Εντός έδρας νίκη για την Ανόρθωση επί του ΑΠΟΕΛ

Επικράτησε με 94-74

Με την εντός έδρας νίκης επί του ΑΠΟΕΛ πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα η Ανόρθωση, επικρατώντας με 94-74. Από την αναμέτρηση ξεχώρισε ο Smith με 25 πόντους, 13 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά στο παρκέ, παίρνοντας προβάδισμα στο 8:28 με 6-0. Δύο λεπτά αργότερα η Ανόρθωση έφερε το παιχνίδι στα ίσα, ενώ στο 5’ πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα με το τρίποντο του Smith για το 11-8. Με τον ίδιο παίκτη να ευστοχεί σε βολές στο 8’ η ομάδα της Αμμοχώστου άνοιξε τη διαφορά στο +7 (24-17) με το δεκάλεπτο να λήγει σε 26-22.

Στη δεύτερη περίοδο οι «γαλαζοκίτρινοι» ισοφάρισαν σε 30-30 στο 14’, όμως οι γηπεδούχοι δεν τους επέτρεπαν να πάρουν εκ νέου προβάδισμα. Έπαιξαν πιο επιθετικά και πετυχαίνοντας 13 πόντους σερί μέχρι το 18’, διαμόρφωσαν το σκορ σε 47-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η προσφυγική ομάδα μπήκε δυνατά και έπαιζε επιθετικά, σημειώνοντας 28 πόντους στο σύνολο, έναντι 20 του ΑΠΟΕΛ. Με τον Παπαμιχαήλ να ευστοχεί σε τρίποντο στο 24’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 53-45. Στο 28’ ο Ιερωνυμίδης ανέβασε τη διαφορά στο +19 για το 73-54, και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 75-58.

Στην τελευταία περίοδο ο ρυθμός ήταν λιγότερο έντονος, με την Ανόρθωση να διατηρεί το προβάδισμά της. Η ομάδα της Λευκωσίας μείωσε σε 82-66 στο 36’, όμως δεν κατάφερε να απειλήσει την Ανόρθωση, η οποία πήρε τη νίκη με 94-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-22, 47-38, 75-58, 94-74