Θύμισε… ΑΕΚ και «καθάρισε» εύκολα τον ΟΦΗ

Νίκη και πειστική εμφάνιση για την ΑΕΚ, που έδειξε να συνέρχεται από το ευρωπαϊκό κάζο νικώντας με 3-0 τον ΟΦΗ

Μεταμορφωμένη σε σχέση με το ευρωπαϊκό της «φάντασμα», η ΑΕΚ επικράτησε εύκολα όσο και εμφατικά του ΟΦΗ με 3-0 στην άδεια OPAP Arena για την πρώτη αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Εμφανώς βελτιωμένη η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα, κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό, παρουσίασε τα γνωστά στοιχεία της πίεσης και του άμεσου ποδοσφαίρου και απειλήθηκε ελάχιστα από τον αντίπαλο.

Ο Λιβάι Γκαρσία στο 11’, ο Σταύρος Πήλιος στο 14’ και ο Στίβεν Τσούμπερ στο 83’ πέτυχαν τα γκολ για τους «κιτρινόμαυρους» που έβγαλαν αντίδραση μετά τον οδυνηρό αποκλεισμό στο Conference League από τη Νόα.

Λίγα πράγματα από τον ΟΦΗ, περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και είχε μόνο μία καλή στιγμή στο ματς.

Στο μυαλό των προπονητών
Με τέσσερις αλλαγές σε σχέση με τη ρεβάνς απέναντι στη Νόα παρέταξε την ΑΕΚ ο Ματίας Αλμέιδα. Τοποθέτησε τον Μουκουντί στο κέντρο της άμυνας δίπλα στον Βίντα αντί του Κάλενς, ενώ διατήρησε Ρότα και Πήλιο στα μπακ με τον Στρακόσα, φυσικά στο τέρμα. Ο Πινέδα προτιμήθηκε δίπλα στον Σιμάνσκι αντί του Λιούμπισιτς, που ανέλαβε ρόλο πίσω από τον φορ, με τον Άμραμπατ και τον Κοϊτά να αντικαθιστούν τους Ελίασον και Γκατσίνοβιτς αντίστοιχα, ενώ ο Γκαρσία επέστρεψε στην κορυφή της επίθεσης αντί του Τσούμπερ.

Με αρκετά επιθετική φιλοσοφία παρέταξε ο Τραϊανός Δέλλας τον ΟΦΗ. Ο Χριστογεώργος ήταν κάτω από τα δοκάρια ενώ την τετράδα της άμυνας αποτελούσαν οι Μπρεσσάν, Λαμπρόπουλος, Γκονθάλεθ και Χατζηθεοδωρίδης. Οι Καραχάλιος και Γαγιέγος ήταν τα δύο αμυντικά χαφ, με τον Μπάκιτς σε επιτελικό ρόλο και τους Ριέρα, Νους και Ισέκα να αποτελούν την τριάδα της επίθεσης.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ ορεξάτη στο ματς και έπιασε από τον… λαιμό τον ΟΦΗ. Με γρήγορη κυκλοφορία και πολύ δραστήριο τον Πινέδα, έδειξε από την αρχή αποφασισμένη να βγάλει αντίδραση μετά το κάζο από τη Νόα. Το σουτ του Λιβάι που πέρασε λίγο δίπλα από το «παραθυράκι» στο 5’ ήταν η προειδοποιητική βολή, καθώς έξι λεπτά μετά από εξαιρετική συνεργασία και υπέροχη σέντρα του Άμραμπατ στο δεύτερο δοκάρι, ο φορ της «Ένωσης» άνοιξε το σκορ.

Μόλις τρία λεπτά μετά ο Σιμάνσκι βρήκε τον Πήλιο στην πλάτη της άμυνας, με τον νεαρό μπακ να κάνει υποδειγματικό κοντρόλ και αποφεύγοντας έναν αντίπαλο να πλασάρει για το 2-0, με το παρθενικό του γκολ με την «Ένωση» αλλά και στην Super League.

