Από τη... ρώσικη ρουλέτα στα ημιτελικά η Γαλλία

Μετά από 120 λεπτά χωρίς γκολ, οι «Τρικολόρ» επικράτησαν με 5-3 της Πορτογαλίας στην διαδικασία των πέναλτι

H Γαλλία κέρδισε με 5-3 την Πορτογαλία στα πέναλτι και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Το α’ μέρος ήταν αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να έχουν αμφότερες ευκαιρίες. Η Πορτογαλία έβαζε όμως περισσότερη πίεση, ενώ το σύνολο του Ντεσάν πρόσεχε περισσότερο στα μετόπισθεν. Με το ξεκίνημα του β’ μέρους η Γαλλία ανέβασε στροφές, ωστόσο και πάλι οι δύο ομάδες παρά τις προσπάθειες τους δεν βρήκαν δίχτυα.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση εκεί όπου και πάλι υπήρχε όρεξη από τις δύο ομάδες, έλειπε όμως το γκολ. Στην διαδικασία των πέναλτι οι «Τρικολόρ» κέρδισαν με 5-3, αφού ο φέλιξ αστόχησε για την Πορτογαλία.

Έτσι, το σύνολο του Ντεσάν θα αντιμετωπίσει την Ισπανία την ερχόμενη Τρίτη (22:00) για μια θέση στον μεγάλο τελικό.

Το ματς:

H Γαλλία ήταν εκείνη που στην εκκίνηση του ματς είχε τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας κυκλοφορώντας την και προσπαθώντας να φτάσει στην περιοχή των Πορτογάλων.

Οι Ίβηρες όσο περνούσαν τα λεπτά ισορροπούσαν και το ματς με την αριστερή πτέρυγα των Μέντες και Λεάο να μονοπωλεί το ενδιαφέρον με τους εξαιρετικούς συνδυασμούς των δυο παικτών. Το σύνολο του Μαρτίνεθ ήταν εκείνο που από το δεκάλεπτο και έπειτα, πια, πήρε τα ηνία, χωρίς όμως να καταφέρει να δημιούργησει κάποια αξιόλογη στιγμή.

Η πρώτη τελική του ματς ήρθε με τη συμπλήρωση 20 λεπτών. Ωραία αντεπίθεση με την μπάλα να μεταφέρεται γρήγορα από τη δεξιά στην αριστερή πτέρυγα και τον Τεό Ερναντές να εξαπολύει ένα δυνατό σουτ το οποίο έδιωξε με δυσκολία ο Ντιόγκο Κόστα.

Ποντάροντας στην ταχύτητα του Εμπαπέ, αλλά και τις δημιουργικές αρετές των χαφ της η Γαλλία πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά ούτε αυτή μπορούσε να δημιουργήσει κάποια τελική, αφού τη μια φορά ο Ντιόγκο Κόστα με τη βοήθεια του Ντίας απομάκρυναν την μπάλα σε γύρισμα του Εμπαπέ, ενώ τη δεύτερη ο σπουδαίος Πέπε, έβαλε μεγαλοπρεπές «στοπ» στον Κόλο-Μουανί.

Η τελευταία, έστω, υποψία ευκαιρίες ανήκε στην Πορτογαλία στο 42' με ένα φάουλ που κέρδισε ο Βιτίνια εκτός περιοχής και εκτέλεσε ο Μπρούνο Φερνάντες στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Χωρίς αλλαγές αλλά με την ίδια διάθεση ξεκίνησαν οι ομάδες το δεύτερο μέρος του ματς με τη Γαλλία να καταγράφει στο 50' την πρώτη της τελική. Ο Εμπαπέ από τα αριστερά συνέκλινε, έπαιξε το "1-2" με τον Κόλο-Μουανί και σούταρε απευθείας, αλλά μπλόκαρε ο Ντιόγκο Κόστα.

Η «απάντηση» της Πορτογαλίας ήρθε δέκα λεπτά αργότερα με διπλή καλή στιγμή. Ο Κανσέλο με ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ πάσα με το εξωτερικό είδε την κίνηση του Μπρούνο Φερνάντες που πάτησε περιοχή και σούταρε, αλλά είδε τον Μενιάν να αποκρούει, ενώ στη συνέχεια ο Κανσέλο επιχείρησε φαλτσαριστό σουτ με την μπάλα να φεύγει άουτ.
Οι Ίβηρες παρέμειναν μπροστά και στο 63' έφτασαν ξανά κοντά στο γκολ. Ο Λεάο από τα αριστερά πέρασε στον Βιτίνια που πλάσαρε στην κίνηση, ο Μενιάν έδιωξε ενστικτωδώς, με τον Ρονάλντο να προσπαθεί να πάρει το «ριμπάουντ» και τον πορτιέρε της Μίλαν να διώχνει με τα πόδια σε κόρνερ.

Ήταν η στιγμή της Γαλλίας να απειλήσει την Πορτογαλία και αυτό έγινε στο 66 με μια πολύ καλή ευκαιρία. Ο Κουντέ με τον Κόλο-Μουανί συνδυάστηκαν υπέροχα και ο Γάλλος φορ σε μια φάση «deja vu» με εκείνη του τελικού του Μουντιάλ, βγήκε στο τετ-α-τετ, σούταρε, αλλά με ένα μεγάλο τάκλιν ο Ρούμπεν Ντίας έδιωξε σε κόρνερ.

