Μπλόκαρε τον προβληματικό Παναθηναϊκό και πήρε το «διπλό» ο… διαβασμένος Asteras AKTOR!

Ο Asteras AKTOR εκμεταλλεύθηκε το νωθρό πρόσωπο του Παναθηναϊκού και τον νίκησε 1-0

Ο Asteras AKTOR επικράτησε 1-0 του Παναθηναϊκού στο άδειο λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ, στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων στη φετινή Stoiximan Super League.

Ασύνδετοι, ένεκα των εννιά αλλαγών του Ντιέγκο Αλόνσο οι «πράσινοι», έδειξαν να μην έχουν λύσεις απέναντι στον... ψυχωμένο και σωστά προετοιμασμένο αντίπαλο τους, με αποτέλεσμα να ξεκινήσουν την διεκδίκηση του φετινού τίτλου με το… αριστερό.

Πρωταγωνιστής του σπουδαίου αυτού «διπλού» των Αρκάδων ο Κρέσπι, που κέρδισε την κόκκινη κάρτα του Ζέκα στο 51’, ενώ νίκησε και τον Λοντίγκιν -ο οποίος φέρει ευθύνη- με ωραίο χτύπημα φάουλ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο επόμενο λεπτό!

O Παναθηναϊκός -με τον οποίο έκανε ντεμπούτο ο Μαξ- υποδέχεται τον Λεβαδειακό την επόμενη Κυριακή, ενώ τρεις ημέρες νωρίτερα φιλοξενεί τη Λανς. Επίσης στις 25 Αυγούστου, ο Asteras AKTOR παίζει στην Τρίπολη με το Βόλο.

Στο… μυαλό των κόουτς:

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε με σύστημα 4-3-3 τον Λοντίγκιν στην εστία και τους Βαγιαννίδη, Σένκεφελντ, Αράο και Μαξ τετράδα στα μετόπισθεν. Ο Ζέκα έπαιξε ως «κόφτης», έχοντας μπροστά του τους Βιλένα-Μαξίμοβιτς, με τους Τετέ και Τζούριτσιτς στα άκρα και τον Γερεμέγεφ στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Asteras AKTOR από την άλλη «κατέβηκε» επίσης με σχηματισμό 4-2-3-1 και τον Παπαδόπουλο κάτω από τα γκολπόστ, ενώ Γκαρσία, Αλάγκμπε, Καστάνιο και Χουχούμης συνέθεσαν την τετράδα στην άμυνα. Γιαμπλόνσκι και Μούμο ήταν οι δύο στον άξονα, με τους Καλτσά, Μπαρτόλο και Κρέσπι στην μεσοεπιθετική γραμμή ενώ ο Άνταμ ήταν ο σέντερ φορ.

Το ματς:

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά, ψάχνοντας ένα γρήγορο τέρμα που θα του επέτρεπε να διαχειριστεί στη συνέχεια το παιχνίδι, πιέζοντας ψηλά και παίζοντας κυρίως από την δεξιά πλευρά του, με τους Τετέ-Βαγιαννίδη.
Την ίδια ώρα, πάντως, ο Asteras AKTOR έδειξε διάθεση να κυκλοφορήσει την μπάλα όποτε του δινόταν η ευκαιρία, βγαίνοντας συχνά πυκνά στην αντεπίθεση αλλά και κρατώντας πάντοτε κοντά τις γραμμές του.
Μάλιστα ήταν εκείνος που είχε και την πρώτη τελική, στο 15ο λεπτό, με το σουτ του Μπαρτόλο από το ύψος της περιοχής ωστόσο να περνάει άουτ. Αλλά και την μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί, τρία λεπτά μετά, με τον Άνταμ να στέλνει την μπάλα με κεφαλιά λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Λοντίγκιν!

Αν και επιπόλαιοι στις μεταβιβάσεις τους, οι «πράσινοι» σκόραραν «στο καπάκι», μετά από ωραία πάσα του Βαγιαννίδη στον χώρο στον Τετέ και ωραίο τελείωμα του Βραζιλιάνου εξτρέμ, ο οποίος υποδείχτηκε οφσάιντ σε μια εντελώς οριακή φάση, στο 20’…

Παράλληλα, όμως, συνέχισαν να αντιμετωπίζουν προβλήματα στο αμυντικό τρανζίσιον, με αποτέλεσμα να δουν τους φιλοξενούμενους να βγάζουν μια ακόμα κόντρα στο 26ο λεπτό, αλλά ο Λοντίγκιν απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Μπαρτόλο!

Η πρώτη επικίνδυνη φάση για τον Παναθηναϊκό ήρθε με τη συμπλήρωση του ημιώρου και την απευθείας εκτέλεση φάουλ του -πιο δραστήριου παίκτη του- Τετέ, η οποία πέρασε ελάχιστα άουτ, καθώς το αργό τέμπο συνέχιζε να τον δυσκολεύει.
Μπαίνοντας στην τελική ευθεία του πρώτου 45λεπτου, πάντως, είχε δύο ακόμα μεγάλες ευκαιρίες για να προηγηθεί. Πρώτα στο 41’, όταν από πολύ καλή πάσα του Αράο και σέντρα ακριβείας του Τετέ από την δεξιά πλευρά, ο Γερεμέγεφ έκανε την κεφαλιά αμαρκάριστος, αλλά αστόχησε!

