Γκολάρες Τρούγιτς, Πόθο και συμβιβασμός!

Η Ομόνοια 29Μ έφτασε πολύ κοντά στην πρώτη της ιστορική νίκη, όμως η Καρμιώτισσα είχε την απάντηση στις καθυστερήσεις

Καρμιώτισσα και Ομόνοια 29Μ συμβιβάστηκαν στην ισοπαλία(1-1) και μοιράστηκαν από ένα βαθμό. Οι «πράσινοι» είχαν τη νίκη στο χέρι τους μέχρι και το 96ο λεπτό με το γκολ του Τρούγιτς αλλά ο Πόθο ισοφάρισε στον αγώνα σώζοντας στο τέλος την ομάδα του.

Α' Μέρος

Με καθυστέρηση είκοσι λεπτών ξεκίνησε ο αγώνας στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή». Η Καρμιώτισσα ήταν η ομάδα που μπήκε κάπως καλύτερα στα πρώτα λεπτά και προσπάθησε να κυκλοφορήσει τη μπάλα.

Στο 9ο λεπτό οι γηπεδούχοι μετά από ωραία ανάπτυξη έχασαν τη πρώτη τους ευκαιρία. Ο Μηνάς Αντωνίου έκανε ωραία σέντρα στον Γιούση που έκανε τη κεφαλιά αλλά ο Μπρολ απέκρουσε.

Δύο λεπτά αργότερα η ομάδα των Πολεμιδιών απείλησε και πάλι με τον Χότσκο να κάνει καλό σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας 29Μ έπεσε σωστά και απέκρουσε τη μπάλα.

Η Ομόνοια 29Μ σημειώσε την πρώτη της τελική στο 22ο λεπτό με τον Γκαρσία να κάνει το σουτ αλλά ο Επασί μάζεψε τη μπάλα. Έπρεπε να περάσουν σχεδόν δεκαπέντε λεπτά για να σημειωθεί κάποια τελική στον αγώνα με τους «πράσινους» να απειλούν και πάλι. Κάθετη του Αλαμπρίτη στον Ένεμ αλλά και πάλι ο Επασί έπεσε σωστά και έδιωξε σε κόρνερ.

Τίποτα το ιδιαίτερο δεν είχαμε στα εναπομείναντα λεπτά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο 0-0.

Β' Μέρος

Η Ομόνοια 29Μ ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος και απείλησε στο 52ο λεπτό με τον Γκαρσία να κάνει ωραίο πλασέ έξω από την περιοχή με τον Επασί να απεκρούει δύσκολα.

Στο 60ο λεπτό οι «πράσινοι» έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Φερνάντες να κάνει φοβερό σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ότι δεν κατάφερε ο Φερνάντες το έκανε ο Τρούγιτς στο 69ο λεπτό. Ο επιθετικός της Ομόνοιας 29Μ πήρε τη μπάλα στη περιοχή και ωραίο φαλτσαριστό σουτ νίκησε τον Επάσι δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Η Καρμιώτισσα δεν μπόρεσε να αντιδράσει στα επόμενα λεπτά με την ανασταλτική λειτουργία της Ομόνοιας 29Μ να είναι αλάνθαστη.

Η ομάδα του Πετράκη στο 87ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία για να «καθαρίσει» τον αγώνα με τον Γκαρσία να φεύγει απέναντι από τον Επασί αλλά ο τερματοφύλακας της Καρμιώτισσας απέκρουσε και κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι.

Η ομάδα των Πολεμιδιών πίεσε στα τελευταία λεπτά του αγώνα και κατάφερε στο 96ο λεπτό να «κλέψει» την νίκη από τον αντίπαλο της. Ο Πόθο με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Μπρολ και σημειώσε το 1-1.

Έτσι λοιπόν οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν στην ισοπαλία και πήραν από ένα βαθμό.

Το 24sports σας μεταδίδει την εξέλιξη του αγώνα εδώ

Καρμιώτισσα (Αυγουστή): Επασί, Αντωνίου (53′ Γκραντινάρου), Μαλόνε, Χότσκο (81′ Ντελμίρο), Ντούμπια, Νεοφύτου (46′ Τσουκαλάς), Κοβάσεβιτς, Σμίλιανιτς (46′ Πόθο), Σίμιτς, Ντόρντεβιτς, Γιούσης (67′ Βρίκκης).

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Γιέντες, Γκριμπάκιν, Ντελμίρο, Πόθο, Παντελή, Τσουκαλάς, Γκραντινάρου, Ματθαίου, Βρίκκης, Μπάμπα.

Ομόνοια 29ης Μαΐου (Πετράκης): Μπρολ, Ντεσλάντες, Αλαμπρίτης (63′ Φιάκας), Χέιλεν, Γκαρσία, Ψάλτης, Γουΐλερ, Ένεμ (63′ Πική), Καρπ (76′ Ανδρέου), Ρ. Φερνάντες (82′ Κονομής), Τρούγιτς (76′ Αρτεμίου).

Στον πάγκο: Στρέζος, Μαυραντώνης, Κονομής, Ανδρέου, Α. Φερνάντες, Αρτεμίου, Γαβριηλίδης, Παττίχης, Πική, Φιακάς, Ποντικός, Παύλου.

Σκόρερ: 96' Πόθο/69'Τρούγιτς

Κίτρινες: Κοβάσεβιτς, Γκραντινάρου, Ντούμπια/Αλαμπρίτης, Γκαρσία