ΑΠΟΕΛ: Ξεκάθαρη η προσέγγιση του Ντομίνγκες

Θα γίνει rotation και διαχείριση και στο παιχνίδι του Σούπερ Καπ – Στο βάθος ο αγώνας με την Ομόνοια 29Μ

Τρίτωσε τις νίκες του στο πρωτάθλημα ο ΑΠΟΕΛ επικρατώντας με 3-1 της Νέας Σαλαμίνας στο ΓΣΠ για την 4η αγωνιστική.

Η ομάδα της Λευκωσίας έκανε όλη τη δουλειά από το πρώτο ημίχρονο στο οποίο πέτυχε δυο τέρματα με τους Μαρκίνιος και Ελ Αραμπί. Ήρθε και το τρίτο γκολ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου με τον Πίτσι, εξέλιξη η οποία έδωσε την ευκαιρία στον Ζοζέ Ντομίνγκες να προχωρήσει σε συντήρηση δυνάμεων καθώς το πρόγραμμα της ομάδας είναι ιδιαίτερα «βαρυφορτωμένο».

Σε ακόμη ένα παιχνίδι ο Πορτογάλος προπονητής έκανε διαχείριση του ρόστερ. Αρχικά, προχώρησε σε τέσσερις αλλαγές στην ενδεκάδα ενώ μετά το 3-0 απέσυρε μαζικά από τον αγώνα βασικές μονάδες.

«Δεν παίρνεις πρωτάθλημα με έντεκα παίκτες. Όταν έχεις συνέχεια τους έντεκα αποκτούν συνοχή αλλά χρειάζονται διαχείριση, υπάρχουν πολλά και συνεχόμενα παιχνίδια», σημείωσε μεταξύ άλλων ο κ. Ντομίνγκες στη συνέντευξη Τύπου μετά το τέλος του αγώνα.

Είναι ξεκάθαρη η προσέγγιση του Πορτογάλου προπονητή ο οποίος θέλει να «ανοίξει» το ρόστερ, προκειμένου να καταφέρει να διατηρήσει στην πρίζα όλους τους ποδοσφαιριστές οι οποίοι θα χρειαστεί να βοηθήσουν κάποια στιγμή, καθώς τα παιχνίδια είναι αρκετά και συνεχόμενα.

Με την ίδια φιλοσοφία αναμένεται να προσεγγίσει και τον αγώνα της Τετάρτης με την Πάφο για το Σούπερ Καπ ο Πορτογάλος, καθώς στο πίσω μέρος του μυαλού του βρίσκεται ήδη ο αγώνας της Κυριακής με την Ομόνοια 29Μ στην Περιστερώνα.