Ήττα, μα στη Λεμεσό μπορεί

Η Πάφος έχασε από την Κλουζ στη Ρουμανία (1-0), ωστόσο... όλα θα κριθούν στον επαναληπτικό

Η Πάφος FC ηττήθηκε με 1-0 στην Ρουμάνια από την Κλουζ στο πρώτο αγώνα για τα play – off του Conference League. Έτσι η πρόκριση θα κριθεί στην Λεμεσό την ερχομένη Πέμπτη. Σκόρερ για την Κλούζ ο Κορενίκα στο 17ο λεπτό, ενώ η ομάδα της Ρουμανίας έπαιζε με 10 από το 39ο λεπτό και την κόκκινη του Ντεάκ.

Α΄ Ημίχρονο

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την ομάδα της Πάφου να θέλει να κρατήσει περισσότερο μπάλα. Ωστόσο είχαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι με τις ομάδες να κρατούν μπάλα ανά διαστήματα.

Η Κλούζ κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο σκορ στο 17ο λεπτό μέσα από μακρινό, δυνατό σουτ του Κορενίκα ενώ η άμυνα της Πάφου αδράνησε να κλείσει χώρους. Στην συνέχεια η ομάδα του Καρσέδο κράτησε περισσότερο μπάλα ψάχνοντας να βγάλει αντίδραση έτσι ώστε να φέρει το ματς στα ίσα.

Με την απουσία του Ζάζα από την βασική εντεκάδα να ήταν κάτι περισσότερο από εμφανής στο επιθετικό κομμάτι και για αυτό οι «γαλάζιοι» δεν κατάφεραν να φτιάξουν φάσεις.

Τα αριθμητικά δεδομένα στην αναμέτρηση αλλάξαν στο 39ο λεπτό αφού οι Ρουμάνοι έμειναν με 10 παίχτες, μέσο του on field review στο VAR. Εκεί ο Ντεάκ δέχθηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα για φάουλ εκτός φάσης.

Με το που έμεινε με ποδοσφαιριστή περισσότερο η Πάφος έφτιαξε ευκαιρίες αλλά καμία από αυτές δεν κατέληξε εντός εστίας. Έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 1-0 υπερ της Κλούζ.

Β΄ Ημίχρονο
Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Καρσέδο να προχωρεί σε διπλή αλλαγή και η Πάφος μπήκε δυνατά θέλοντας έτσι να φέρει το ματς στα ίσα.

Η ομάδα του Καρσέδο παρόλο που κρατούσε μπάλα και έλεγχε τον αγώνα, δεν έφτιαχνε καλές φάσεις μπροστά από την εστία του Πόπα.

Η Κυπριακή ομάδα παρόλο που είχε καλύτερο πρόσωπο στην επανάληψη δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί στο έπακρο το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε. Έτσι η Κλούζ επικράτησε με 1-0 και όλα θα κριθούν στην Λεμεσό σε μια εβδομάδα.

Το 24sports σας φέρνει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης αναμεσά στην Κλούζ και την Πάφος FC ΕΔΩ.

Κλούζ : Πόπα, Μόγκος, Μπομπέν, Κρέσιτς, Καμόρα, Αρτεάν, Κειτά(87. Ντόκοβιτς), Ταχτσίδης,(62. Ένκολόλο) Ντεάκ, Μπιρλιγκέα,(63. Μικαέλ) Κορενίκα  (87. Αμπείντ)

Στον πάγκο : Χίντριχ, Αμπείντ, Μπολγκάντο, Γκρόαβατς, Καμαρά, Παούν, Ρότσα, Φίκα, Ντόκοβιτς, Ενκολόλο, Μουντεάνου, Μικαέλ

Πάφος FC: Ίβουσιτς, Κορέια, (80. Νατέλ) Γκολντάρ, Λούκασεν, Πηλέας,(61. Σούνιτς) Ναμ,(46. Άντερσον) Πέπε,(46. Βαλακάρι) Ντράγκομιρ, Μπρούνο,(62. Ζάζα) Τάνκοβιτς, Ζάιρο

Στον πάγκο: Θεοδούλου, Μιχαήλ, Βιέρα, Ζάζα, Βαλακάρι, Σούνιτς, Άντερσον, Νταλίνια, Ποντέλο, Ηλία, Νατέλ

Διαιτητής: Novak Simović (Σερβία)
VAR: Momčilo Marković (Σερβία)
Σκόρερ: 17. Κορενίκα, / -
Κίτρινες: Μπομπέν, Ταχτσίδης, Μπιρλιγκ΄έα, Πόπα, Καμόρα   / Πέπε, Ζάιρο, Λούκασεν, Γκολντάρ,
Κόκκινη: Ντεάκ / -