Λέοντες θηρευτές στην Περιστερώνα

Νικηφόρο ποδαρικό στο πρωτάθλημα για την ΑΕΛ που έριξε τεσσάρα στη νεοφώτιστη Ομόνοια 29Μ

Νικηφόρα ξεκίνησε την φετινή της προσπάθεια η ΑΕΛ που επικράτησε με 2-4 της Ομόνοιας 29Μ στο «Κατωκοπιά-Επιστροφή». Θετικές εντυπώσεις άφησε στο πρώτο της ιστορικό ματς στην πρώτη κατηγορία η Ομόνοια 29Μ.

Α' Μέρος

Με τον καλύτερο ιδανικό τρόπο ξεκίνησε για την ΑΕΛ το παιχνίδι στο «Κατωκοπιά-Επιστροφή». Μόλις στο 1ο λεπτό ο Λεσοβόι κέρδισε πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Αντρέου. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τρισκόφσκι ο οποίος ευστόχησε και σημειώσε το πρώτο του γκολ με τα χρώματα της ΑΕΛ.

Το γρήγορο γκολ αιφνιδίασε τους ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας 29Μ που προσπάθησαν να αντιδράσουν και να απειλήσουν την εστία του Σίλβα.

Παρ΄όλα αυτά αυτή που βρήκε το γκολ ήταν και πάλι η ομάδα της Λεμεσού στο 18ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ και πλασέ του Τρισκόφσκι με τον Στρέζο να απεκρούει ασταθές και από κοντά ο Μακρής με προβολή έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο 29ο λεπτό οι «πράσινοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να μειώσουν στο σκορ αλλά η δυνατή κεφαλιά του Ρ. Φερνάντες κτύπησε στο δοκάρι.

Τελικά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο σκορ και να ξαναμπούν στο παιχνίδι στο 34ο λεπτό. Ο Νεοφύτου ανέτρεψε τον Ψάλτη και μετά από παρέμβαση του VAR ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τρούγιτς ο οποίος ευστόχησε και σημειώσε το πρώτο ιστορικό γκολ της Ομόνοιας 29Μ στην πρώτη κατηγορία.

Το γκολ έδωσε ψυχολογία στους ποδοσφαιριστές του Πετράκη που έψαξαν την ισοφάριση, αλλά η ΑΕΛ κατάφερε να βρει δίχτυα και πάλι.
Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λεσοβόι με ωραίο συρτό σουτ μέσα στη περιοχή σκόραρε και έδωσε προβάδισμα και πάλι δύο τερμάτων.

Έτσι λοιπόν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την ΑΕΛ να προηγείται με 3-1 της Ομόνοιας 29Μ.

Β Μέρος

Πιο αργός ήταν ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου με την ΑΕΛ να προσπαθεί να κυκλοφορήσει τη μπάλα για σπαταλήσει χρόνο.

Η Ομόνοια 29Μ όμως κατάφερε να βρει ξανά τον τρόπο να μπει στο παιχνίδι. Στο 58ο λεπτό ο Ρ.Φερνάντες έκανε τη σέντρα από δεξιά με τον Τρούγιτς να πιάνει τη κεφαλιά και τη μπάλα να κτυπάει στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Πική από κοντά σκόραρε και έβαλε την ομάδα του ξανά στο παιχνίδι.

Η ομάδα του Πετράκη ήταν η ομάδα που κυκλοφόρησε τη μπάλα στα επόμενα λεπτά και προσπάθησε να βρει τους τρόπους για να απειλήσει.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και πάλι να πάρουν προβάδισμα στο 82ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ουεντραόγκο πήρε τη κεφαλιά και νίκησε τον Στρέζο σημειώνοντας το 2-4.

Ο αγώνας τελειώσε με την ΑΕΛ να ξεκινάει νικηφόρα το πρωτάθλημα με την Ομόνοια 29Μ να αφήνει αρκετά καλές εντυπώσεις στο πρώτο της ιστορικό ματς στην πρώτη κατηγορία.

Ομόνοια 29Μ(Πετράκης):  Στρέζος, Ντεσλάντς, Ανδρέου (77′ Ράμος), Α. Φερνάντες (77′ Φαμπίνιο), Γκαρσία, Πική (77′ Γουΐλερ), Φιάκας (77′ Αλαμπρίτης), Ψάλτης (46′ Ποντικός), Καρπ, Ρ. Φερνάντες, Τρούγιτς.

Στον πάγκο: Μαυραντώνης, Μπρολ, Κουμής, Χέιλεν, Γαβριηλίδης, Παττίχης, Παύλου.

ΑΕΛ (Κόλμαν): Μπράγκα, Φιλιώτης, Ουεντραόγκο, Στόλνικ, Νεοφύτου, Μεγιάδο, Μάμας (65′ Παπαφώτης-70′ Ρομπέρτα), Τοκού, Μαρκής, Λεσοβόι (76′ Σινγκ), Τρισκόφσκι (65′ Άβραχαμ).

Στον πάγκο: Κυριάκου, Φραντζής, Κονσταντίνι, Ζαχαρίου, Ιμανισίμγουε, Χριστοδούλου, Παναγή.

Σκόρερ: Τρούγιτς (πεν. 37′), Πικής (59′) / Τρισκόφσκι (πεν. 2′), Μακρής (18′), Λεσοβόι (45+3′), Ουεντραόγκο (82′)

Κίτρινες: Α. Φερνάντες, Τρούγιτς / Μάμας, Στόλνικ, Ουεντραόγκο, Λεσοβόι