Ένα του Πίττα ήταν αρκετό... ξανά

Πρώτη εκτός έδρας επίσημη νίκη μετά από πέντε χρόνια για την Κύπρο που επικράτησε με 1-0 της Λιθουανίας

Επιτέλους νίκη, επιτέλους «διπλό» για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που επικράτησε με 0-1 της Λιθουανίας με γκολ του Πίττα στο 34ο λεπτό.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για την Εθνική μας μετά από σχεδόν ένα χρόνο, όπου η Κύπρος επικράτησε με 1-0 ξανά της Λιθουανίας στην Λεμεσό τον περασμένο Οκτώβριο.

Την ίδια ώρα πανηγυρίσαμε τρίποντο ε«κτός έδρας μετά από μια πενταετία, αφού το τελευταίο διπλό της Εθνικής ήταν πριν πέντε χρόνια κόντρα στο Καζακστάν (2-1, 10/10/2019).

Α' Μέρος

Η Λιθουανία ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να απειλήσει από τα πρώτα λεπτά.

Στο 10ο λεπτό οι Λιθουανοί έχασαν την πρώτη τους ευκαιρία με τον Καζουκολόβας να κάνει τη κεφαλιά από πλεονεκτική θέση αλλά η μπάλα κτύπησε στον Γκόγκιτς και ακολούθως απομάκρυνε μακριά.

Στο 18ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθούν στο σκορ μετά από κεφαλιά του Κούτσις που πέρασε μόλις εξω. Τρία λεπτά αργότερα απείλησαν και πάλι με κεφαλιά, αυτή τη φορά με τον Γκιρντβάινις με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω.

Στα επόμενα λεπτά οι διεθνείς μας άρχισαν να ανεβάζουν ρυθμό και να κυκλοφορόυν καλύτερα τη μπάλα. Στο 34ο λεπτό η Εθνική μας βρήκε δίχτυα μετά από ωραία κάθετη του Κάστανου στον Τζιωνή που γύρισε τη μπάλα στον Πίττα ο οποίος πλάσαρε και σημειώσε το 0-1.
Τίποτα το ιδιαίτερο δεν σημειώθηκε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου με την Εθνική μας να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 0-1 της Λιθουανίας.

Β' Μέρος

Ο Τιμούρ Κετσπάγια προχώρησε σε διπλή αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου παιρνόντας μέσα τους Αντρέου και Μαλεκκίδη στις θέσεις των Παναγιώτου και Κυπριανού αντίστοιχα.

Μπορεί να είχε την κατοχή της μπάλας η Λιθουανία αλλά δεν ήταν ιδιαίτερη απειλητική με την αμυντική λειτουργία της Εθνικής μας είναι βελτιωμένη σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο.

Ο χρόνος κυλούσε και αυτό ήταν υπέρ της Εθνικής μας, με τους Λιθουανούς να ψάχνουν κυριώς με σέντρες να απειλήσουν χωρίς ωστόσο να το καταφέρνουν.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μολ έκανε σωτήρια απόκρουση μετά από σουτ του Κούσιτς με τον τερματοφύλακα της Εθνικής να απεκρούει δύσκολα με τα πόδια.

Η Εθνική μας κράτησε το προβάδισμα μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα παίρνοντας την νίκη μετά από ένα χρόνο ενώ είχαμε να πανηγυρίσουμε «διπλό» εδώ και πέντε χρόνια

Το 24sports σας μεταδίδει την εξέλιξη του αγώνα εδώ

Λιθουανία: Γκερτμόνας, Καζουκολόβας, Γκιρντβάινις, Τουτισκίνας, Λασίτσκας, Σίρβις (70′ Γ.Παουλάουσκας), Σλίβκα, Ντολζνίκοφ (86′ Β.Παουλάουσκας), Βορομπιόνας (86′ Βέρμπιτσκας), Ματουλεβίτσιους (62′ Καλινάουσκας), Κουτσίς.

Στον πάγκο: Μπερτάσιους, Μικελιόνις, Μιλάσιους, Ούπστας, Γ. Πολάουσκας, Καλινάουσκας, Ρομανόφσκι, Βέρμπιτσκας, Β. Παλάουσκας, Λεκιάτας, Μπαράουσκας, Ανταναβίτσιους.

Κύπρος : Μολ, Γκόγκιτς, Κυπριανού (46′ Ανδρέου), Καρώ, Ιωάννου, Φιλιώτης (46′ Μαλεκκίδης), Αρτυματάς, Σπόλιαριτς (65′ Χρυσοστόμου), Κάστανος, Τζιωνής (89′ Κορέια), Πίττας (92'Λαΐφης).

Στον πάγκο: Δημητρίου, Μιχαήλ, Κορέια, Κατσαντώνης, Λοΐζου, Κακουλλής, Χρυσοστόμου, Μαλεκκίδης, Ανδρέου, Παναγιώτου, Λαΐφης, Ηλία.

Σκόρερ: -/34'Πίττας

Κίτρινες:  Καλινάουσκας / Κυπριανού, Καρώ, Ιωάννου, Ανδρέου

Διαιτητής: Igor Pajac (Κροατία)

VAR: Mario Zebec