ μέσα στη περιοχή αλλά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Ότι δεν κατάφερε να κάνει ο Σίμιτς, το κατάφερε ο Κουλιμπαλί στο 65ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ ο κεντρικός αμυντικός του «τριφυλλιού» έκανε τη κεφαλιά ανενόχλητος και σημειώσε το 3-1 αλλά και το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Στο 71ο λεπτό ο Λοΐζου έκανε το δυνατό σουτ αλλά ο Μπράγκα απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

Η ΑΕΛ μάλιστα έμεινε και με 10 ποδοσφαιριστές καθώς ο Κέσκες αποβλήθηκε καθώς έκανε αντικανονικό μαρκάρισμα ως τελευταίος ποδοσφαιριστής στον Κακουλλή.

Τα επόμενα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την Ομόνοια να κυκλοφορεί τη μπάλα με αρκετή ευκολία. Τελευταία φάση για τους «πράσινους» ήταν στο 91ο λεπτό με τον Μάριτς να κάνει το γυριστό αλλά ο Μπράγκα απέκρουσε σε κόρνερ.

Έτσι λοιπόν η Ομόνοια επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα με πρωταγωνιστή τον Κουλιμπαλί ενώ η ΑΕΛ για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι βρέθηκε μπροστά στο σκορ αλλά στο τέλος δεν κατάφερε να αποσπάσει βαθμολογικό κέρδος.

Τo 24sports σας μεταδίδει την εξέλιξη του αγώνα εδώ

Ομόνοια:  Φαμπιάνο, Ντιούνκου, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Χαμάς, Μάριτς, Εράκοβιτς (63′ Κούσουλος), Εβάντρο (63′ Αλιούμ), Σίμιτς (84′ Χάμπος), Σεμέδο (31′ Λοΐζου), Κακουλλής (84′ Ατζίλι).

Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Κίτσος, Ελάντερ, Λανγκ, Ανδρέου, Νεοφύτου.

ΑΕΛ : Μπράγκα, Φραντζής, Ουεντραόγκο, Κέτσκες, Ιμανισίμγουε, Μεγιάδο, Άβραχαμ (46′ Μάμας), Σινγκ (58′ Τοκού), Λεσοβόι (82′ Στόλνικ), Μακρής (58′ Ζαχαρίου), Ρομπέρτα

Στον πάγκο: Κυριάκου, Κονσταντίνι, Μπαμπόκ, Φιλιώτης, Νεοφύτου, Γερολέμου, Θεμιστοκλέους, Παναγή.

Σκόρερ: Κακουλλής (45′), Κουλιμπαλί (51′, 65′) / Σινγκ (9′)

Κίτρινες: Εβάντρο, Κούσουλος / Φραντζής, Μεγιάδο, Ουεντραόγκο

Αποβολές: -/Κέσκες

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος