H Λεβερκούζεν δεν πεθαίνει ποτέ: Νίκη στο 90+11'

Πήρε την πρεμιέρα της Bundesliga

Πήγε να την ... πάθει με τον τρόπο που εκείνη άνοιγε πληγές στους αντιπάλους της σε όλη την περασμένη αγωνιστική περίοδο. Δέχθηκε γκολ στο 85ο λεπτό, με την Γκλάντμπαχ να επιστρέφει από το εις βάρος της 2-0 στο 2-2. Κι όμως, η Λεβερκούζεν... δεν πεθαίνει! Με 10 λεπτά καθυστερήσεων λόγω διακοπής για καπνογόνα, οι «ασπιρίνες» επιβλήθηκαν 3-2 με τον Βιρτζ στο 90'+10' να ευστοχεί από το «ριμπάουντ» του δικού του χαμένου πέναλτι!

Αυτή τη φορά δεν ήθελε να κρατήσει κάτι για το τέλος. Η Πρωταθλήτρια έπρεπε και ήθελε να είναι επιβλητική και το κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο. Και ήταν… ρεσιτάλ προσπαθειών από μεγάλες αποστάσεις το πρώτο ημίχρονο για τις «ασπιρίνες». Ο Τζάκα με αριστερό «κεραυνό» στο 12ο λεπτό έκανε το 1-0 και σεβάστηκε την άλλοτε ομάδα του, αφού έχει τιμήσει και τη φανέλα της Γκλάντμπαχ. Ο Μπόνιφεϊς είχε δοκάρι, ο Ταπσόμπα «πέταξε» και τη δική του… «οβίδα» που για λίγο δεν βρήκε στόχο και ήρθε ο Βιρτς τελικά να πετύχει το δεύτερο γκολ.

Στο 38’ ο Γερμανός επιθετικός με σουτ εντός περιοχής εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση για το προβάδισμα δυο τερμάτων στη Λεβερκούζεν, η οποία, ελέω VAR γλίτωσε τη μείωση του σκορ. Λίγο πριν την ανάπαυλα δέχθηκε γκολ με φοβερά περίεργο τρόπο, αφού ο Κλάιντινστ έπεσε με προβολή και τελικά σκόραρε με το κεφάλι, αλλά αποδείχθηκε πως είχε χτυπήσει και τον αντίπαλο αμυντικό, με αποτέλεσμα το 2-0 να παραμείνει.

Τα καπνογόνα των οπαδών της Γκλάντμπαχ γέμισαν την ατμόσφαιρα, θόλωσαν το τοπίο και ο ρέφερι για μερικά λεπτά διέταξε να περιμένουν οι παίκτες μέχρι ν’ αποκατασταθεί η ορατότητα. Κι όταν το ματς συνεχίστηκε, οι γηπεδούχοι βρήκαν γκολ για να μειώσουν και ν’ αποκτήσουν ξανά ελπίδα με το 2-1.

Με διπλή προσπάθεια του Ελβέντι στο 59’ μετά από φοβερή απόκρουση του Χραντέτσκι, η ήρθε η μείωση του σκορ. Κι ενώ η Λεβερκούζεν διατηρούσε τον απόλυτο έλεγχο, ένα λάθος θα μπορούσε να την «καταδικάσει». Ο Ταπσόμπα έμεινε στην πλάτη του Κλέιντινστ κι εκείνος από κοντά έγραψε το 2-2. Αλλά αυτή η Λεβερκούζεν έχει κάνει συμφωνία με τον διάβολο να μη χάσει ποτέ.

Κέρδισε πέναλτι στο 90' + 10', ο Βιρτζ νικήθηκε από την άσπρη βούλα, αλλά στο «ριμπάουντ» που πήρε ο ίδιος δεν έκανε λάθος και έγραψε το τελικό 3-2!