Τριάρα και πλώρη για πρόκριση!

Η Ομόνοια δέχτηκε ένα γκολ που δεν έπρεπε να μετρήσει ποτέ, όμως έβγαλε την αντίδραση που έπρεπε

Πρώτο... πράσινο βήμα πρόκρισης!

Η Ομόνοια επικράτησε με 3-1 της Τορπέντο στο ΓΣΠ, στο πλαίσιο του β’ προκριματικού του Conference League.

Το «τριφύλλι» άνοιξε το σκορ στο 41ο λεπτό με καρφωτή κεφαλιά του Κουλιμπαλί, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Χαμάς.

Η ισοφάριση για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 75ο λεπτό με γκολ του Πίρες και παράπονα από το «τριφύλλι». Ωστόσο η αντίδραση ήταν άμεση με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Κουλιμπαλί (77’), αλλά και τον Εβάντρο με όμορφο τελείωμα να χαρίζουν τη νίκη στην Ομόνοια.

Γενικότερα με μια καλή εμφάνιση, η Ομόνοια πήρε το ζητούμενο και βλέπει παρακάτω.

Έτσι, το σύνολο του Νταμπράουσκας πάει στον επαναληπτικό της Γεωργίας την επόμενη εβδομάδα έχοντας το προβάδισμα.

Το ματς:

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ομόνοια να προσπαθεί να βάλει πίεση στον αντίπαλο ανεβάζοντα ςπολλούς παίχτες. Δύο γυρίσματα στην περιοχή, από Μασούρα στα δεξιά και Σεμέδο στα αριστερά δημιούργησαν προϋποθέσεις, χωρίς όμως τελική προσπάθεια.

Στο 7ο λεπτό έγινε ένα σουτ από τον Σεμέδο, με αμυντικό της Τορπέντο να διώχνει σε κόρνερ. Ακολούθως ο Χαμάς έκανε ένα σουτ με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω από τα δοκάρια. Η Ομόνοια απείλησε ξανά στο 11ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Σίμιτς, από αριστερά, δεν πρόλαβε να βάλει το κεφάλι για να απειλήσει ο Μασούρας. Στο ίδιο λεπτό έγινε μια αντεπίθεση για την Τορπέντο, ο Γιόνσεν συνεργάστηκε με τον Γκιγκάουρι, ο δεύτερος έκανε το σουτ και ο Φαμπιάνο έσωσε.

Στο 12 έγινε ωραία κίνηση και συρτό σουτ εκτός περιοχής από τον Χάμπο, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι. Τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε η μεγαλύτερη ευκαιρία για το «τριφύλλι» ο Σεμέδο έκανε το πλασέ μετά από γύρισμα του Σίμιτς, με τον Κλάγιτς να σώζει δύσκολα.

Μέχρι το 25ο λεπτό δεν είδαμε κάποια άλλη καλή ευκαιρία, καλύτερη η Ομόνοια που έφτασε κοντά στο γκολ. Πιο πίσω η Τορπέντο που περιμένε για να χτυπήσει με αντεπιθέσεις.

Ο Σεμέδο δέχθηκε μαρκάρισμα στην περιοχή στο 29ο λεπτό, αλλά ο διαιτητής ήταν κοντά στη φάση και έδειξε να συνεχιστεί η φάση. Στην αντεπίθεση, ο Κουλιμπαλί έκανε φάουλ στον Γιόνσεν και η Τορπέντο κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο που πέρασε ανεκμετάλλευτο. Οι γηπέδουχοι συνέχισαν να ελέγχουν το ματς, χωρίς όμως να απειλήσουν ιδιαίτερα αφού τους έλειπε η τελική πάσα.

Στο 41ο λεπτό ήρθε η... λύτρωση για τους «πράσινους», με τον Κουλιμπαλί να σκοράρει! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χαμάς ο αμυντικός από το Μάλι άνοιξε το σκορ.

Στο 43ο λεπτό μετά από ωραία ατομική προσπάθεια του Σεμέδο από αριστερά και σέντρα στον Στεπίνσκι, ο Πολωνός ξαφνιάστηκε από τη δύναμη της μπάλας και αστόχησε σε κενή εστία.

