Απ’ την κόλαση… στον παράδεισο και στους «8» η Ισπανία

Κέρδισε με ανατροπή (4-1) την Γεωργία και τώρα στον δρόμο της... Γερμανία

«Φούριας Ρόχας» στα πρημιτελικά!

Οι Ισπανοί επικράτησαν με 4-1 της Γεωργίας και έτσι προχωρούν στους «8» της διοργάνωσης!

Η Γεωργία... σόκαρε το φαβορί στο 18ο λεπτό όταν μετά από ωραία κίνηση του Κβαρατσκχέλια, ο Λε Νορμάν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Ωστόσο ο Ρόδρι είχε την απάντηση και στο 40ο λεπτό διαμόρφωσε το 1-1 του ημιχρόνου.

Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του β’ μέρους (51’) ο Φαμπιάν Ρουίθ με κεφαλιά έκανε το 2-1 με την Ισπανία να μπαίνει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ.

Ο Νίκο Γουίλιαμς με φανταστικό γκολ στο 75’ διαμόρφωσε έκανε το 3-1, πριν ο Όλμο προσθέσει στο 83’ το... κερασάκι στην τούρτα με εξαιρετικό πλασέ (83’).

Έτσι το σύνολο του Ντε Λα Φουέντε θα αντιμετωπίσει την Γερμανία την Παρασκευή στις 19:00, με τις δύο ομάδες να μονομαχούν για μια θέση στα ημιτελικά.

Το ματς:

Ισπανικός μονόλογος το ματς στην Κολωνία με την ομάδα του Ντε Λα Φουέντε να έχει τον απόλυτο έλεγχο στο χορτάρι κυκλοφορώντας την μπάλα με άνεση και φέρνοντας την στα καρέ της Γεωργίας με σχετική ευκολία.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 5' με τη συρτή σέντρα του Καρβαχάλ να βρίσκει στην περιοχή τον επερχόμενο Πέδρι ο οποίος με προβολή έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Μαμαρντασβίλι.

Οι παίκτες του Σανιόλ έλαβαν μεγάλη πίεση με τους Ίβηρες να κερδίζουν διαδοχικά κόρνερ με τον Καρβαχάλ να χάνει καλή στιγμή με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι.

Η Ισπανία συνέχισε να πιέζει μέσω των αλλεπάλληλων κόρνερ που κέρδιζε, ωστόσο στο 18' υπέστη το σοκ! Από εξαιρετική αντεπίθεση της Γεωργίας, η μπάλα έφτασε δεξιά στον Κακαμπάτζε, αυτός με σέντρα έφερε την μπάλα στην περιοχή όπου έκανε κίνηση ο Κβαρατσχέλια και ο Λε Νορμάν με το γόνατο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0 της Γεωργίας που έβαλε φωτιά στις κερκίδες.

Από το σημείο εκείνο και έπειτα η ομάδα του Σανιόλ οπισθοχώρησε και κυνήγησε ευκαιρίες στην αντεπίθεση με την Ισπανία από την άλλη να «γέρνει» το γήπεδο. Στο 22' ο σταθερότατος Μαμαρντασβίλι είπε «όχι» σε σουτ του Φαμπιάν Ρουίθ, ενώ το ίδιο έκανε στο 35' σε συρτό σουτ του Κουκουρέγια.

Ωστόσο η πίεση των Ισπανών απέδωσε τέσσερα λεπτά αργότερα. Σε φάση πολιορκίας οι Ίβηρες κυκλοφόρησαν την μπάλα και μετά από απόκρουση του Μαμαρντασβίλι σε σουτ του Νίκο Γουίλιαμς, η μπάλα έφτασε στον Ρόδρι που με θαυμάσιο σουτ ισοφάρισε σε 1-1!

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μια αναγκαστική αλλαγή για τη Γεωργία, αφού ο Κιτεϊσβίλι, αισθάνθηκε ενοχλήσεις δίνοντας τη θέση του στον Αλτουνασβίλι.

