Κέρδισε το Βαρωσιώτικο… απ’ το ημίχρονο

Την κορυφαία φετινή της εμφάνιση κόντρα στη συμπολίτιδα, Νέα Σαλαμίνα, έκανε η Ανόρθωση (3-1)

Βάφτηκε... μπλε το Βαρωσιώτικο!

Η Ανόρθωση επικράτησε με 3-1 της Νέας Σαλαμίνας στο στάδιο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η «Κυρία» μέσα σε ένα δεκάλεπτο βρήκε δίχτυα τρεις φορές στο α’ μέρος, με Χρυσόπουλο (28’), Κονσεισάο (36’) και Αρτυματά (38’).

Στην επανάληψη έγινε διαχείριση από τους γηπεδούχους, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν, βρήκαν δίχτυα με Φράγκο (76') χωρίς ωστόσο να πάρουν κάτι από το ματς.

Έτσι, η Ανόρθωση έφτασε τους 8 βαθμούς και ανέβηκε στην 8η θέση, ενώ η Νέα Σαλαμίνα έμεινε στην πρότελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με μόλις τρεις.

Το ματς:

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να απειλήσουν με οργανωμένες προσπάθειες, χτίζοντας παιχνίδι από πίσω. Στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε παιχνίδι κέντρου, χωρίς κάποια καλή ευκαιρία για τις δύο ομάδες. Στο 13’ ήρθε το πρώτο σουτ στον στόχο, με τον Ίλιεφ μετά από κάθετη να κάνει ένα σουτ από πλάγια, το οποίο έσωσε ο Μελίσσας.

Ακολούθως η Ανόρθωση κρατούσε περισσότερο μπάλα, χωρίς να βρίσκει όμως εύκολα τους διαδρόμους για να απειλήσει. Οι φιλοξενούμενοι έμεναν κυρίως στο δικό τους μισό, έτσι ώστε να χτυπήσουν στην αντεπίθεση.

Στο 23ο λεπτό ήρθε το γκολ για την «Κυρία» με τον Χρυσόπουλο! Εκτέλεσε φάουλ ο Κίκο, ο Λόπες με κεφαλιά έκανε το γύρισμα και ο Έλληνας σκόραρε. Μετά από έλεγχο και από το VAR μέτρησε κανονικά το τέρμα. Έπειτα από το πρώτο τέρμα οι γηπεδούχοι βρήκαν σε ένα δεκάλεπτο άλλες δύο φορές δίχτυα.

Στο 36’ έγινε το 2-0 με Κονσεισάο. Μετά από απομάκρυνση της μπάλας από κόρνερ, ο Πορτογάλος έκανε νέα σέντρα που πέρασε από όλους και βρήκε δίχτυα. Δύο λεπτά αργότερα (38’) έγινε το 3-0 για την Ανόρθωση με Αρτυματά! Μακρινό σουτ του αρχηγού της «Κυρίας» που έδωσε διαστάσεις στο προβάδισμα της ομάδας.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Ανόρθωση να έχει ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να απειλήσει με Φράγκο και Ντουρμισάι, με τον Ζίφκοβιτς όμως να αντιδρά σωστά.  Η Ανόρθωση και με το σκορ υπέρ της έπαιζε πιο άνετα, χωρίς να προσπαθεί να απειλήσει ιδιαίτερα.

Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να κρατήσουν περισσότερο μπάλα και έφτιαξαν ευκαιρίες, που δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα όμως την άμυνα των γηπεδούχων.

Το σύνολο του Οκκά διαχειρίστηκε σωστά το ματς, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βρουν στόχο σε ευκαιρίες που είχαν όπως με τον Μπαχάσα στο 60’, του οποίου το σουτ χτύπησε σε σώματα.

Στο 67’ ο Νάρσινγκ μπήκε με ωραία κίνηση την περιοχή και έκανε το τελείωμα, έσωσε όμως γι’ άλλη μια φορά ο Ζίφκοβιτς.

Η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να μειώσει σε 3-1 στο 76΄με τον Φράγκο. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μιγκελίτο έκανε την κεφαλιά γύρισμα, ο Ντουρμισάι έκανε την κεφαλιά ψαράκι και η μπάλα κατέληξε στον Φράγκο που από κοντά βρήκε δίχτυα.

Στο 83’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά και σε δεύτερο γκολ όταν επικίνδυνη σέντρα του Παπαγεωργίου από δεξιά χτύπησε και στο δοκάρι, με τον Ζίφκοβιτς να απομακρύνει.

Στο 89 σφυρίκτηκε πέναλτι για την Ανόρθωση, αφού μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Λόπες πήρε την κεφαλιά και ο διαιτητής σφύριξε για χέρι του Φράγκου. Ωστόσο, μετά από On field Review ο διαιτητής έκρινε ότι δεν υπήρχε παράβαση.

Έτσι η Ανόρθωση, με τρία γκολ στο α’ μέρος πήρε μια πολύτιμη νίκη. Η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να αντιδράσει αλλά έφυγε με άδεια χέρια από άλλο ένα ματς.

Η εξέλιξη του αγώνα σε live γραπτή περιγραφή από την πλατφόρμα Live Matches του 24sports

Ανόρθωση: Ζίφκοβιτς, Κονσεϊσάο, Μουγκάμπι, Χρυσόπουλος (81' Τεϊσέιρα), Κίκο (81' Σταμούλης), Αρτυματάς, Ίλιεφ (60' Παρούτης), Χαραλάμπους Σ (60' Κριχόβιακ), Μλάντοβιτς Χρυσοστόμου (87' Μάρκου), Λόπες.

Στον πάγκο: Mιλοσάβλιεβιτς, Κεραυνός, Θεοδώρου, Σπόλιαριτς, Ρόγκουλιτς, Παρούτης, Κρικόβιακ, Στραμούλης, Γκιούρσκο, Τεισέιρα, Μάρκου, Χαραλάμπους Ε.

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου (79' Παπαγεωργίου), Τόμοβιτς, Μιχαήλ, Νάρσινγκ, Μιγκελίτο, Φερνάντες (46' Μπαχάσα), Γκιμπελέ (46' Φράγκος), Βέλλιος (46' Βέλλιος), Μπεχαράνο (81' Σπυριδάκης), Λέουκο.

Στον πάγκο: Kαλανίδης, Ντουρμισάι, Παπαγεωργίου, Σπυριδάκης, Φράγκος, Προκοπίου, Λέτσιακς, Μπαχασά, Βίκτωρος, Κουμπαρής, Κατσιάρης.

ΓΚΟΛ: 24' Χρυσόπουλος, 36' Κονσεισάο, 38' Αρτυματάς/76' Φράγκος

Κίτρινες: 25' Χρυσόπουλος, 61' Χρυσοστόμου/46' Ντουρμισάι, 90' Λέουκο