Τον χαβά της η Πάφος, πάλι νίκη με ανατροπή!

Τα… χρειάστηκε κόντρα στην ΕΝΠ η ομάδα του Καρσέδο η οποία βρήκε δυο γκολ στο τελευταίο τέταρτο - Με οκτώ παίκτες ολοκλήρωσε το ματς η ΕΝΠ

Η Πάφος επικράτησε δύσκολα 2-1 με ανατροπή της ΕΝΠ εκτός έδρας. Με αυτό το αποτέλεσμα η Πάφος έφτασε τους 16 βαθμούς και έμεινε στην κορυφή ενώ η ΕΝΠ έμεινε στους 3 και την 12η θέση. Το σκορ άνοιξε ο Ανδρέου στο 29ο λεπτό. Ενώ για την Πάφο σκοράραν ο Ζάιρο στο 74ο και ο Γκολντάρ στο 88ο

Α΄ Ημίχρονο

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την ομάδα της Πάφου να κρατάει περισσότερο μπάλα και την ΕΝΠ να είναι καλά κλεισμένη πίσω στην άμυνα της. Στο 10ο λεπτό καταγράφηκε καλή ευκαιρία σε σουτ του Τάνκοβιτς μέσα από την περιοχή και τον Αντεμπάγιο να σώζει.

Στην συνέχεια η Πάφος κρατούσε περισσότερο την μπάλα για να αλλάξει αυτό από το 20ο λεπτό με την ΕΝΠ να κρατάει περισσότερο μπάλα. Αυτό καρποφόρησε για τους γηπεδούχος στο 29ο λεπτό με ένα πολύ ωραίο γκολ.

Ο Ανδρέου δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής και την έστειλε στα δίχτυα του Μιχαήλ.Με την ομάδα του Καρσέδο να θέλει να ανεβεί μέτα το 1-0 αλλά έκαναν αρκετά λάθη. Με τον τερματοφύλακα Αντεμπάγιο οπου χρειάστηκε, δήλωσε παρόν.

Κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την ομάδα του Γκούντμαν μπροστά στο σκορ με 1-0.

Β΄ Ημίχρονο

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Καρσέδο να ρίχνει στον αγώνα τους Ζάζα και Ζάιρο και την ΕΝΠ να απαντάει με μια αλλαγή.

Η Πάφος προσπαθεί να ανεβεί και να απειλήσει την αντίπαλη εστία, όμως ότι καταφέρνει βρίσκει μπροστά της τον Αντεμπάγιο.

Τα δεδομένα στον αγώνα αλλάξαν πολύ στο 70ο λεπτό σε μια εκτός λογικής κίνηση του Μεντί που άφησε την ομάδα του με 10.

Η Πάφος έντυνε την πίεση της και στο 74ο λεπτό έφερε το ματς στα ίσα. Από σέντρα του Ζάζα ο Ζάιρο έπιασε το κεφάλι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ενώ είχε πλατύ από την εστία.

Η Πάφος πίεζε όλο και πιο πολύ την ΕΝΠ αλλά βρηκε απέναντι της ένα εξαιρετικό Αντεμπάγιο που τα έβγαζε όλα.

Το χρυσό γκολ όπως αποδείχτηκε για την Πάφο ήρθε στο 88ο λεπτό με κοντινό πλασέ του Γκολντάρ σε δεύτερη ασίστ από την σέντρα του Ζάζα. Εκεί το ματς άναψε για τα καλά.

Ο Σαμ στο 90+4 δέχτηκε απευθείας κόκκινη κάρτα μέσο VAR. Οι κόκκινες για τους γηπεδούχους συνεχίστηκαν στο 97ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη στον Γιαντσούκοβιτς που άφησε την ομάδα του με 8 ποδοσφαιριστές.

Αξίζει να αναφερθεί πως οι παίχτες που δέχτηκαν τις κόκκινες κάρτες, είναι όλοι παίχτες που πέρασαν σαν αλλαγή. Με αυτά τα δεδομένα η Πάφος πηρέ μια δύσκολη νίκη με 2-1.

Το 24sports σας φέρνει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης αναμεσά στην ΕΝΠ και την Πάφο ΕΔΩ.

ΕΝΠ: Αντεμπάγιο, Χριστοφή, Κορίνους, Μαυρουδής, ( 72. Μιλίτσεβιτς)  Σαμπού, ( 68. Σαμ)  Γκότλιεπ, Κράινζ, Βλίτερ, (46. Μεντί) Ανδρέου, ( 78. Γιαντσούκοβιτς) Χόγκενχουτ, Χαραλάμπους ( 68. Έντσον)

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Στυλιανίδης, Ιωάννου, Μιλίτσεβιτς, Μπάρι, Κοσμάς, Σαμ, Κοτσώνης, Μεντί, Γιαντσούκοβιτς, Έντσον

Πάφος: Μιχαήλ, Γκολντάρ, Μπρούνο, Κίνα, (70. Τανλόνγκο) Νατέλ, (46. Ζάζα) Τζόναθαν Σίλβα, Τάνκοβιτς, Σούνιτς, (70. Πέπε) Μπουκαμίρ, Άντερσον Σίλβα, (46. Ζάιρο) Κορέια ( 94. Λούκασεν)

Στον πάγκο: Ίβουσιτς, Παπαδούδης, Πηλέας, Ζάιρο, Ζάζα, Τανλόνγκο, Λούκασεν, Ναμ, Ποντέλο, Ηλία, Πέπε.

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας

VAR: Αντωνίου Μενέλαος

Σκόρερ: 29. Ανδρέου,  / 74. Ζαίρο, 88. Γκολντάρ,

Κίτρινες: Χόγκενχουτ, Μεντί, Αντεμπάγιο, Γιαντσούκοβιτς, Κορίνους, Κράινζ / Σίλβα, Άντερσον, Νατέλ, Καρσέδο (Προπονητής), Λούκασεν,

Κόκκινη: Μεντί (Δεύτερη Κίτρινη), Σαμ, Γιαντσο΄ύκοβιτς ( Δεύτερη Κίτρινη)  / -