Εφτάψυχη Ιταλία, σκόραρε στο 98’ και πέταξε εκτός Euro την Κροατία

Με Ελβετία στους «16» η ομάδα του Σπαλέτι

Μίλησε η... καρδιά της πρωταθλήτριας Ευρώπης στο φινάλε! Με φανταστικό τέρμα του Τζακάνι 30 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του ματς, η Ιταλία τέζαρε τους Κροάτες (1-1), παίρνοντας μέσα από τα χέρια τους τη 2η θέση του β ομίλου και την απευθείας πρόκριση στους «16» του Euro 2024!

Το ματς:

Ούσα με την πλάτη στον... τοίχο, η Κροατία ήταν εκείνη που μπήκε πιο δυνατά και συγκεντρωμένα στο ματς, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Χαρακτηριστικό είναι πως στο πρώτο 4λεπτο, οι Ιταλοί είχαν ακουμπήσει την μπάλα το πολύ 2-3 φορές, και αυτές για να απομακρύνουν ή να κόψουν τις ενέργειες των αντιπάλων!

Η πρώτη φάση του αγώνα ήρθε για την Χρβάτσκα με το μακρινό δυνατό σουτ του Σούτσιτς να βγάζει δύσκολα σε κόρνερ ο Ντοναρούμα. Μετά το νωθρό της ξεκίνημα, η Ιταλία άρχισε σιγά-σιγά να ανεβάζει στροφές και να κρατά την μπάλα στα πόδια της. Στο 11’, είχαν την πρώτη τους στιγμή με την αδύναμη κεφαλιά ψαράκι του Πελεγκρίνι, για να ακολουθήσει στο 21’ η πολύ καλή κεφαλιά του Ρετέγκι που κατέληξε σε κόρνερ από παρέμβαση του Γκβάρντιολ. Και όλα αυτά, ενώ οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν μόλις 31% κατοχή της μπάλας σε αυτό το πρώτο διάστημα του αγώνα!

Με τον Ρετέγκι αρκετά δραστήριο, η «σκουάντρα αντζούρα» απείλησε άλλες δύο φορές, στο 22’ με το σουτ του 25χρονου φορ να σταματά σε σώματα αμυντικών, ενώ, στο 27ο λεπτό και μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Κροατίας, ο Μπαστόνι ολομόναχος με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι νικήθηκε από την εκπληκτική επέμβαση του Λιβάκοβιτς!

Φάση η οποία φάνηκε πως «αφύπνισε» το σύνολο του Ζλάτκο Ντάλιτς, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να αποκτήσει αρκετή ένταση και μια άγρια ομορφιά. Στο 31’, το σουτ του Μόντριτς κόπηκε από τον Ντιμάρκο, ενώ, πέντε λεπτά αργότερα, το συρτό σουτ του Πελεγκρίνι από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μπλόκαρε σταθερά ο κίπερ της Κροατίας. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ, καθώς στο τελευταίο δεκάλεπτο αναλώθηκαν σε πολλές μάχες στον χώρο της μεσαίας γραμμής.

Με την έναρξη του δευτέρου 45λεπτου, οι δύο ομάδες προχώρησαν σε μία διορθωτική κίνηση στο μεσοεπιθετικό τους κομμάτι, με τον Μπούντιμιρ να παίρνει τη θέση του Πάσαλιτς και τον Φρατέζι εκείνη του Πελεγκρίνι, δείγμα της διάθεσης των δύο προπονητών να παίξουν πιο επιθετικά και να ψάξουν το γκολ της νίκης. Όπως και στο πρώτο μέρος, έτσι και στο δεύτερο, η Κροατία ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο ματς, ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα. Έχοντας κλείσει τους Ιταλούς στα καρέ τους, δεν άργησε να έρθει η μεγάλη στιγμή για την Χρβάτσκα, η οποία κέρδισε πέναλτι στο 52' μετά και από παρέμβαση του VAR, σε χέρι του Φρατέζι στο σουτ του Κράμαριτς. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λούκα Μόντριτς, ο οποίος νικήθηκε στο 54' από την εκπληκτική επέμβαση του Ντοναρούμα!

