Μπαμ-μπαμ… με πιστολιές Ελ Αραμπί η πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα!

Ο Μαροκινός χτύπησε δις σε ένα πεντάλεπτο, με τον Σαρφό να βάζει το κερασάκι στο τέλος

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε το ΑΠΟΕΛ που επικράτησε με 0-ε της Καρμιώτισσας στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή». Απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα ο Ελ Αραμπί που σκόραρε δύο φορές με τον Σαρφό να σκοράρει το τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα οδηγώντας την ομάδας τους στο «διπλό».

Α Μέρος
Αρκετά μέτριο από πλευράς θεάματος ήταν το πρώτο ημίχρονο στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή». Το ΑΠΟΕΛ μπορεί να είχε την κατοχή της μπάλας αλλά ήταν ανούσια καθώς δεν μπόρεσε να βρει τους ιδανικούς χώρους για να απειλήσει. Από την άλλη η Καρμιώτισσα έκλεισε αρκετά τους διαδρόμους και προσπάθησε κυριώς από στημένα να απειλήσει την εστία του Μπέλετς.

Η πρώτη απειλή από τους «γαλαζοκίτρινους» έγινε στο 21ο λεπτό με τον Δώνη να κάνει την παράλληλη στον Ελ Αραμπί που δεν βρήκε όπως θα ήθελε τη μπάλα. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και πάλι στο 32ο λεπτό μετά από ωραία συνεργασία του Μαρκίνιος με τον Σούσιτς αλλά το σουτ του τελευταίου ήταν άστοχο.

Στο 41ο λεπτό ο Ελ Αραμπί κέρδισε πέναλτι μετά από μαρκάρισμα που του έγινε από τον Μαλόνε. Μετά όμως από παρέμβαση του VAR ο διαιτητής έδωσε φάουλ καθώς η παράβαση έγινε έξω από την περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μαρκίνιος με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω από την εστία του Εμπάσι.

Το ΑΠΟΕΛ στις καθυστερήσεις έχασε τη μεγαλύτερη του ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο για να ανοίξει το σκορ μετά από γύρισμα του Τσεμπάκ στον Ελ Αραμπί που έκανε τη προβολή αλλά η μπάλα κτύπησε στο κάθετο δοκάρι.

Έτσι λοιπόν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου παρέμεινε στο 0-0.

Β Μέρος

Ο Ντομίνγκες προχώρησε σε αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τον Πίτσι να παίρνε τη θέση του Εντογκαλά.

Η ομάδα του ΑΠΟΕΛ μπήκε καλύτερα σε σχέση με το δεύτερο ημίχρονο και ήταν πιο απειλητικό. Στο 62ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ μετά από ωραία συνεργασία μεταξύ Αμπάνια και Γκιντίγια με τον τελευταίο να κάνει το γύρισμα στον Ελ Αραμπί ο οποίος έκανε τη προβολή και άνοιξε το σκορ του αγώνα.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Μαροκινός βρήκε και πάλι δίχτυα σημειώνοντας το δεύτερο του προσωπικό γκολ. Μετά από γύρισμα του Δώνη ο Ελ Αραμπί γύρισε ωραία και από κοντά νίκησε τον Εμπασί σημειώνοντας το 0-2.

Στο 74ο λεπτό ο Πίτσι πλησίασε στο πρώτο του γκολ αλλά το πλασέ που επιχείρησε έξω από την περιοχή έφυγε ελάχιστα έξω.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ διαχείριστηκαν εύκολα τον αγώνα και κυκλοφόρησαν τη μπάλα. Από την άλλη η Καρμιώτισσα απείλησε στο 84ο λεπτό με τον Πόζο και με τον Νεοφύτου στο 91ο αλλά ο Μπέλετς ήταν στη σωστή θέση και μπλόκαρε τη μπάλα.

Στην τελευταία φάση του αγώνα οι «γαλαζοκίτρινοι» κατάφεραν να σκοράρουν και τρίτο γκολ μετά από αντεπίθεση ο Ντράζιτς «τσίμπησε» τη μπάλα από τον Επασί και ο Σαρφό σε άδεια εστία σκόραρε γράφοντας το τελικό 0-3.

Έτσι λοιπόν το ΑΠΟΕΛ πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα και το πρώτο του φετινό «διπλό».

Το 24sports σας μεταδίδει την εξέλιξη του αγώνα εδώ

Καρμιώτισσα: Επασί, Αντωνίου, Μαλόνε, Χότσκο, Ντουμπιά, Νεοφύτου, Κοβάσεβιτς, Τσουκαλάς, Τσμίλιανιτς, Σίμιτς, Γιούσης

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Γιέντες, Στογιάνοβιτς, Γκριμπάκιν, Ντελμίρο, Πότσο, Παντελή, Γκραντινάρου, Ματθαίου, Βρικκής, Μπάμπα

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Τσεπάκ, Πέτροβιτς, Λαϊφης, Σούσιτς, Τεχέρα, Αμπάνια, Δώνης, Μαρκίνιος, Εντονγκαλά, Ελ Αραμπί

Στον πάγκο: Περέιρα, Σιπριάνο, Μερ, Σατσιάς, Γκιντίγια, Ντράζιτς, Πίτσι, Καττιρτζής, Κόρμπου, Πολυκάρπου, Άπια, Σαρφό.

Σκόρερ: -/62',67'Ελ Αραμπί, 96' Σαρφό

Κίτρινες: Κοβάσεβιτς, Σίμιτς,  / Μαρκίνιος, Αμπάνια,Τεχέρα