Έκλεισε το σπίτι της Γιουνάιτεντ η Τότεναμ!

Διέσυρε με σκορ 3-0 τη θλιβερή Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ «Ολντ Τράφορντ»

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής της Premier League η Τότεναμ! Τα «σπιρούνια» του Άγγελου Ποστέκογλου έκαναν ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο του «Ολντ Τράφορντ», επικρατώντας με το εμφατικό 3-0, ενώ το σκορ θα μπορούσε να είναι ακόμη μεγαλύτερο!

Οι Λονδρέζοι κάθε φορά, που έβγαιναν στην επίθεση, είχαν μπροστά τους… ξέφωτο και αυτό έγινε ακόμη πιο έντονο μετά την αποβολή, στο 42', του Μπρούνο Φερνάντες με απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο αρχηγός της Γιουνάιτεντ είδε τον Μάντισον να τον περνά, εκνευρίστηκε, σήκωσε ψηλά το πόδι και τον έριξε στο έδαφος, με τον διαιτητή Κρις Κάβανα να θεωρεί το παίξιμό του αντιαθλητικό, αποβάλλοντάς τον, με το VAR να συμφωνεί μαζί του. Μία φάση, πάντως, που συζητιέται έντονα στο Νησί, με τη Γιουνάιτεντ να διαμαρτύρεται έντονα. Μάλιστα, υπήρξε και δεύτερη φάση στο παιχνίδι, που έχει προκαλέσει χαμό, με τον Ρομέρο να κάνει χέρι στην περιοχή της Τότεναμ στο 61ο λεπτό. Ο VAR απεφάνθη πως ήταν σε φυσιολογική θέση και δεν αποτελεί παράβαση και το παιχνίδι συνεχίστηκε.

Στο 69ο λεπτό το διαγώνιο σουτ του Κασεμίρο από δεξιά έφυγε μόλις έξω ενώ στο 77’ μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Σαρ πήρε την κεφαλιά και ο Σολάνκε με προβολή εξ επαφής έγραψε το 0-3.

Στο 90' ο Ονάνα σταμάτησε το σουτ του Σολάνκε και στο 90+2' ο Ντε Λιχτ αστόχησε με προβολή από κοντά ενώ στο 90+6' το σουτ του Μουρ έξυσε τα δοκάρια.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝ.: Ονάνα, Μαζραουί, Ντε Λιχτ, Μαρτίνες, Νταλότ, Ουγκάρτε (73’ Έρικσεν), Μέινου (45’ Μάουντ, 85’ Ντιαλό), Φερνάντες, Γκαρνάτσο, Ζίρκζε (46’ Κασεμίρο), Ράσφορντ (73’ Χόιλουντ).

ΤΟΤΕΝΑΜ: Βικάριο, Πόρο, Φαν ντε Φεν, Ρομέρο, Ουντόγκι (46’ Σπενς), Μπεντανκούρ, Μάντισον (77’ Σαρ), Κουλουσέβσκι, Τζόνσον (76’ Μουρ), Βέρνερ (77’ Μπέργκβαλ), Σολάνκε