Ωστόσο, δευτερόλεπτα αργότερα ήρθε η «εξιλέωση» για τον αρχηγό της Κροατίας, καθώς, μετά από προβολή του Μπούντιμιρ και τη νέα τρομερή απόκρουση του Ιταλού κίπερ, ο 38χρονος χαφ της Ρεάλ Μαδρίτης έγινε κάτοχος της μπάλας και με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ στο 55', ξεσπώντας σε κλάματα και ξέφρενους πανηγυρισμούς! Μάλιστα

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι έκλεισε την Κροατία στα καρέ της, κυνηγώντας με... μανία το γκολ της ισοφάρισης που θα την έφερε εκ νέου στη δεύτερη θέση του ομίλου και την απευθείας πρόκριση στους «16». Ο Κιέζα πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, με τους Ιταλούς να πιέζουν ασφυκτικά την αντίπαλη άμυνα, έχοντας μια εξαιρετική στιγμή για το 1-1 με την κεφαλιά του Μπαστόνι στο 61' να περνάει ελάχιστα πάνω από την εστία. Παρά τα πολλά κόρνερ και τις στημένες φάσεις, οι «ατζούρι» δυσκολευόντουσαν να βγάλουν τελική, καθώς είτε ο Λιβάκοβιτς, είτε οι αμυντικοί των Κροατών απομάκρυναν τον κίνδυνο.

Στο 71', η Ιταλία κατέγραψε μία ακόμα καλή στιγμή, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρασπαντόρι να βρίσκει στο τείχος και να καταλήγει κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Σπαλέτι έριξε στο ματς τον Σκαμάκα, παίζοντας έτσι με δίδυμο στην επίθεση, παρέα με τον Ρετέγκι. Λίγο αργότερα, έβαλε στο ματς και τους Τζακάνι και Φατζόλι, θέλοντας να τα παίξει όλα για όλα για την ισοφάριση.

Στο 87', οι τυπικά φιλοξενούμενοι «άγγιξαν» την ισοφάριση όταν μετά από σέντρα «ξυραφιά» του Κιέζα στην «καρδιά» της περιοχής, η μπάλα πέρασε ελάχιστα μπροστά από τον Σκαμάκα που ήταν προ κενής εστίας. Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, το μακρινό σουτ του Σκαμάκα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ.  Στο 90+8’ Καλαφιόρι έκανε το ανέβασμα, άνοιξε αριστερά στον Τζακάνι κι εκείνος με δεξί πλασέ έγραψε το 1-1.

ΓΚΟΛ: 55' Μόντριτς, 98' Τζακάνι

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς - Στάνισιτς, Σούταλο, Πόνγκρατσιτς, Γκβάρντιολ - Μόντριτς (80' Μάγιερ), Μπρόζοβιτς, Κόβατσιτς (70' Ιβάνουσετς) - Σούτσιτς (70' Πέρισιτς), Πάσαλιτς (46' Μπούντιμιρ), Κράμαριτς (89' Γιουράνοβιτς).

Ιταλία (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Ντοναρούμα - Ντι Λορέντσο, Μπαστόνι, Καλαφιόρι, Νταρμιάν (81' Τζακάνι) - Μπαρέλα, Ζορζίνιο (81' Ζορζίνιο) - Ρασπαντόρι (75' Σκαμάκα), Πελεγκρίνι (46' Φρατέζι), Ντιμάρκο (57' Κιέζα) - Ρετέγκι.

Κίτρινες κάρτες: Σούτσιτς, Μόντριτς, Ιβάνουσετς, Πόνγκρατσιτς, Στάνισιτς, Μπρόζοβιτς - Καλαφιόρι, Φατζόλι.

Διαιτητής:  Ντάνι Μάκελι

Γήπεδο:  Red Bull Arena