Ούτε Δανοί, ούτε κεραυνοί δεν σταματούν τους Γερμανούς

Στους «8» πέρασε η Γερμανία κερδίζοντας (2-0) την Δανία ενώ ο αγώνας είχε διακοπεί προσωρινά λόγω κεραυνού για 25 λεπτά

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι η Γερμάνια επικράτησε με 2-0 της Δανίας για την φάση των «16» του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Σκόρερ για την Γερμανία ήταν ο Χάβερτς στο 53ο λεπτό από την άσπρη βούλα και ο Μουσιάλα στο 68ο. Πλέον οι Γερμανοί περιμένουν αντίπαλο από το αυριανό ματς αναμεσά σε Ισπανία και Γεωργία.

Στο μυαλό των κόουτς:

Με 4-2-3-1 παρέταξε τη Γερμανία ο Γιούλιαν Νάγκελσμαν. Την εστία υπερασπίστηκε ο Νόιερ, ενώ τα άκρα της άμυνας κάλυψαν οι Ράουμ και Κίμιχ. Δίδυμο στα στόπερ αγωνίστηκαν Ρίντιγκερ και Σλότερμπεκ. Στα χαφ έπαιξαν οι Άντριχ και Κρόος, ενώ τον ρόλο του επιτελικού ανάλαβε ο Γκιντογκάν. Στα άκρα αγωνίστηκαν Σανέ, Μουσιάλα και προωθημένος ο Χάβερτς.

Με 3-4-3 έστησε στον αγωνιστικό χώρο τη Δανία ο Κάσπερ Χιούλμαντ. Κάτω από τα δοκάρια αγωνίστηκε ο Κάσπερ Σμάιχελ, ενώ την τριάδα στα στόπερ αποτέλεσαν οι Κρίστενσεν, Βέστεργκααρντ και Άντερσεν. Ως μπακ χαφ έπαιξαν οι Μπα και Μέλε, ενώ στα χαφ αγωνίστηκαν οι Χόιμπιεργκ και Ντιλέινι. Έρικσεν και Σκοβ Όλσεν έπαιξαν πίσω από τον Ράσμους Χόιλουντ.

Η Γερμανία μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και σκόραρε στο 4ο λεπτό με τον Νίκο Σλότερμπεκ, όμως το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ του Κίμιχ στον Κάσπερ Σμάιχελ. Οι οικοδεσπότες συνέχισαν να απειλούν, με τον Δανό πορτιέρε να αποκρούει τρομερό μακρινό σουτ του Κίμιχ στο 7’ και άλλη μία κεφαλιά του Σλότερμπεκ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα.

Στο 11’, μετά από ωραία μπαλιά του Ρίντιγκερ στην πλάτη της άμυνας, ο Χάβερτς έμεινε μόνος του απέναντι από τον Σμάιχελ και εκτέλεσε με τη μία, ωστόσο ο Δανός είχε και πάλι απάντηση. Σταδικά, η Δανία απορρόφησε την πίεση και ισορρόπησε το παιχνίδι μετά την αρχική έντονη πίεση της Γερμανίας.

Mάλιστα, οι Σκανδιναβοί είχαν και την πρώτη τους καλή στιγμή στο 21’. Ο Άντερσεν έκανε γέμισμα 40 μέτρων για τον Έρικσεν, ο οποίος κατέβασε εντυπωσιακά και πλάσαρε, με τον Ρίντιγκερ να παρεμβαίνει στη φάση και να διώχνει σε κόρνερ. Στο 24’, απείλησαν ξανά, με τον Μέλε να πατάει περιοχή και να εκτελεί άουτ από πλάγια θέση.

Στο 31’, η Δανία κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο, όμως ο Έρικσεν το εκτέλεσε πάνω στο τείχος. Η Γερμανία είχε χάσει την ορμή και την υπομονή της, όντας «υπνωτισμένη» από τους Δανούς που έλεγχαν πλέον απόλυτα τα πράγματα. Όλα αυτά, πριν ο ρυθμός των δύο ομάδων χαθεί τελείως λόγω της 25λεπτης διακοπής για κακοκαιρία!

Αφού ξαναξεκίνησε το ματς, στο 38’, ο Ράουμ έκανε εντυπωσιακή σέντρα για το κεφάλι του Χάβερτς, ωστόσο ο Σμάιχελ ήταν και πάλι στο σωστό σημείο και έδιωξε ενστικτωδώς. Στη συνέχεια της φάσης, ο Σλότερμπεκ κέρδισε ακόμα μία μάχη ψηλά, όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Στο 42’, ο Σλότερμπεκ έκανε τραγικό λάθος, αφού έχασε την μπάλα μέσα στην περιοχή από τον Χόιλουντ, όμως αυτός εκτέλεσε άστοχα, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Νόιερ.

