Στους «16» με rotation και πολυφωνία

Δεν δυσκολεύτηκε καθόλου απέναντι στον Οθέλλο ο Απόλλωνας, παίρνοντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 4-0 του Οθέλλου εκτός έδρας στο πλαίσιο του 1ου γύρου του Κυπέλλου. Έτσι προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Σκόρερ για την ομάδα του Γκούλα ο Βεϊσμπέκ στο 20ο λεπτό, ο Σπόλιαριτς στο 57ο, ο Σαγκάλ στο 60ο λεπτό και ο Ντορεγκαράι στο 90ο λεπτό.

Α΄ Ημίχρονο

Η αναμέτρηση ξεκίνησε όπως ήταν φυσιολογικό με τον Απόλλωνα να κρατάει περισσότερο μπάλα και την ομάδα της Αθηαίνου κλεισμένη πίσω στην άμυνα της.

Η ομάδα του Γκούλα στο 21ο λεπτό άνοιξε το σκορ με μακρινό σουτ του Βεϊσμπέκ και κακή εκτίμηση της φάσης από τον Σωφρόνιου.

Ο Απόλλωνας συνέχιζε να κρατάει περισσότερο μπάλα και να ελέγχει την αναμέτρηση, δημιουργώντας φάσεις. Χωρίς κάποια από αυτές να ήταν μεγάλη. Έτσι το πρώτο μέρος έληξε στο 1-0 υπερ της ομάδας της Λεμεσού.

Β ΄΄   Ημίχρονο

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως τέλειωσε το πρώτο με τον Απόλλωνα να προσπαθεί να πέτυχει 2ο τέρμα που θα τον έφερνε πιο κοντά στην πρόκριση.

Αυτό ήρθε στο 57ο λεπτό μέσα από όμορφη συνεργασία των ποδοσφαιριστών των «κυανολεύκων» η μπάλα έφτασε στον Σπόλιαριτς οπου με σουτ στα όρια της περιοχής κατάφερε να νικήσει τον Σωφρόνιου.

Οι φιλοξενουμενοι 3 λεπτά αργότερα έκαναν τα τέρματα τους 3 μέσα από κοντινό πλασέ του Σαγκάλ έπειτα από πασά του Μπαραόνα. Κάπου εκεί όλα είχαν κριθεί με τις δύο ομάδες να περιμένουν την λήξη της αναμέτρησης.

Η ομάδα της Λεμεσού όμως έψαχνε και αλλά γκολ και το πέτυχε στο 90ο λεπτό με τον Ντορεγκαράι σε κοντινή προβολή του από νέα ασίστ του Μπαραόνα.

Με τον Απόλλωνα κάπως έτσι να παίρνει την πρόκριση στην επόμενη φάση με πολυφωνία στο σκοράρισμα και τελικο σκορ το 0-4

Το 24sports σας φέρνει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης αναμεσά στον Οθέλλο και τον Απόλλων ΕΔΩ.

Οθέλλος: Σωφρονίου, Β. Τζιακουρή, ( 74. Ιοσ΄άβα) Λέβις, Γ. Σταμούλης, ( 74. Σχίζας )  Ρηγόπουλος, Ομπόνα, ( 74. Κραντόβε)  Πλακιάς, (74. Χατζηδημητρίου) Τόκου, Κυλίλης, Μουχλή, Μαϊσουράντζε ( 46. Λεβσίν)

Στον πάγκο: Δ. Τζιακουρή, Μαλλούρης, Κραντόβε, Λοϊζίδης, Φλουρής, Λεβσίν, Μιλιμόνο, Χατζηδημητρίου, Σανγκαρέ, Βασιλείου, Ιοσάβα, Σχίζας.

Απόλλων: Δημητρίου, Βούρος, Λαμ, ( 46. Μαλεκκίδης)  Ντε Αλμέιδα, ( 64. Ντρόζντεκ)  Ντορεγκαράι, Σαγκάλ, (64. Μπουαγκάρντ) Σπόλιαριτς, Μπαραόνα, Βεϊσμπέκ, (71. Χαραλάμπους) Μπολί, (85. Ντουοντού) Ντε Μάρκο.

Στον πάγκο: Λέουβενμπεργκ, Λοΐζου, Σελεστίν, Μπουαγκάρντ, Σάντος, Μαλεκκίδης, Ντουοντού, Ντρόζντεκ, Κολ, Χαραλάμπους.

Διαιτητής: Τσαμπαλάς Ανδρέας
VAR: Τεχράνυ Ανδρέας
Σκόρερ: - / 21. Βεϊσμπέκ, 57. Σπόλιαριτς, 60. Σαγκάλ, 90΄΄  Ντορεγκαράι
Κίτρινες: Ρηγόπουλος, Λεβσίν,  / Σπόλιαριτς,