Έτσι το 1-0 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο ξεκίνημα του δέυτερου μέρους δεν είχαμε κάποια ευκαιρία, με τις δύο ομάδες να κυκλοφορούν τη μπάλα στο κέντρο.

Στο 50’ ένα μακρινό σουτ του Χαραλάμπους πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Το «τριφύλλι» κρατούσε μπάλα, ενώ παράλληλα δεν επέτρεπε στην Τορπέντο να απειλήσει.

Το παιχνίδι στην επανάληψη δεν είχε καλό ρυθμό, ωστόσο το σύνολο του Νταμπράουσκας έλεγχε και δεν απειλήθηκε. Παράλληλα προσπαθούσε για ακόμη ένα τέρμα χωρίς όμως κάποια ευκαιρία μέχρι το 65ο λεπτό.

Στο 68ο λεπτό ήρθε άλλη μια ευκαιρία για την Ομόνοια να διπλασιάσει τα τέρματα της! Ο Σεμέδο μπήκε στην περιοχή ελίχθηκε και έκανε το πλασέ, ο Κλάγιτς όμως έσωσε.

Η Τορπέντο κατάφερε να ισοφαρίσει στο 75ο λεπτό με τον Πίρες. Υπήρξαν έντονα παράπονα από την Ομόνοια για φάουλ πάνω στον Κουλιμπαλί πριν τελειώσει τη φάση ο επιθετικός των Γεωργιανών.

Άμεση αντίδραση όμως από την Ομόνοια που μπήκε ξανά μπροστά με Κουλιμπαλί! Μετά από καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Εβάντρο και τέλειο πλασέ στην κίνηση του αμυντικού για το 2-1

Στο 81ο λεπτό έγινε ένα γύρισμα του Σίμιτς στην περιοχή, ο Κλάγιτς έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Το 3-1 ήρθε στο 84ο λεπτό με τον Εβάντρο που έδωσε στον Κακουλλή, αυτός πάτησε υπέροχα στον ίδιο και ο Βραζιλιάνος με υποδειγματικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα!

Ακολούθως η Ομόνοια είχε τον έελεγχο μέχρι τέλους και έκανε το βήμα πρόκρισης που ήθελε.

Η εξέλιξη του αγώνα σε live γραπτή περιγραφή από την πλατφόρμα Live Matches του 24sports

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Κουλιμπαλί, Σεμέδο, Στεπίνσκι (69' Κακουλλής), Μασούρας (89' Ντιουνκού), Μάριτς, Σίμιτς (89' Αλιούμ), Χαμάς, Παναγιώτου, Χαραλάμπους (69' Εβάντρο), Εράκοβιτς.

Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Ντιουνκού, Ελάντερ, Σιπριάνο, Κακουλλής, Εβάντρο, Μπάκιτς, Λανγκ, Ανδρέου, Οζλέρ, Αλιούμ

Τορπέντο: Κλάγιτς, Μοντέιρο (73' Πατσάτσια), Νανταράια, Γκιγκάουρι (73' Μπιτζινασβίλι), Γιόνσεν, Νίνκοβιτς (90' Σεργκερασβίλι), Σακό, Πιρές, Τζούνιορ (46' Ελίτον), Σαντοχάντζε, Μτσεντλισβίλι (46' Γουάρλει).

Στον πάγκο: Γκοσάτζε, Γουάρλει, Ζορζίνιος, Μαντζαλάντζε, Νβαλισβίλι, Μπιτζινασβίλι, Γιανσάνε, Πατσατσιά, Μπασιλάτζε, Σεργκελασβίλι, Ρεκχιασβίλι.

ΓΚΟΛ: 41', 77' Κουλιμπαλί, 84' Εβάντρο/75' Πίρες

Κίτρινες: 30' Κουλιμπαλί, 52' Χαραλάμπους, 56' Χαμάς, 75' Φαμπιάνο/13' Μτσεντλισβίλι, 33' Νίνκοβιτς, 42' Γκιγκάουρι, 80' Γιανσάνε, 90' Σαντοχάντζε