Αυτή όμως δεν ήταν η φορά που η Γαλλία έγινε πιο επικίνδυνη, καθώς υπήρχε εκείνη του 70ου λεπτού. Ο Ντεμπελέ, που είχε περάσει νωρίτερα στο ματς, έκανε τρομερή ενέργεια από τα αριστερά, επιχείρησε το γύρισμα, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Καμαβινγκά που έμεινε αφύλακτος, αλλά σούταρε άουτ!

Μαρτίνεθ και Ντεσάν προχώρησαν σε αλλαγές με την Πορτογαλία να μην είναι ιδιαίτερα απειλητική, έχοντας κυρίως την προσοχή της στραμμένη στα μετόπισθεν.
Στο 74' ο Ντεμπελέ με όμορφη ατομική ενέργεια και πλασέ έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ τα δυο σουτ του Εμπαπέ στο 88' και το 90'+3' δεν ήταν ικανά να ανησυχήσουν τον Ντιόγκο Κόστα, με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Πιο δραστήρια η Πορτογαλία στο πρώτο 15λεπτο της παράτασης και πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 103'. Ο εντυπωσιακός Κονσεϊσάο έκανε τρομερή ενέργεια από τα δεξιά και αφού πέρασε τον Ερναντές, πάτησε περιοχή και γύρισε στον Ρονάλντο, ο οποίος έκανε απογοητευτικό τελείωμα.

Η Γαλλία έμοιαζε... μπερδεμένη καθώς, η αντικατάσταση του Γκριεζμάν την αποσυντόνισε με αποτέλεσμα οι παίκτες του Μαρτίνεθ να φτάνουν με περισσότερες αξιώσεις κοντά στην «τρικολόρ» περιοχή. Στο 102ο λεπτό ήρθε η μεγαλύτερη ίσως στιγμή του ματς και είχε και αυτή πορτογαλική... προέλευση.

Ο Κονσεϊσάο από τα δεξιά έκανε τη σέντρα ο Σαλιμπά την έστειλε ξανά στον βραχύσωμο εξτρέμ που με το κεφάλι άμεσα πέρασε στον Λεάο που με τη μια πλάσαρε, όμως με σωτήρια επέμβαση Ουπαμεκανό έσωσε τη Γαλλία.

Αμφότερες οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν κάποιες τελευταίες απέλπιδες προσπάθειές τους προς την εκπνοή του ματς και αναγκαστικά... συμβιβάστηκαν με την ιδέα των πέναλτι.

Η διαδικασία των πέναλτι:

• 0-1 η Γαλλία με τον Ντεμπελέ να ευστοχεί.
  • 1-1 Ισοφαρίζει η Πορτογαλία με τον Ρονάλντο να ευστοχεί.
  • 1-2 Ξανά μπροστά η Γαλλία με τον Φοφανά να ευστοχεί.
  • 2-2 Ισοφαρίζει η Πορτογαλία με τον Μπερνάρντο Σίλβα.
  • 3-2 η Γαλλία με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κουντέ στο δεξί γάμα.
  • 3-2 Άστοχος ο Ζοάο Φέλιξ
  • 4-2 Εύστοχος ο Μπαρκολά.
  • 4-3 Ο Μέντες με άπιαστη εκτέλεση μείωσε για τους Πορτογάλους
  • 5-3 Ο Ερναντέζ ευστόχησε και έδωσε τη νίκη-πρόκριση στους Γάλλους

Τα στατιστικά της αναμέτρησης όπως τα μετέφερε η UEFA στην ιστοσελίδα της

Η εξέλιξη του αγώνα σε live γραπτή περιγραφή από την πλατφόρμα Live Matches του 24sports

Πορτογαλία (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ 4-3-3): Ντ. Κόστα - Κανσέλο (74' Σεμέδο), Πέπε, Ντίας, Μέντες - Παλίνια (90+3' Νέβες) , Βιτίνια (118' Νούνιες), Μ. Φερνάντες (74' Κονσεϊσάο) - Σίλβα, Ρονάλντο, Λεάο (106' Φέλιξ)

Στον πάγκο: Πατρίσιο, Σα, Σεμέδο, Νταλότ, Ράμος, Φέλιξ, Ντανίλο, Ινάσιο, Νέβες, Νούνες. Ρ. Νέβες, Ζότα, Α. Σίλβα, Π. Νέτο, Κονσεϊσάο

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν 4-3-1-2): Μενιάν - Κουντέ, Ουπαμεκανό, Σαλιμπά, Ερναντές - Τσουαμενί, Καντέ, Καμαβινγκά (91' Φοφανά), Γκριεζμάν (67' Ντεμπελέ) - Εμπαπέ (106' Μπαρκολά), Κόλο Μουανί (86' Τουράμ)

Στον πάγκο: Σαμπά, Αρεολά, Παβάρ, Μεντί, Ζιρού, Ντεμπελέ, Τιράμ, Ζαϊρ-Εμερί, Φοφανά, Κομάν, Κλος, Κονατέ, Μπαρκολά