Λύτρωση στις καθυστερήσεις!

Η ΕΝΠ έβαλε δύσκολα στον Απόλλωνα αλλά οι «γαλάζιοι» με δύο γκολ στις καθυστερήσεις κατάφεραν να πάρουν τη νίκη

Γλίτωσε τη «γκέλα» ο Απόλλωνας που επικράτησε με 3-1 της ΕΝΠ στο «Αλφαμέγα» με δύο γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα. Ο Ντορεγκαράι στο 96ο λεπτό ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι και ο Βάισμπεγκ στο 100ο λεπτό έδωσαν τη νίκη στην ομάδα τους.

Α' Μέρος

O Απόλλωνας μπήκε δυνατά στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με στόχο να ασκήσει πίεση. Παρ΄όλα αυτά δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να γίνει απειλητικός καθ΄όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου με την ανασταλτική λειτουργία της ΕΝΠ να είναι σχεδόν αλάνθαστη.

Οι «βυσσινοί» είχαν και τη πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι στο 7ο λεπτό με τον Σαμπού να κάνει ωραίο σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε μόλις δίπλα από την εστία του Λέουβενμπεργκ.

Ο Απόλλωνας προσπάθησε να απειλήσει στο 26ο λεπτό με τον Σαγκάλ να πιάνει τη κεφαλιά χωρίς όμως να ανησυχεί τον Αντεμπάγιο.

Τίποτα το ιδιαίτερο δεν είχαμε στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα με το πρώτο ημίχρονο να είναι αρκετά «φτωχό» από πλευράς φάσεων.
Έτσι λοιπόν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν στο 0-0.

Β Μέρος

Ο Απόλλωνας μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο αρκετά δυνατά και στο 46ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Σαγκάλ να κάνει τη σέντρα στον Ντορεγκαράι που πήρε τη κεφαλιά αλλά ο Αντεμπάγιο πραγματοποιήσε εντυπωσιακή απέκρουση.

Οι «γαλάζιοι» τελικά κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ της αναμέτρησης στο 58ο λεπτό με τον Σπόλιαριτς να κάνει το παράλληλο γύρισμα με τον Χριστοφή στην προσπάθεια του να απομακρύνει έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Η ΕΝΠ ήταν αναγκασμένη να αντιδράσει στο γκολ που δέχθηκε και να βγει μπροστά να απειλήσει. Παρ΄ότι δεν έφτιαξε καμία φάση στο 76ο λεπτό κατάφερε να ισοφαρίσει στον αγώνα. Μετά από λάθος στην άμυνα του Απόλλωνα από τον Βούρο ο Γκότλιεβ το εκμεταλλεύτηκε απποφεύγοντας τον Λέουβενμπεργκ και σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα σημειώνοντας το 1-1.

Ο Απόλλωνας στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα προσπάθησε να πάρει και πάλι το προβάδισμα αλλά δεν βρήκε τους σωστούς διαδρόμους για να απειλήσει ιδιαίτερα.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Παραλιμνιού θα έφευγε με βαθμολογικό κέρδος οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι με τον Μαλεκκίδη να ανατρέπεται στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντορεγκαράι ο οποίος ευστόχησε σημειώνοντας  το 2-1.

Στα τελευταία λεπτά η ΕΝΠ προσπάθησε να βγει μπροστά με τον Απόλλωνα να βρίσκει αρκετούς χώρους. Στο 100ο λεπτό βρήκε και τρίτο γκολ με τον Βάισμπεργκ να κάνει το σουτ μέσα στη περιοχή και να νικάει τον Αντεμπάγιο.

Έτσι λοιπόν ο Απόλλωνας παρά τη μέτρια του εμφάνιση κατάφερε να πάρει τη νίκη, από την άλλη η ΕΝΠ ήταν αρκετά κοντά στο να φύγει με βαθμολογικό κέρδος από την Λεμεσό χωρίς ωστόσο να τα καταφέρνει.

Η εξέλιξη του αγώνα σε live γραπτή περιγραφή από την πλατφόρμα Live Matches του 24sports ΕΔΩ

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Σάντος, Βούρος, Σελεστίν, Μαλεκκίδης, Κολ (80′ Ζμέρχαλ), Μπολί (44′ Σπόλιαριτς), Βεϊσμπέκ, Μπουαγκάρντ (86′ Ντρόζντεκ), Σαγκάλ, Ντορεγκαράι.

Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Λαμ, Ντουόντου, Μπαραόνα, Ντε Μάρκο, Χαραλάμπους.

ΕΝΠ : Αντεμπάγιο, Χριστοφή, Κορίνους, Μαυρουδής (61′ Γκότλιεβ), Σαμπού (70′ Γιαντσούκοβιτς), Νόρτεϊ (70′ ‘Εντσον), Σαμ, Κράινζ, Φλίτερ, Ανδρέου (70’ Μπάρι), Χούγκενχουτ.
Στον πάγκο: Παναγιώτου, Στυλιανίδης, Ιωάννου, Μιλίτσεβιτς, Κοσμάς, Κοτσώνης, Μεντί.

Διαιτητής: Κωνσταντινίδης Αντώνης

VAR: Αντωνίου Μάριος

Σκόρερ: Χριστοφή (αυτ. 58′), Ντορεγκαράι (πεν. 90+7′), Βεϊσμπέκ (90+10′) / Γκότλιεβ (75′)

Κίτρινες : Σπόλιαριτς, Μαλεκκίδης, Βούρος / Νόρτεϊ (3η) Σαμ, Ανδρέου, Χριστοφή, Γκότλιεβ, Χούγκενχουτ