Το καθήκον της κόντρα στους Αλβανούς η «Σκουάντρα Ατζούρα»

Η Ιταλία κέρδισε με 2-1 με ανατροπή την ενθουσιώδη Αλβανία, στο πλαίσιο της 1η αγωνιστικής των ομίλων του EURO 2024

Μπορεί να τα βρήκε «σκούρα» στα πρώτα λεπτά του αγώνα αλλα μετα ξύπνησε η Ιταλία και θυμήθηκε πως είναι η Πρωταθλήτρια Ευρώπης κερδίζοντας με 2-1 την Αλβανία για την πρώτη αγωνιστική στον 2ο όμιλο.

Το σκορ άνοιξε με το «καλημέρα» στον αγώνα ο Μπαϊράμι στα 23’’ δευτερόλεπτα μετά από λάθος πλάγιας εκτέλεσης του Ντι Μάρκο. Το γρηγορότερο γκολ σε τελική φάση σε Εuro πλέον ανήκει στην Αλβανία.

Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση με τον Μπαστόνι μετά από εκτέλεση κόρνερ και κοντινή κεφαλιά ενώ στο 16ο λεπτό έγινε η ολική ανατροπή για την Ιταλία με τον Μπαρέλα, σημειώνοντας και το τελικό σκορ 2-1.

Δοκάρι είχαν οι γηπεδούχοι στο 32ο λεπτό με τον Φρατέζι. Ντερμπάρα κορυφής ανάμεσα σε Ισπανία και Ιταλία τη 2η αγωνιστική (20/06), με την Κροατία που δεν έχει επίσης βαθμό κοντράρεται η Αλβανία στη μάχη της 3ης θέσης (19/06).

Απολαυστικό πρώτο ημίχρονο σε όλη τη διάρκειά του. Η Αλβανία πάγωσε την Ιταλία και έβαλε φωτιά στις κερκίδες όπου βρέθηκαν περισσότεροι από 30 χιλιάδες οπαδοί της. Μετά από λάθος πλάγιο του Ντιμάρκο, ο Μπαϊράμι βρέθηκε στην περιοχή και με κεραυνό εκτέλεσε τον Μπαϊράμι για το 1-0 στα 23 δευτερόλεπτα, πετυχαίνοντας το ταχύτερο γκολ στην ιστορία της διοργάνωσης. Το γρήγορο γκολ των Αλβανών δεν πτόησε τη «σκουάντρα ατζούρα». Με κυριαρχικό ποδόσφαιρο, τις γραμμές πολύ ψηλά στο γήπεδο και φοβερή ένταση στο παιχνίδι της, η Ιταλία άγγιξε με τη σέντρα την ισοφάριση αλλά ο Πελεγκρίνι δεν βρήκε εστία από πλεονεκτική θέση.

Και στο 11ο λεπτό, η ομάδα του Σπαλέτι έφερε το σκορ σε ισορροπία όταν ο Πελεγκρίνι έκανε γλυκιά σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Μπαστόνι εκτέλεσε με κεφαλιά τον Στρακόσα για το 1-1. Το γκολ αυτό έδωσε φτερά στα πόδια των Ιταλών, οι οποίοι είχαν ήδη τον απόλυτο έλεγχο. Και βρήκαν πέντε λεπτά μετά το τέρμα της ανατροπής, όταν η μπάλα στρώθηκε εκτός περιοχής στον Μπαρέλα και αυτός με εκπληκτικό σουτ με το εξωτερικό άφησε άγαλμα τον κίπερ της Αλβανίας για το 2-1.

Η άμυνα της Ιταλίας έπαιζε υπερβολικά ψηλά, οι Μπαστόνι-Καλαφιόρι ήταν… χαφ και ο Ντι Λορέντσο ο μοναδικός που έκλεινε σε θέση στόπερ, με τους Αλβανούς να μοιάζουν εγκλωβισμένοι στο επιθετικό παιχνίδι των «ατζούρι» και την εξαιρετική τακτική του Σπαλέτι. Στο 33’ ο Σκαμάκα με υπέροχη κάθετη έβγαλε τετ-α-τετ τον Φρατέζι, αλλά η λόμπα του τελευταίου σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι. Και λίγο αργότερα, ο Σκαμάκα μετά την κεφαλιά-πάσα του Πελεγκρίνι δεν κατάφερε να τελειώσει σωστά τη φάση με το εξωτερικό.

Το 2-1 του ημιχρόνου έμοιαζε φτωχό για τους κυρίαρχους Ιταλούς και κολακευτικό για τους Αλβανούς, οι οποίοι ναι μεν είχαν κοντά τις γραμμές τους και έβγαζαν περίσσιο πάθος, αλλά δυσκολεύονταν να φανούν επικίνδυνοι. Η «σκουάντρα ατζούρα» μπήκε με αντίστοιχο τρόπο στο δεύτερο μέρος, πίεζε για το τρίτο τέρμα αλλά αυτό δεν ερχόταν. Ο Κιέζα άγγιξε το γκολ στο 60ο λεπτό, αλλά η μπάλα έγλυψε το δεξί δοκάρι και στη συνέχεια η ομάδα του Σπαλέτι άρχισε να κατεβάζει το τέμπο του αγώνα, βγάζοντας και κούραση. Οι αλλαγές άργησαν να έρθουν από πλευράς του Ιταλού τεχνικού, με τον Σιλβίνιο να κάνει τις κινήσεις του, ρίχνοντας στον αγώνα προοδευτικά τους Χότζα, Λάτσι, Μανάι και Μούτσι. Παρόλα αυτά, η ομάδα του αδυνατούσε να φτιάξει ευκαιρίες, ακόμη και να πλησιάσει την αντίπαλη περιοχή, αφού οι «ατζούρι» ήταν καλοστημένοι στο γήπεδο και καθάριζαν κάθε υποψία.

Η Ιταλία έλεγχε το ματς με συνεχόμενο passing game, δεν επέτρεπε στους Αλβανούς να απειλήσουν και ο Σπαλέτι στο τελευταίο τέταρτο έριξε κατά σειρά τους Κριστάντε, Καμπιάσο, Νταρμιάν, Ρετέγκι και Φολορούνσο. Οι πρωταθλητές Ευρώπης δεν καθάριζαν το ματς με τρίτο γκολ αλλά έκαναν διαχείριση και λίγο έλειψε να το πληρώσουν στο φινάλε, αφού από το πουθενά η ομάδα του Σιλβίνιο βρήκε μια μεγάλη ευκαιρία. Μετά από βαθιά μπαλιά στην πλάτη του Καλαφιόρι, ο Μανάι βρέθηκε σε πλάγιο τετ-α-τετ αλλά το πλασέ του δεν βρήκε για λίγο εστία και ενώ ο Ντοναρούμα είχε επαφή όσο έπρεπε με την μπάλα. Το 2-1 παρέμεινε, όπως και οι… καρδιές στις θέσεις των οπαδών της «σκουάντρα ατζούρα», η οποία ξεκίνησε με το δεξί την προσπάθεια υπεράσπισης του τίτλου.

MVP: Ο Μπαρέλα τα έκανε όλα! Ρυθμιστής στον χώρο της μεσαίας γραμμής για την Ιταλία, με αστείρευτα τρεξίματα και συμμετοχή σε δημιουργικό και ανασταλτικό κομμάτι. Για κερασάκι στην τούρτα σκοράρει το τέρμα της ανατροπής στο 16ο λεπτό με απίθανο φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής!