Πάτησε την παγκόσμια πρωταθλήτρια και κατέκτησε το χάλκινο η Σερβία!

Οι «πλάβι» κυριάρχησαν απόλυτα στο παρκέ της «Bercy Arena» επικρατώντας με 93-83 της Γερμανίας

Το τρίτο ολυμπιακό μετάλλιο στην ιστορία της κατέκτησε η εθνική ομάδα μπάσκετ της Σερβίας! Δύο ημέρες μετά την υπερπροσπάθεια επί της Team USA και την ήττα στις λεπτομέρειες στα ημιτελικά του ολυμπιακού τουρνουά, οι «πλάβι» κυριάρχησαν απόλυτα στο παρκέ της «Bercy Arena» επικρατώντας με 93-83 της Γερμανίας στον μικρό τελικό της διοργάνωσης!

Το σύνολο του Σβέτισλαβ Πέσιτς κυριάρχησε από το πρώτο κιόλας λεπτό της αναμέτρησης, μην επιτρέποντας στους παγκόσμιους πρωταθλητές να προσπεράσουν στο σκορ και να μπουν ουσιαστικά στη διεκδίκηση του χάλκινου μεταλλίου.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο σούπερ σταρ των Ντένβερ Νάγκετς, Νίκολα Γιόκιτς, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με ένα εντυπωσιακό triple-doule, μετρώντας 19 πόντους, 11 ριμπάουντ και 11 ασίστ! Εξαιρετικός ήταν και ο Βασίλιε Μίτσιτς με 19 πόντους και 2 ασίστ, ενώ, Μπογκντάνοβιτς και Πετρούσεφ πρόσθεσαν από 16 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Για τα «πάντσερ» ξεχώρισαν τα αδέλφια Βάγκνερ, με τον Φραντζ να τελειώνει το ματς με 18 πόντους (5/13 σουτ) και 8 ριμπάουντ, με τον Μόριτς να προσθέτει 16 πόντους. Όσον αφορά τον Ντένις Σρέντερ, κατέγραψε 13 πόντους (4/10 σουτ) με 6 ασίστ, αλλά και ισάριθμα λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 21-30, 38-46, 63-72, 83-93.