Χωρίς αλλαγές, αλλά με την ίδια φιλοσοφία και στο δεύτερο μέρος οι δυο ομάδες με την Ισπανία να κάνει την πρώτη της τελική στο δεύτερο ημίχρονο μετά από 40 δευτερόλεπτα, αλλά το σουτ του Ρουίθ ήταν κακό και έφυγε άουτ.

Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Κβίτσα Κβαρατσχέλια, λίγο έλειψε να πετύχει το ομορφότερο γκολ του Euro και της καριέρας του. Ο εξτρέμ της Νάπολι πίσω από το κέντρο κλείστηκε από τρεις παίκτες, είδε εκτός εστίας τον Σιμόν και προσπάθησε με πανέξυπνο σουτ να τον νικήσει, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Ωστόσο δυο λεπτά αργότερα, ένα φάουλ ήταν αρκετό προκειμένου η Ισπανία να φτάσει στην ολική ανατροπή. Ο Γιαμάλ κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο το οποίο εκτέλεσε, με τον Μαμαρντασβίλι να αποκρούει, αλλά στη συνέχεια της φάσης, ο νεαρός εξτρέμ με σέντρα από τα δεξιά βρήκε στην περιοχή τον Ρουίθ που με κεφαλιά έγραψε το 2-1!

Στο 68' η Γεωργία έχασε σπουδαία στιγμή για να ισοφαρίσει και αυτή ήταν και η τελευταία της στο ματς. Ο Κβαρατσχέλια βρήκε χώρο και πέρασε με υπέροχη κάθετη στον Τσιταϊσβίλι, αυτός από τα αριστερά μπήκε στην περιοχή και σούταρε, αλλά το τελείωμα ήταν τραγικό με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο 75' ο Νίκο Γουίλιαμς με μαγικό σόλο και τελείωμα έδωσε αέρα δύο τερμάτων στο 83' ο Όλμο με πλασέ από το ύψος της περιοχής διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Τα στατιστικά της αναμέτρησης όπως τα μετέφερε η UEFA στην ιστοσελίδα της

Η εξέλιξη του αγώνα σε live γραπτή περιγραφή από την πλατφόρμα Live Matches του 24sports

Ισπανία (Λουίς Ντε Λα Φουέντε 4-3-3): Σιμόν, Καρβαχάλ (79' Νάβας), Λε Νορμάντ, Λαπόρτ, Κουκουρέγια (66' Γκριμάλντο), Πέδρι (52' Όλμο), Ρόδρι, Ρουίθ (81' Μερίνο), Γιαμάλ, Μοράτα (67' Ογιαρθάμπαλ), Γουίλιαμς.

Στον πάγκο: Ράγια, Ρεμίρο, Νάτσο, Βιβιάν, Μερίνο, Χοσέλου, Όλμο, Τόρες, Γκριμάλντο, Μπαένα, Θουμπιμέντι, Οριαθάμπαλ, Νάβας, Φερμίν, Πέρεθ

Γεωργία (Βίλι Σανιόλ 3-5-2): Μαμαρντασβίλι, Κακαμπάτζε, Γκβελεσιάνι (79' Κβεκβεσκίρι), Κάσια, Ντβάλι, Λοχοσβίλι (64' Τσιταϊσβίλι), Κιτεϊσβίλι (41' Αλτουνασβίλι), Κοτσορασβίλι, Τσακβετάντζε (64' Νταβιτασβίλι), Μικαουτάντζε (79' Ζιζιβάτζε), Κβαρατσχέλια.

Στον πάγκο: Λόρια, Γκουγκεσασβίλι, Κβερβκέλια, Ζιβζιβάτζε, Νταβιτασβίλι, Κβιλιτάια, Γκοτσολεϊσβίλι Κβεκβεσκίρι, Αλτουνασβίλι, Σενγκέλια, Τσιταϊσβίλι, Λομπγιανίτζε, Ταμπίτζε, Σίγκουα.

ΓΚΟΛ: 39' Ρόδρι, 51 Ρουίθ, 76' Γουίλιαμς, 83' Όλμο/18' Λε Νορμάντ (Αυτογκόλ)

Κίτρινες: 43' Μοράτα/71' Νταβιτασβίλι