Οι «κιτρινόμαυροι» δεν κατέβασαν ταχύτητα, αλλά συνέχισαν να κυριαρχούν και να παράγουν φάσεις, με κυριότερη την κεφαλιά του Πινέδα που πέρασε ελάχιστα άουτ στο 26’. Με όπλο τις άμεσες ανακτήσεις, το άμεσο ποδόσφαιρο και τις εναλλαγές θέσεων, η ΑΕΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο, ενώ δεν επέτρεψε στον ΟΦΗ να απειλήσει ούτε στιγμή σε όλο το πρώτο 45λεπτο.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στην εκκίνηση του δευτέρου μέρους, ωστόσο ο ΟΦΗ ήταν αυτός που απείλησε για πρώτη φορά στο ματς στο 56’, με τον Ριέρα να κάνει το γύρισμα και τον Αποστολάκη (που μόλις είχε περάσει σαν αλλαγή) να κοντράρεται στην προβολή του.

Ο Αλμέιδα φρέσκαρε την ομάδα του στο 66’ περνώντας Οντουμπάτζο, Λαμέλα και Τσούμπερ αντί Ρότα, Πινέδα και Γκαρσία. Η «Ένωση» χωρίς να έχει τη δημιουργία του πρώτου ημιχρόνου έδειχνε να ελέγχει απόλυτα την κατάσταση, με το παιχνίδι να μοιάζει να... σβήνει νωρίς.

Ο Αργεντινός τεχνικός θέλησε να ζωηρέψει την ομάδα του ρίχνοντας στη μάχη και τους Μάνταλο και Περέιρα. Ο Έλληνας μέσος είχε άμεση επίδραση στο ματς, καθώς από δική του μπαλιά ο Πήλιος έκανε το γύρισμα στον Τσούμπερ και ο Ελβετός με πλασέ στην κίνηση έγραψε το 3-0.

MVP: Ο Ορμπελίν Πινέδα θύμισε τον MVP της ΑΕΚ την τελευταία διετία. Ήταν πολύ κινητικός, άψογος στις μεταβιβάσεις του και διαρκής απειλή πατώντας περιοχή. Πολύ καλός, ίσως τον αδικούμε κιόλας, ο Σταύρος Πήλιος, που όχι μόνο σκόραρε, όχι μόνο είχε την ασίστ στο 3-0, αλλά είχε πολλά καλά ανεβάσματα και ήταν πολύ αποτελεσματικός και ανασταλτικά.

Η… σφυρίχτρα: Σε ένα ήσυχο παιχνίδι, ο Ζαμπαλάς και ο VAR Κουμπαράκης ελέγχονται για δύο φάσεις. Ένα καθαρό κλέψιμο του Λιούμπισιτς που οδηγούσε σε τετ-α-τετ αλλά σφύριξε φάουλ και ένα σπρώξιμο εντός περιοχής στον Πήλιο, που θα μπορούσε να δοθεί πέναλτι. Κάποιες ωραίες εμπνεύσεις αλλά χωρίς αποτέλεσμα από Λαμέλα και Περέιρα έβαλαν το αλατοπίπερο στα τελευταία λεπτά για την εύκολη νίκη της ΑΕΚ.

Οι συνθέσεις

ΑΕΚ (4-2-3-1): Στρακόσα-Ρότα (66’ Οντουμπάτζο), Βίντα, Μουκουντί, Πήλιος-Σιμάνσκι, Πινέδα (66’ Λαμέλα), Λιούμπισιτς (80’ Μάνταλος), Άμραμπατ, Κοϊτά (80’ Περέιρα)-Γκαρσία (66’ Τσούμπερ).

Στον πάγκο: Θεοχάρης, Οντουμπάτζο, Μήτογλου, Γκατσίνοβιτς, Φερνάντες.

ΟΦΗ (4-2-3-1): Χριστογεώργος-Μπρεσάν, Λαμπρόπουλος, Γκονθάλεθ, Χατζηθεοδωρίδης (81’ Γιουνγκ)-Καραχάλιος (63’ Χιμένεθ), Γκαγέγος (81’ Κουτεντάκης)-Μπάκιτς, Ριέρα (64’ Αμπάντα), Νους (55’ Αποστολάκης)-Ισέκα.

Στον πάγκο: Μπάουμαν, Θεοδοσουλάκης, Χριστόπουλος, Μαρινάκης.

Διαιτητής: Σπύρος Ζαμπαλάς
Βοηθοί: Θ. Κόλλιας, Κ. Λιόντος
Τέταρτος: Κ. Τσετσίλας
VAR: Στ. Κουμπαράκης (Κ. Τριανταφύλλου)