ΑΕΛ-Ανόρθωση: Κυπριακά γκολ και «μπλε» ανατροπή

Όσα έγιναν στο φιλικό

Νίκη για την Ανόρθωση με 2-1 κόντρα στην ΑΕΛ, σε φιλική αναμέτρηση που ε΄γινε στο στάδιο «Αλφαμέγα».

Η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που άνοιξε το σκορ στο 66ο λεπτό με πλασέ του Μάμα, ενώ η Ανόρθωση απάντησε με εύστοχο πέναλτι του Ματία Σπόλιαριτς στο 83'

Στις καθυστερήσεις η ομάδα της Αμμοχώστου γύρισε το ματς με κεφαλιά του Χαραλάμπους και πήρε τη νίκη με 1-2.

Κόλμαν και Οκκάς είχαν την ευκαιρία να βγάλουν χρήσιμα συμπεράσματα για την αγωνιστική ετοιμότητα των παικτών τους και χρησιμοποίησαν αρκετούς ποδοσφαιριστές.

Τέλος της αναμέτρησης

90+1' Ο Ευαγόρας Χαραλάμπους με κεφαλιά έκανε την ανατροπή για την Ανόρθωση.

83' Ο Σπόλιαριτς ευστοχεί από την άσπρη βούλα και ισοφαρίζει για την Ανόρθωση.

66' Με πλασέ του Μάμα το 1-0 για την ΑΕΛ.

49' Γύρισμα του Κίκο στην περιοχή, έδιωξε σε κόρνερ ο Παπαφώτης.

Άρχισε το β' μέρος

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

21' Ο Σινγκ μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Ζίβκοβιτς.

15' Σουτ του Μάμα, ο Ζίβκοβιτς έδιωξε σε κόρνερ.

- Σέντρα στο ματς.

ΑΕΛ: Μπράγκα (67' Π.Κυριάκου), Φιλιώτης, Νεοφύτου (72' Κ.Κυριάκου), Κονσταντίνι, Φραντζής, Μάμας, Παπαφώτης (67' Γερολέμου), Μακρής, Σινγκ, Ζαχαρίου (67' Παναγή), Λουκά (54' Τρισκόφσκι).

Στον πάγκο: Π.Κυριάκου, Μπέκερ, Τρισκόφσκι, Ιωάννου, Γερολέμου, Σάββα, Κ.Κυριάκου, Θεμιστοκλέους, Χριστοφή, Παναγιώτου, Παναγή.

Ανόρθωση: Ζίβκοβιτς (30' Μιλοσάβλιεβιτς/62' Κεραυνός), Σταμούλης (46' Πασχάλης), Λύτρας (46' Κίκο), Μιχάλας, Αρτυματάς (46' Τεϊσέιρα), Ιωάννου (Σ.Χαραλάμπους), Χρυσοστόμου (46' Γ.Ιωάννου), Ρόγκουλιτς (Σπόλιαριτς), Γούλερι (Μουσοντά), Παρούτης (46' Ε.Χαραλάμπους), Λόπες (46' Μάρκου).

Στον πάγκο: Μιλοσάβλιεβιτς, Κεραυνός, Παναγή, Κίκο, Σπόλιαριτς, Σ.Χαραλάμπους, Τεϊσέιρα, Μουσοντά, Πασχάλη, Γ.Ιωάννου, Μάρκου, Ε.Χαραλάμπους.

ΓΚΟΛ: 66' Μάμας/83' Σπόλιαριτς, 90+1' Χαραλάμπους