Η τελευταία (και τεράστια} ευκαιρία του ημιχρόνου ήταν για τη Δανία, όταν στο 45’ ο Ντιλέινι έφυγε στην αντεπίθεση μετά από δικό του κλέψιμο και βρήκε τον Χόιλουντ, ο οποίος έμεινε μόνος με τον Νόιερ και προσπάθησε να τσιμπήσει την μπάλα από πάνω του αλλά δεν τα κατάφερε.

Με το «καλημέρα» του δευτέρου ημιχρόνου, η Δανία βρήκε δίχτυα στο 48’ με τον Γιόακιμ Άντερσεν, όμως το τέρμα ακυρώθηκε για οριακό οφσάιντ νωρίτερα στη φάση. Στην άλλη πλευρά του γηπέδου, ο άτυχος Άντερσεν έκανε χέρι στη σέντρα του Ράουμ, με αποτέλεσμα η Γερμανία να κερδίσει πέναλτι μέσω VAR το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Χάβερτς για το 1-0 των «πάντσερ».

Στο 59’, η Γερμανία απείλησε και πάλι χάνοντας σπουδαία ευκαιρία να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων. Ο Χάβερτς έκανε απίθανο πάρσιμο της μπάλας και έφυγε μόνος του απέναντι στον Σμάιχελ, τον «έσκαψε» όμως έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 66’, η Δανία απάντησε με επικίνδυνο σουτ του Χόιλουντ, όμως απέκρουσε ο Νόιερ.

Στο 68’, η Γερμανία έβαλε τις βάσεις για την οριστική νίκη της. Μετά από εντυπωσιακή μπαλιά του Σλότερμπεκ στην πλάτη της άμυνας, ο Μουσιάλα έγινε κάτοχος της μπάλας και σκόραρε με ένα απλό πλασέ για το 2-0, με τον Σμάιχελ ανεξήγητα να μη βγαίνει έτσι ώστε να τον δυσκολέψει.

Από εκεί και πέρα, το ματς «έσβησε», με τη Γερμανία να έχει κι άλλες ευκαιρίες να διευρύνει ακόμη περισσότερο το προβάδισμά της και να βρίσκει άλλο ένα γκολ με τον Φλόριαν Βιρτς στις καθυστερήσεις, το οποίο ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Πηγή: sportfm.gr

Το 24sports σας φέρνει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης αναμεσά στην Γερμανία και την Δανία ΕΔΩ

Γερμανία: Νόιερ, Ρίντιγκερ, Ράουμ,( 81. Χένρικ) Κίμιχ, Χάβερτς, Κρόος, Μουσιάλα,(81. Βιρτζ) Σλότερμπεκ, Σανέ, (87. Άντον) Γκιουντογκάν,(64. Φίλκρουγκ) Άντριχ (64. Τσαν)

Στον πάγκο: Μπάουμαν, Τερ Στέγκεν, Γκρος, Φίλκρουγκ, Φούχριχ, Μίλερ, Μπόιερ, Άντον, Βιρτζ, Μίτελσταντ, Χένρικ, Κοχ, Τσαν, Ουντάβ

Δανία: Σμάιχελ, Άντερσεν, Βέστεργκααρντ, Μελ, Κρίστενσεν,(81. Μπρουν Λάρσεν) Ντιλέινι,(69. Νόργκααρντ) Χόιλουντ,(81. Βιντ) Έρικσεν, Σκοβ Όλσεν,(69. Πόουλσεν) Μπα,(81. Β. Κρίστιανσεν) Χόιμπιεργκ

Στον πάγκο: Χέρμανσεν, Ρούνου, Κιάερ, Γένσεν, Ντόλμπεργκ, Γιόργκενσεν, Ντάμσγκααρντ, Νόργκααρντ, Β. Κρίστιανσεν, Βιντ, Πόουλσεν, Ντράμερ, Ρ. Κρίστενσεν, Μπρουν Λάρσεν

Διαιτητής: Michael Oliver (ENG)
VAR: Stuart Attwell (ENG)
Σκόρερ: 53. Χάβερτς(Π), 68. Μουσιάλα, / -
Κίτρινες: Νάγκελσμαν(Προπονητής), / Χιούλμαντ(Προπονητής), Άντερσεν, Μελ,