Ανόρθωση: Κορυφαίος και... μοιραίος

Ήταν ασταμάτητος ο Ουάρντα όμως δεν κατάφερε να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του

Η Ανόρθωση έπαιξε μπαλάρα τον Απόλλωνα για 60 λεπτά στη Λεμεσό όμως δεν κατάφερε να πετύχει την ολική ανατροπή, μένοντας στο τέλος της ημέρας στο 2-2 που αφήνει την ομάδα της Αμμοχώστου οκτώ βαθμούς πίσω από την κορυφή.

Παρά το σοκ που επήλθε με τα δυο γρήγορα τέρματα του Απόλλωνα, η «Κυρία» κατάφερε να ανασυνταχθεί και να βγάλει μεγάλη αντίδραση στη συνέχεια, παίρνοντας ουσιαστικά τα ηνία του ντέρμπι από το 30ο λεπτό και μετά.

Οι παίκτες του Κετσπάγια κυριάρχησαν για μια ώρα, έβαλαν πίεση στον Απόλλωνα και κατάφεραν να πετύχουν δυο γκολ φέρνοντας το ντέρμπι στα ίσα. Η ομάδα της Αμμοχώστου πάλεψε για το τρίτο γκολ το οποίο θα μπορούσε να πετύχει σε «νεκρό» χρόνο με το πέναλτι που κέρδισε στις καθυστερήσεις. Ωστόσο ο Ουάρντα νικήθηκε από τον Γιοβάνοβιτς και το 2-2 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Αιγύπτιος ήταν ο κορυφαίος παίκτης της Ανόρθωσης αλλά και ο μοιραίος στο τέλος της ημέρας, αφού πέταξε την ευκαιρία να οδηγήσει την ομάδα του σε ένα τεράστιο διπλό που θα την έφερνε στο -5 από την κορυφή. Ο Ουάρντα ήταν πραγματικά ασταμάτητος και ταλαιπώρησε αφάνταστα τους παίκτες του Απόλλωνα. Μάλιστα ο Τσόρνιγκερ στη συνέντευξη Τύπου παραδέχθηκε ότι δεν ήταν σωστή και αποτελεσματική η αντιμετώπιση που είχε η ομάδα του προς τον 28χρονο άσο.

Το αποτέλεσμα στο Τσίρειο αφήνει μια πικρή γεύση στην ομάδα της Αμμοχώστου, καθώς έχασε την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά πριν τα πλέι οφ. Αντίθετα όμως, η εξαιρετική εμφάνιση και η αντίδραση που έβγαλε η «Κυρία» μετά το 2-0 αποτελούν «φάρο» ενόψει της συνέχειας σε πρωτάθλημα και κύπελλο.