Έβαψε «ερυθρόλευκη» την πρώτη κούπα της χρονιάς με υπογραφή Βεζένκοφ ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το μεγάλο ντέρμπι επί του Παναθηναϊκού (85-86) και κατέκτησαν το Super Cup!

Η πρώτη κούπα της σεζόν βάφτηκε «ερυθρόλευκη»!

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι γεμάτο με ένταση, μάχες και πολλές συγκινήσεις από την αρχή μέχρι το φινάλε του αγώνα, ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που χαμογέλασε στο τέλος, επικρατώντας με σκορ 86-85 του Παναθηναϊκού AKTOR στο Κλειστό της Καλλιθέας της Ρόδου και κατέκτησε το τρίτο Super Cup της ιστορίας του και μάλιστα στα ισάριθμα τελευταία χρόνια!

Το ματς:

Με εκπλήξεις ξεκίνησαν οι δύο ομάδες το ματς, καθώς σε σχέση με τα χθεσινά παιχνίδια, ο Παναθηναϊκός είχε τους Γκραντ, Ναν, Παπαπέτρου (αντί Γκριγκόνις), Μήτογλου και Λεσόρ στην αρχική του πεντάδα, την ίδια ώρα όπου ο Ολυμπιακός επέλεξε τον Γκος αντί του Γουόκαπ στο «1», τον Ντόρσεϊ αντί του Φουρνιέ στο «2», με τον Γάλλο να αντικαθιστά τον Παπανικολάου στο «3» και τους Βεζένκοφ και Γουάιτ να συμπληρώνουν την πεντάδα.

Στο πρώτο λεπτό του αγώνα, Ράιτ και Λεσόρ έκαναν το 1-1 από την γραμμή των βολών, με τον Γάλλο σέντερ των «πρασίνων» να κλέβει στη συνέχεια την μπάλα και να καρφώνει εμφατικά για το 3-1. Στη συνέχεια, ο Εβάν Φουρνιέ έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με τρομερό step back τρίποντο (3-4), για να έρθει στην επόμενη φάση ο Ντόρσεϊ και από την κορυφή να γράψει το 3-7 στο 2’. Ο Κέντρικ Ναν απάντησε με το ίδιο νόμισμα, προτού ο Ντόρσεϊ με το δεύτερο σερί του τρίποντο κάνει το 6-10 στο 3’ και τον Ράιτ με ένα τρομερό κάρφωμα να δημιουργεί double score (6-12) στο 4’. Μάλιστα, το κάρφωμα του Αμερικανού ήταν τόσο δυνατό που προκάλεσε ζημιά στη στεφάνη, με αποτέλεσμα να υπάρξει μεγάλη διακοπή ώστε να διορθωθεί η βλάβη!

Μετά από σχεδόν μισή ώρα, το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά, με τον νεοφερμένο στο παρκέ, Κώστα Σλούκα, να μειώνει σε 9-12 με σουτ πίσω από τα 6,75μ., με τον Φουρνιέ να απαντά λίγο αργότερα με έμμεσο τρίποντο για το 9-15 στο 5'. Γκριγκόνις και Ντόρσεϊ αντάλλαξαν τρίποντα για το 12-18, προτού ο εξαιρετικός στο πρώτο δεκάλεπτο Ελληνοαμερικανός γκαρντ του Ολυμπιακού πετύχει λίγο αργότερα το 4ο τρίποντό του (!), γράφοντας το 14-21 στο 8'! Στο τελευταίο διάστημα της περιόδου, μόνο ο Γκραντ συνδέθηκε με το καλάθι μέσω δύο βολών, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 16-21.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, ο Αταμάν επέλεξε να ξεκινήσει στην πεντάδα με τους Λεσόρ και Γιουρτσεβέν στο παρκέ, έχοντας ξεκάθαρο στόχο να «χτυπήσει» την ερυθρόλευκη ρακέτα. Ένα πλάνο που δεν του βγήκε, αντικαθιστώντας τον Γάλλο στο 22' για να περάσει στο παρκέ τον Μήτογλου και με το σκορ στο 18-23. Στη συνέχεια, αμφότερες οι ομάδες αντάλλαξαν «χτυπήματα», με τον μεν Παναθηναϊκό μέσω των Ναν και Γκριγκόνις, και τον δε Ολυμπιακό με κύριο εκφραστεί τον Πετρούσεφ (7 πόντους σε αυτό το διάστημα) για το 29-34 των «ερυθρόλευκων» στο 15'.

