Ξέσπασε με εξάρα η Ομόνοια!

Επιστροφή στο σκοράρισμα και στις νίκες για το τριφύλλι

Επιστροφή στις νίκες για το «Τριφύλλι» στο πρωτάθλημα μέτα από 1 μηνά αφού επικράτησε της Καρμιώτισσας με 6-2 στο «Αμμόχωστος» Με αυτό το αποτέλεσμα έφτασε τους 15 βαθμούς και ανέβηκε στην 5η θέση. Ενώ η Καρμιώτισσα έμεινε στους 8 και την 10η θέση. Σκόρερ ο Εβάντρο στο 19ο , ο Κακουλλής στο 30ο , ο Σεμέδο στο 56ο , ο Κούσουλος στο 80 και ο Αλιούμ στο 91ο. και 96ο λεπτό. Ενώ για την Καρμιώτισσα μείωσαν ο Αντωνίου στο 41ο και ο Σμίλιανιτς στο 63ο λεπτό.

Α΄ Ημίχρονο

Η ομάδα του Νταμπράουσκας μπήκε καλά στην αναμέτρηση θέλοντας να κρατήσει περισσότερο μπάλα και να φτιάξει ευκαιρίες. Ενώ από την άλλη η ομάδα του Γαρπόζη μας έδειξε πως θέλει να παίξει στην κόντρα.

Η Ομόνοια κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 19ο λεπτό με τον Εβάντρο σε σουτ του έξω από την περιοχή σε πάτημα της μπάλας από τον Μάριτς. Ωστόσο οι πράσινοι συνέχισαν να πιέζουν με την Καρμιώτισσα να βγαίνει πιο μπροστά σε σχέση με το πριν δεχτεί το τέρμα. Σε ένα παιχνίδι που έγινε καλύτερο μέτα το τέρμα στο 19ο λεπτό, με αρκετές φάσεις οι πλείστες για τους φιλοξενουμένους.

Στο 30ο λεπτό ο Κακουλλής έκανε δύο τα τέρματα τις ομάδας του με ένα δυνατό ξερό σουτ από μακριά με την μπάλα να καταλήγει στο δεξί παραθυράκι του Επασί. Η Ομόνοια μέτα το 2ο τέρμα κράτησε μπάλα για ένα πεντάλεπτο και μέτα ανέβηκε η Καρμιώτισσα και κράτησε περισσότερο μπάλα.

Με τον Αντωνίου να μειώνει σε 2-1 για την ομάδα του στο 41ο λεπτό με σουτ στα όρια της μεγάλης περιοχής. Στην συνέχεια του ημίχρονου οι δύο ομάδες είχαν τις δίκες τους στιγμές που κρατούσαν περισσότερο μπάλα. Κάπως έτσι τέλειωσε το πρώτο μισό στο 2-1 υπερ της Ομόνοιας.

Β΄ Ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να κρατήσουν μπάλα αλλά η κατοχή ήταν μοιρασμένη. Στο 52ο λεπτό η Καρμιώτισσα έφτασε κοντά στην ισοφάριση με τον Ντούμπια αλλά το σουτ του έξω από την περιοχή σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Με την ομάδα του Νταμπράουσκας να παίρνει εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων στο 56ο λεπτό με τον Σεμέδο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με σουτ μέσα από την περιοχή σε καθετή του Λοΐζου.  Ωστόσο πέντε λεπτά αργότερα η Καρμιώτισσα μείωσε ξανά με τον Σμίλιανιτς.

Με ωραία καθετή του Πόθο και τον Σμίλιανιτς με ωραίο σουτ ήρθε η νέα μείωση για τους γηπεδούχους. Κάπου εκεί η Ομόνοια ανέβηκε και βρήκε ανοιχτούς χώρους. Σκόραρε αλλά 3 τέρματα ενώ τις ακυρώθηκε και ένα τέρμα για οφσάιντ. Το 4ο τέρμα το πέτυχε ο Κούσουλος στο 80ο λεπτό με μακρινό σουτ έξω από την περιοχή.

Στο 86ο λεπτό πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Αλιούμ και με δύο τέρματα στο 91ο και 96ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικο 6-2 για το «τριφύλλι» που επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα μέτα από ένα μηνά.  Από την άλλη η Καρμιώτισσα μέτα το 4ο τέρμα κατέρρευσε χωρίς να έχοντας άλλες αντοχές για να κοντράρει.

Το 24sports σας φέρνει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης αναμεσά στην Καρμιώτισσα και την Ομόνοια ΕΔΩ.

Καρμιώτισσα: Επασί, Αντωνίου, ( 58. Νεοφύτου)  Μαλόνε, Χότσκο, Ντούμπια, Πόθο, Παντελή, ( 82. Κβίρκβια)  Τσουκαλάς, ( 57. Γκραντινάρου)  Σμίλιανιτς, ( 68. Ντόρντεβιτς) Σίμιτς, Γιούσης ( 83. Ματθαίου)

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Γέντες, Νεοφύτου, Κβίρκβια, Στογιάνοβιτς, Ντελμίρο, Γκραντινάρου, Ντόρντεβιτς, Ματθαίου, Βρίκκης, Μπάμπα

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μασούρας, ( 86. Ντιούνκου)  Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Χαμάς, ( 86. Κίτσος)  Μάριτς, Κούσουλος, Εβάντρο, ( 58. Χαραλάμπους)  Λοΐζου, ( 86. Αλιούμ)  Σεμέδο, Κακουλλής ( 78. Στεπίνσκι)

Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Ντιούνκου, Κίτσος, Ελάντερ, Στεπίνσκι, Λανγκ, Μουσιαλόφσκι, Χάμπος, Εράκοβιτς, Μπέζους, Αλιούμ

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης
VAR: Χριστοφόρου Μάριος
Σκόρερ: 41. Αντωνίου, 63. Σμίλιανιτς / 19. Εβάντρο, 30. Κακουλλής, 56. Σεμέδο, 80. Κούσουλος, 91. , 96.  Αλιούμ
Κίτρινες: Ντούμπια, Τσουκαλάς, Χότσκο,  Ματθαίου /  Κουλιμπαλί, Μασουράς, Μα΄ριτς, Κούσουλος,