Ξεκίνημα με το δεξί και για Άρσεναλ

Σημαντικές νίκες για Μπράιτον και Νιούκαστλ, διπλό σοκ για Νότιγχαμ

Μετά τις Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Λίβερπουλ, ξεκίνημα με το δεξί στην Premier League και για την Άρσεναλ.

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα νίκησε 2-0 υποδεχόμενη τη Γουλβς και, εν αντιθέσει με τις δύο προαναφερθείσες, η επικράτησή της ήρθε αρκετά πιο εύκολα.

Οι Λονδρέζοι είχαν μεγάλους πρωταγωνιστές τους Χάβερτς και Σάκα, οι οποίοι αντάλλαξαν ρόλους στα δύο γκολ της ομάδας του.

Η Άρσεναλ άνοιξε το σκορ στο 25', με τον Σάκα να βγάζει γλυκιά σέντρα, με τον Χάβερτς να τελειώνει ιδανικά τη φάση με κεφαλιά. Εάν και είχαν πολλές στιγμές, έπρεπε να φτάσει το 74' για να θέσουν γερές βάσεις νίκης οι γηπεδούχοι, με τον Χάβετς να σπάει στον Σάκα, ο οποίος με πλασεδάρα στην κλειστή γωνία διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Να σημειωθεί ότι για τους «λύκους» πέρασε αλλαγή στο 75' ο μεταγραφικός στόχος του Ολυμπιακού, Ντάνιελ Ποντένσε.

Από την άλλη μεριά, η Νότιγχαμ έμεινε στην ισοπαλία έχοντας ως σκόρερ τον Κρις Γουντ, ο οποίος στο 23ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα. Η ομάδα είχε την κατοχή απέναντι στη Μπόρνμουθ και επί της ουσίας δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα. Δημιούργησε ευκαιρίες, ωστόσο δεν κατάφερε να μεγαλώσει το μαξιλαράκι ασφαλείας, κάτι το οποίος της κόστισε εν τέλει, αφού ο Αντουάν Σεμενιό ισοφάρισε στο 86'.

Δυστυχώς όμως για τη Νότιγχαμ, ο αγώνας σημαδεύτηκε από τον σοκαριστικό τραυματισμό του Ντανίλο, για τον οποίον υπάρχουν φόβοι πως θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν. Συγκεκριμένα, μόλις στο 15ο λεπτό, ο Ντανίλο είχε μία εναέρια μονομαχία και έπεσε στο έδαφος πολύ άσχημα, αφού προσγειώθηκε στο πόδι του.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα παιχνίδια της πρώτης αγωνιστικής της Premier League, η Έβερτον γνώρισε βαριά ήττα από τη Μπράιτον με 3-0, με την τελευταία να εντυπωσιάζει με την αποτελεσματικότητά της, και η Νιούκαστλ κέρδισε με 1-0 τη Σαουθάμπτον χάρις το καθοριστικό τέρμα του Ζοέλιντον στο 45'.