Χάος στη Σερβία: Πρωταθλητής στα… χαρτιά ο Ερ. Αστέρας!

Εκκενώθηκε το γήπεδο, η Παρτίζαν αρνήθηκε να παίξει χωρίς κόσμο

Άδοξα και με άκρως επεισοδιακό τρόπο ολοκληρώθηκαν οι τελικοί στη Σερβία! Στα πρώτα δύο λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο και ενώ η Παρτίζαν προηγούταν 57-45, οι διαιτητές διέκοψαν το ντέρμπι και ζήτησαν την εκκένωση του γηπέδου, εξαιτίας υβριστικών συνθημάτων κατά του προέδρου του Ερυθρού Αστέρα, Νεμπόισα Τσόβιτς.

Οι δύο ομάδες αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια και σύμφωνα με τον Τύπο της Σερβίας, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς αρνήθηκε να επιστρέψει στο παρκέ και να αγωνιστεί δίχως την παρουσία του κόσμου της στις κερκίδες!

Έπειτα από πάνω από 2,5 ώρες διακοπής, επέστρεψαν στο παρκέ ο Ερυθρός Αστέρας και οι διαιτητές, οι οποίοι έδωσαν περιθώριο 15 λεπτών στην Παρτίζαν να εμφανιστεί και εκείνη, ώστε να συνεχιστεί ο αγώνας. Ωστόσο, όπως αναφέρεται στα ΜΜΕ της χώρας, ορισμένοι παίκτες των «ασπρόμαυρων» δεν ήταν καν στο γήπεδο, καθώς είχαν αποχωρήσει για τα σπίτια τους!

Αφού παρήλθε, λοιπόν, ο χρόνος που έδωσαν οι διαιτητές και δεν εμφανίστηκε η Παρτίζαν, τότε τόσο εκείνοι όσο και η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια.

Σύμφωνα με τον κανονισμό, η λίγκα είναι υποχρεωμένη να κατακυρώσει το ματς με σκορ 20-0 υπέρ των «ερυθρόλευκων», οι οποίοι έτσι θα στεφθούν και πρωταθλητές Σερβίας, αφού είχαν νικήσει στο πρώτο ματς των τελικών, οι οποίοι κρίνονται στις δύο νίκες!

Εφόσον το πρωτάθλημα κριθεί στα... χαρτιά, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου θα κάνει το τρεμπλ φέτος, καθώς ήδη έχει πανηγυρίσει την κατάκτηση του Κυπέλλου, αλλά και της Αδριατικής λίγκας. Μάλιστα, πριν την έναρξη του δεύτερου τελικού του πρωταθλήματος Σερβίας, ο Ερυθρός Αστέρας μετρούσε επτά σερί νίκες απέναντι στην «αιώνια» Παρτίζαν, σε όλες τις διοργανώσεις!