Μπλόκο της Ομόνοιας 29Μ στον ΑΠΟΕΛ!

Η ομάδα του Πετράκη έβαλε φρένο στο νικηφόρο σερί των «γαλαζοκιτρίνων» - Πρωταγωνιστές οι δυο τερματοφύλακες

Ισόπαλο 0-0 έληξε το ματς ανάμεσα σε Ομόνοια 29Μ και ΑΠΟΕΛ στο στάδιο «Κατωκοπιά-Επιστροφή-Γλαύκος Κληρίδης» για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ένα ματς που σε γενικό πλαίσιο είχε φάσεις και από τις δύο ομάδες με πολυτιμότερους παίκτες και από τις δύο πλευρές να είναι οι Μπρολ και Μπέλετς, οι οποίοι όπου χρειάστηκαν δήλωσαν παρών. Ο κίπερ των «πρασίνων» είχε περισσότερη δουλειά, όμως και ο Μπέλετς στις φάσεις που χρειάστηκε κράτησε το μηδέν.

Στις καθυστερήσεις το ΑΠΟΕΛ έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία για να φύγει με το διπλό, όμως ο Μπρολ έβγαλε μεγάληαπόκρουση στο κοντινό πλασέ του Λαΐφη, ενώ στο νέο σουτ του Μπα, κόντραρε η μπάλα σε αμυντικό και έφυγε κόρνερ.

Το αποτέλεσμα αφήνει περισσότερο ικανοποιημένη την Ομόνοια 29Μ, καθώς κατάφερε να πάρει κέρδος από ματς με μία μεγάλη ομάδα. Με αυτό τον βαθμό η ομάδα του Πετράκη ανέβηκε στους δύο βαθμούς, παραμένει όμως τελευταία, ενώ το ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στους 10 βαθμούς στην 4η θέση.

Στο πρώτο μέρος στα πρώτα λεπτά μπήκαν δυνατά και οι δύο ομάδες με σκοπό να φτάσουν νωρίς στο γκολ.

Πρώτη φάση στο ματς ήταν για την Ομόνοια 29Μ στο 3ο λεπτό, με το σουτ του Φερνάντες η μπάλα πέρασε έξω.

Απάντησε το ΑΠΟΕΛ δύο λεπτά μετά στο 5’ με σουτ του Κόρμπου, όμως ο Μπρολ χωρίς κανένα πρόβλημα μάζεψε.

Η ομάδα του Ζοσέ Ντομίνγκες κρατούσε περισσότερο μπάλα και στο 10ο λεπτό απείλησε με σουτ του Πίζι πλάγια εντός περιοχής, όμως δεν βρήκε στόχο.

Στο 16’ οι γαλαζοκίτρινοι βρήκαν την μεγάλη ευκαιρία στο ματς με σουτ και πάλι του Πίζι, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Μπρολ.

Το ΑΠΟΕΛ συνέχισε να κρατά μπάλα, όμως δεν τα κατάφερε να γίνει ιδιαίτερα επικίνδυνος, με την Ομόνοια 29Μ μετά το 25ο λεπτό να ανεβαίνει και στο 27’ έχασε μεγάλη φάση με την κεφαλιά του Ενέμ και τον Μπέλετς να κάνει μεγάλη απόκρουση, κρατώντας το 0-0.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και δεν είχαμε άλλη μεγάλη ευκαιρία μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Στο δεύτερο μέρος μπήκε πιο δυνατά η Ομόνοια 29Μ και στα πρώτα λεπτά βρήκε μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί.

Στο 52ο λεπτό ο Φερνάντες βρέθηκε απέναντι από τον Μπέλετς, έκανε το πλασέ, όμως ο κίπερ του ΑΠΟΕΛ αντέδρασε σωστά και απέτρεψε βέβαιη παραβίαση της εστίας του.

Μετά το 55ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ ανέβηκε και έχασε μεγάλες ευκαιρίες για να φτάσει στο γκολ.

Στο 57’ ο Ντβάλι έξω από την μεγάλη περιοχή έκανε το δυνατό σουτ, όμως ο Μπρολ έπεσε και έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Ένα λεπτό μετά χάθηκε διπλή φάση για τους γαλαζοκίτρινους με τον Κόρμπου να κάνει το σουτ, ο Μπρολ έδιωξε και πάλι, εκεί που ήταν ο Ντονγκαλά, ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα έξω.

Μετά το 60’ το ΑΠΟΕΛ μπορεί να κρατούσε μπάλα, όμως δυσκολευόταν να απειλήσει, καθώς η Ομόνοια 29Μ έκλεισε περισσότερο τους χώρους που οδηγούσαν στην περιοχή του Μπρολ και για αυτό περιόρισαν τις φάσεις των αντιπάλων.

Στο 67’ ο Πίζι απείλησε από κοντά με πλασέ, όμως δεν ήταν αρκετά δυνατό για να απειλήσει τον Μπρολ που μάζεψε.

Στο τελευταίο 20λεπτο το ΑΠΟΕΛ ανοίχτηκε για να φτάσει σε ένα γκολ, με την Ομόνοια 29Μ να αμύνεται αρκετά καλά και να προσπαθεί να κρατήσει το 0-0.

Στις καθυστερήσεις χάθηκαν φάσεις και από τις δύο ομάδες. Αρχικά στο 90+1' απείλησε η ομάδα του Πετράκη με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ράμος, όμως έδιωξε ο Μπέλετς. Μετέπειτα το ΑΠΟΕΛ στο 90+5' έχασε διπλή τεράστια ευκαιρία, μετά από φάουλ ο Λαΐφης από κοντά έκανε το δυνατό σουτ, έβγαλε την απόκρουση ξανά ο Μπρολ, απο κοντά έγινε νέο σουτ του Μπα, όμως κόντραρε η μπάλα και έφυγε κόρνερ.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και έτσι το ματς έληξε ισόπαλο 0-0 με τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό.

Εντεκάδες:

Ομόνοια 29ης Μαΐου: Μπρολ, Ντεσλάντες, Αλαμπρίτης (46' Φιάκας), Χέιλεν, Γκαρσία, Ψάλτης (63' Πική), Γουήλερ, Ενέμ (74' Ράμος), Καρπ, Φερνάντες, Τρούγιτς (93' Παύλου).

Στον πάγκο: Στρέζος, Κονομής, Αντρέου, Φερνάντες, Μάρτινς, Γαβριηλίδης, Παττίχης, Ποντικός.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Ντβάλι, Τεχέρα (73' Μαρκίνιος), Ελ Αραμπί, Σούσιτς (60' Κιντιγιά), Πίζι, Τσεμπάκ, Κόρμπου (73' Αμπάνια), Λαΐφης, Σαρφό, Ντονγκαλά (60' Μπα).

Στον πάγκο οι Περέιρα, Πέτροβιτς, Σιπριάνο, Μαϊόλι, Σατσιάς, Ντράζιτς, Καττιρτζής, Κοσταντίνοφ.