Νέος και ωραίος ο Ντράζιτς, παλιός και σκόρερ ο Μαρκίνιος

Ο ΑΠΟΕΛ «λύγισε» την Πέτροκουμπ με 1-0, με τον Σέρβο να αφήνει πολύ θετικές εντυπώσεις – Ντεμπούτο για Ελ Αραμπί, Μάιερ, Κόρμπου

Με το εύστοχο πέναλτι του Μαρκίνιος στο 38ο λεπτό οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν με 1-0 της Πέτροκουμπ και πήραν το προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού στην Μολδαβία.

Η ομάδα του Νταβίντ Γκαγιέγο τελειώσε  τη μισή δουλεία και πλέον καλείται να υπερασπιστεί το υπερ της προβάδισμα στην Μολδαβία στις 30 του Ιούλη. Θετικές εντυπώσεις από τον  Ντράζιτς που κέρδισε το πέναλτι ενώ ντεμπούτο πραγματοποιήσαν Ελ Αραμπί, Μάιερ, Κόρμπου.

Α' Μέρος

Οι ποδοσφαιριστές του Γκαγιέγο μπήκαν αρκετά νωθρά στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα η Πετροκούμπ να έχει ελαφρώς την κατοχή της μπάλας χωρίς ωστόσο να γίνεται απειλητική.

Παρ΄όλα αυτά οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν αυτοί που έχασαν τη πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι μόλις στο 7ο λεπτό με τον Ντράζιτς να εκμεταλλεύεται το λάθος των αμυντικών της Πετροκούμπ να μπαίνει στη περιοχή και να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Η ομάδα της Λευκωσίας άρχισε να παίρνει μπροστά όσο ο χρόνος κυλούσε και κυρίως από δεξιά με τον Εντογκαλά έγινε πιο απειλητική.

Στο 32ο λεπτό ο Κογκολέζος μεσοεπιθετικός έκανε το γύρισμα στον Σαρφό που από το ύψος της περιοχής επιχείρησε το σουτ αλλά ο Σμαλενέα απέκρουσε εύκολα.

Τρία λεπτά αργότερα ο Σαρφό έδωσε εξαιρετική κάθετη στον Ντράζιτς που βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα της Πετροκούμπ αλλά δεν μπόρεσε να τον προσπεράσει.

Ένα λεπτό αργότερα όμως ο Ντράζιτς βρέθηκε και πάλι στη περιοχή και πριν να κάνει το σουτ ανατράπηκε από τον Μπορς με τον διαιτητή να δίνει το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μαρκίνιος ο οποίος ευστόχησε και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Η ομάδα της Μολδαβίας προσπάθησε να αντιδράσει τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου αλλά το κεντρικό δίδυμο Πέτροβιτς και Σιμπριάνο απομάκρυναν κάθε απειλή.

Έτσι λοιπόν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε το ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 1-0.

Β' Μέρος

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου οι Μολδαβοί είχαν περισσότερο τη μπάλα στα πόδια τους.

Στο 55ο λεπτό έκαναν το πρώτο τους σουτ στην εστία με τον Αμπάνια αλλά ο Μπέλετς έπεσε και απέκρουσε σωστά.

Η ομάδα της Μολδαβίας απείλησε και πάλι στο 60ο λεπτό με τον Γιαρντάν να πιάνει τη κεφαλιά αλλά ο Μπέλετς έπεσε σωστά και έδιωξε σε κόρνερ.

Στα επόμενα λεπτά η είσοδος των Δώνη και Ελ Αραμπί έδωσε φρεσκάδα στην ομάδα που κυκλοφόρησε καλύτερα τη μπάλα. Ο Γκιντίγια επιχείρησε να απειλήσει με μακρινό σουτ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 82ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Σ.Πλάτικα να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε εκατοστά έξω από την εστία του Μπέλετς.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι ποδοσφαιριστές του Γκαγιέγο προσπάθησαν μέσω του γρήγορου Δώνη να απειλήσουν παρ' όλα αυτά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή με το ΑΠΟΕΛ να παίρνει τη νίκη και το προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού στις 30 του Ιούλη.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Σούσιτς, Σιπριάνο, Πέτροβιτς, Κιντιγιά, Κοσταντίνοφ, Τεχέρα, Σαρφό (65′ Δώνης), Ντογκαλά (81′ Μάιερ), Μαρκίνιος (88′ Κόρμπου), Ντράζιτς (65′ Ελ Αραμπί)

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Θεοδώρου, Σατσιάς, Καττιρτζής, Τσεπάκ, Αντωνίου, Πολυκάρπου

Πέτροκουμπ : Σμαλενέα, Μούντρατς, Μπορς (65′ Ντέμιαν), Ντουάνια, Σ. Πλατίκα, Αμπάνια, Λούνγκου (76′ Β. Γιαρντάν), Ι. Γιαρντάν, Άμπρος (76′ Καρούντου), Πούσκας, Μ. Πλατίκα

Στον πάγκο: Κόβαλ, Λουπάν, Σειντού, Σάντου, Γιοσίποι

Σκόρερ: 38' Μαρκίνιος/-

Κίτρινες:Τεχέρα/ Μ. Πλάτικα, Αμπάνια, Μπορς, Λούνγκου, Ντουάνια, Σ. Πλάτικα