Ακολούθως, στο 43’, με την διαγώνια μπαλιά του Τετέ στον Μαξ, το γύρισμα του στην μικρή περιοχή, όπου ο Τζούριτσιτς σούταρε, ωστόσο η μπάλα βρήκε στον Αλάγκμπε και κατέληξε στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους Αρκάδες οι οποίοι είδαν τον Κρέσπι να κερδίζει την αποβολή του Ζέκα, με απευθείας κόκκινη κάρτα, στην προσπάθειά του να τον αποτρέψει να βγει απέναντι στον Λοντίγκιν, στο 51’.
Αλλά και τον ίδιο Ισπανό εξτρέμ να σκοράρει με απευθείας χτύπημα φάουλ, στο αμέσως επόμενο λεπτό, εκμεταλλευόμενος και την κακή επέμβαση του Λοντίγκιν!

Βλέποντας όλα αυτά, ο Ντιέγκο Αλόνσο προέβη σε τριπλή αλλαγή, βάζοντας τους Ιωαννίδη, Μπακασέτα και Γεντβάι και παίζοντας πλέον με 4-3-2.
Ωστόσο, αυτό άφησε τον Μαξίμοβιτς μόνο του στον άξονα και έδωσε τη δυνατότητα στον «διαβασμένο» Asteras AKTOR, που είχε φέρει το ματς στα μέτρα του πλέον, να παραμείνει απειλητικός. Σκοράροντας ξανά με τον Κρέσπι, αλλά τον Μπαρτόλο να είναι οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης, στο 62ο λεπτό…

Το «τριφύλλι» συνέχισε να δυσκολεύεται να προωθήσει την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τις προϋποθέσεις για να σκοράρουν ξανά αλλά να τις σπαταλούν.

Όπως στο 73’, με το σουτ του Καλτσά έξω από την περιοχή να περνάει ελάχιστα άουτ, ή, δέκα λεπτά αργότερα, με την προσπάθεια του Γκαρσία να είναι επίσης άστοχη.

Ο Παναθηναϊκός είχε την δική του στιγμή για να ισοφαρίσει, όμως το διαγώνιο σουτ του Βαγιαννίδη πέρασε εκτός της εστίας του Παπαδόπουλου, με το 0-1 να διατηρείται μέχρι τέλους και την πρώτη έκπληξη στο φετινό πρωτάθλημα να είναι γεγονός.

MVP: Το… τερπνό μετά του ωφελίμου συνδύασε ο Κρέσπι για λογαριασμό του Asteras AKTOR και δικαίως κερδίζει τον τίτλο του πολυτιμότερου. Με τον Ισπανό εξτρέμ να κερδίζει την αποβολή του Ζέκα, που άλλαξε τα αριθμητικά δεδομένα, αλλά και να πετυχαίνει το γκολ που έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση, τελικά!

Η «σφυρίχτρα»: Δύο οι αποφάσεις που επηρέασαν την έκβαση του αγώνα... Ο Διαμαντής υπέδειξε οφσάιντ σε μια απόλυτα οριακή φάση, όπου ο Τετέ σκόραρε στο 19’, ενώ υπήρξε και έλεγχος της μέσω του VAR, με το ματς στο 0-0! Παράλληλα, ο Σιδηρόπουλος απέβαλλε με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Ζέκα στο 51’, ορθά. Σωστή και η υπόδειξη του οφσάιντ στον Μπαρτόλο, στη φάση όπου σκόραρε ξανά ο Κρέσπι. Ενώ ο διεθνής ρέφερι έκανε εκτεταμένη χρήση των καρτών του.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Παναθηναϊκός (Ντιέγκο Αλόνσο): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Αράο (60' Γεντβάι), Μαξ (80' Μλαντένοβιτς), Ζέκα, Βιλένα (60' Μπακασέτας), Τετέ (69' Μαντσίνι), Μαξίμοβιτς, Τζούριτσιτς (60' Ιωαννίδης), Γερεμέγεφ.

Έμειναν στον πάγκο: Λίλο, Κάτρης, Ίνγκασον, Λημνιός.

Asteras AKTOR (Μίλαν Ράσταβατς) : Παπαδόπουλος, Γκαρσία, Αλάγκμπε, Καστάνιο, Χουχούμης, Γιαμπλόνσκι (82' Τζανδάρης), Μούμο (74' Ρέτζιτς), Καλτσάς, Μπαρτόλο (90'+2' Ζουγλής), Κρέσπι (90'+2' Αλβάρες), Άνταμ (74' Μάντζης).

Έμειναν στον πάγκο: Τσιντώτας, Τριανταφυλλόπουλος, Φαράι, Παλάσιος.

Διαιτητής: Τάσος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου).
Βοηθοί: Πολυχρόνης Κωσταράς (Αιτωλοακαρνανίας), Λάμπρος Διαμαντής (Ηπείρου).
4ος διαιτητής: Σταύρος Τσιμεντερίδης (Κοζάνης).
VAR: Πέτρος Τσαγκαράκης (Χανίων).