Λύγισε τα «περιστέρια» με Ντορεγκαράι

Με γκολ του Αργεντινού, ο Απόλλωνας έκαμψε την αντίσταση της Ομόνοιας Αραδίππου στη Λάρνακα (1-0)

Δύσκολο αλλά πολύτιμο διπλό πήρε ο Απόλλωνας μέσα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» επικρατώντας με 1-0 της Ομόνοιας Αραδίππου στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. «Χρυσός» σκόρερ για τους Λεμεσιανούς ο Ντορεγκαράι, ο οποίος στο 11ο λεπτό μετά από τραγικό λάθος του Λόρια άνοιξε το σκορ. Τα «περιστέρια» στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων και είδαν στα μάτια τον Απόλλωνα, ενώ είχαν τις δικές τους ευκαιρίες για την ισοφάριση, ωστόσο δεν ήταν εύστοχοι εκεί που έπρεπε. Με αυτή τη νίκη ο Απόλλωνας ανέβηκε στην 3η θέση με 16 βαθμούς, ενώ η Ομόνοια Αραδίππου έμεινε στην 8η με 8 βαθμούς.

Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά ήταν ισορροπημένο με την Ομόνοια Αραδίππου να φτιάχνει πρώτη φάση στο 5ο λεπτό με το σουτ του Γκόμες να διώχνει δύσκολα ο Λέβεμπεργκ.

Στο 11ο λεπτό από το πουθενά ο Απόλλωνας πήρε κεφάλι στο σκορ, μετά από τραγικό λάθος του Λόρια, ο οποίος μετά από γύρισμα του αμυντικού του δεν βρήκε καλά την μπάλα, αυτή στρώθηκε στον Ντορεγκαράι ο οποίος από κοντά έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Στη συνέχεια προσπάθησε να απειλήσει η Ομόνοια Αραδίππου κυρίως με μακρινά σουτ και από στημένες φάσεις, όμως δεν κατάφερε να βρει την μεγάλη ευκαιρία.

Στο 23ο λεπτό χάθηκε τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα, γύρισμα του Ζμέρχαλ, ο Μπαραόνα γύρισε στον Ντορεγκαράι αυτός έκανε το πλασέ, έδιωξε δύσκολα ο Λορια σε κόρνερ.

Στη συνέχεια ανέβηκε η Ομόνοια Αραδίππου, αλλά ο Απόλλωνας στάθηκε πολύ καλά στο αμυντικό κομμάτι, κρατώντας το 1-0 υπέρ του.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Ντ’ Αλμέιδα ενώ ήταν χρεωμένος με κίτρινη κάρτα έκανε δυνατό φάουλ στον Δημητρίου πατώντας τον στο πόδι κάτω χαμηλά, με τον ρεφ να σφυρίζει φάουλ αλλά δεν έδωσε δεύτερη κίτρινη κάρτα, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα, ζητώντας την αποβολή του παίκτη του Απόλλωνα.

Έτσι το πρώτο μέρος έληξε με 1-0 υπέρ των Λεμεσιανών.

Στο δεύτερο μέρος η Ομόνοια Αραδίππου μπήκε πιο δυνατά και προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση χάνοντας ευκαιρίες, ενώ παράλληλα ο Απόλλωνας αμύνθηκε και προσπάθησε για το δεύτερο γκολ.

Στο 58’ χάθηκε τεράστια φάση για την Ομόνοια, μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Χριστοδούλου άπλωσε το πόδι από κοντά η μπάλα έξω.

Δέκα λεπτά μετά στο 69’ χάθηκε άλλη μεγάλη φάση για την Ομόνοια Αραδίππου, σουτ του Χριστοδούλου, εκτινάχθηκε ο Λέβεμπεργκ στη γωνία αριστερά και μπλόκαρε την μπάλα.

Όσο περνούσαν τα λεπτά τα περιστέρια ανοίχτηκαν περισσότερο με τον Απόλλωνα να προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα. Στο 81ο λεπτό ο Βέισμπεκ μέσα στην περιοχή έπιασε το σουτ, όμως έδιωξε δύσκολα ο Λόρια.

Πέντε λεπτά μετά απείλησε η Ομόνοια Αραδίππου μετά από μπαλιά του Μεκαουΐ, ο Τεϊσέιρα στο δεύτερο δοκάρι έπιασε το σουτ, η μπάλα έξω.

Στις καθυστερήσεις ο Απόλλωνας έχασε μεγάλη φάση με τον Ντορεγκαράι ο οποίος από κοντά δεν νίκησε τον Λόρια.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και έτσι ο Απόλλωνας κράτησε μία πολύτιμη νίκη ανεβαίνοντας στους 16 βαθμούς και στην 3η θέση.

Εντεκάδες:

Ομόνοια Αρ: Λόρια, Αντωνίου (82' Μεκαουί), Βροντής, Χαβέλκα, Σιήκκης (73' Τεσέιρα, Χριστοδούλου (73' Αβραάμ), Δημητρίου (64' Σιντόνιο), Μπόργκες, Θεοχάρους, Κούτσακος, Γκόμες.

Στον πάγκο οι Πεϊσότο, Καλλής, Αναστασίου, Ταβάρες, Τζερόμ, Φώτη, Μπάτζι, Μορέιρα.

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Μπαραόνα, Λαμ, Βούρος, Ντε Μάρκο (82' Σελεστίν), Ντε Αλμέιδα (46' Μπουαγκάρντ), Κολ, Βέισμπεκ (93' Σπόλιαριτς), Ζμέρχαλ, Σαγκάλ (73' Ντρόζντεκ), Ντορεγκαράι.

Στον πάγκο οι Ελευθερίου, Δημητρίου, Ντουοντού, Αρτυματάς, Μπολί.

Σκόρερ: / 11' Ντορεγκαράι