Με μία βολή από τον Γκριγκόνις και ένα εντυπωσιακό γκολ-φάουλ του Σλούκα, οι «πράσινοι» μείωσαν σε 33-34 δύο λεπτά αργότερα, για αν έρθουν οι Ντόρσεϊ και Πετρούσεφ και να τιμωρήσουν τις κακές αμυντικές λειτουργείες του Παναθηναϊκού, κάνοντας το 33-38 στο 18'. Μάλιστα, στην επόμενη φάση, ο Βεζένκοφ με το πρώτο του καλάθι στο ματς ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +8 (33-41), προτού οι Λεσόρ και Σλούκας μειώσουν στους πέντε (38-43) 13'' πριν το ημίχρονο. Στην τελευταία επίθεση, οι Πειραιώτες έσπασαν την άμυνα ολόκληρου γηπέδου του Παναθηναϊκού και με το ελεύθερο λέι απ του Πίτερς, έστειλαν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με σκορ 38-45.

Αρκετά διαφορετικό ήταν το σκηνικό του αγώνα στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, εκεί όπου το πάθος, τα σκληρά μαρκαρίσματα, αλλά και το physical game... ξεχείλιζε και για τις δύο ομάδες, οι οποίες και έδειξαν να έχουν μία έλλειψη καθαρού μυαλού, κάνοντας αρκετά λάθη στα πρώτα λεπτά της περιόδου. Με τους Σλούκα και Λεσόρ να συνδέονται με το αντίπαλο καλάθι, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 42-47 στο 22', με το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα να αντιδρά στη συνέχεια και με τις βολές των Ράιτ, Βεζένκοφ και το τρίποντο του Γκος να ανεβάζει τη διαφορά στο +8 και το 44-52 στο 23'.

Από τα μέσα του δεκαλέπτου, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ανέβασε την απόδοσή της, με τους Γκριγκόνις και Γκραντ να ηγούνται τις «πράσινης» αντεπίθεσης. Ενδεικτικό είναι πως ο Λιθουανός με οκτώ πόντους και ο Αμερικανός με 5, επέτρεψαν στο «τριφύλλι», όχι μόνο να ροκανίσει τη διαφορά, αλλά και να προσπεράσει για πρώτη φορά μετά το αρχικό 3-1 (!), κάνοντας το 62-57 στο 28'! Οι «ερυθρόλευκοι» ωστόσο, δεν «μάσησαν» από το ξέσπασμα των «πρασίνων», αλλά με τις βολές του Ντόρσεϊ και τα δύο πανέμορφα καλάθια του Βεζένκοφ, κατάφεραν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα, κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με την ελάχιστη τιμή της διαφοράς (62-63).

Κάπως έτσι, η τέταρτη και τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε ένα πραγματικό θρίλερ! Η καλή άμυνα του Ολυμπιακού ανάγκασε τον Παναθηναϊκό να υποπέσει σε μαζεμένα λάθη, με τους Πετρούσεφ και Γουόκαπ να τα εκμεταλλεύονται για το 62-67 στο 32'. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε άμεσα και με ένα τεράστιο τρίποντο του Σλούκα και ένα δίποντο του Ναν, ισοφάρισαν σε 67-67 ένα λεπτό αργότερα, προτού ο εξαιρετικός Πετρούσεφ σε αυτό το διάστημα, βρει πέντε σερί πόντους για το 67-72 στο 35'.

Με τέσσερις πόντους του Παπαπέτρου και δύο του Λεσόρ, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει στον πόντο (73-74), με τον Βεζένκοφ στη συνέχεια να βρίσκει ένα μεγάλο τρίποντο για το +4 των τυπικά φιλοξενούμενων (73-77) στο 37'. Μάλιστα, ο Βούλγαρος φόργουορντ του Ολυμπιακού ήταν εκείνος που μίλησε στο φινάλε και με δύο βολές, αλλά και ένα τεράστιο τρίποντο στο τελευταίο λεπτό, έκανε το 75-84.