Ούτε ένας, ούτε έξι, 1948 λόγοι να σε βλέπουν!

Ιστορικό ρεκόρ, πρόκριση στους ομίλους και διαστημική εμφάνιση από το τριφύλλι

Από τις πιο εντυπωσιακές εμφανίσεις που έκανε ποτέ στην Ευρώπη πραγματοποιήσε η Ομόνοια που «διέλυσε» με 6-0 την Ζίρα και ουσιαστικά «κλείδωσε» την πρόκριση της στο Κόνφερενς Λιγκ. Οι «πράσινοι» έκαναν και ιστορικό ρεκόρ καθώς σημειώσαν την μεγαλύτερη ευρωπαϊκή νίκη στην ιστορία τους.

Α' Μέρος

Τις προθέσεις της από τα πρώτα λεπτά έδειξε η ομάδα του Νταμπράουσκας που έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα και με αρκετή υπομονή κυκλοφόρησε τη μπάλα.

Στο 9ο λεπτό οι «πράσινοι» έχασαν τη πρώτη μεγάλη τους ευκαιρία με τον Σίμιτς να κάνει τη σέντρα από δεξιά και ο Στεπίνσκι με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα μόλις έξω.

Τέσσερα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 13ο λεπτό η Ομόνοια κατάφερε να ανοίξει το σκορ του αγώνα. Ο Χαμάς με εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με την μπάλα να κτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και στο έδαφος. Μετά από παρέμβαση του VAR το γκολ μέτρησε καθώς η μπάλα πέρασε τη γραμμή.

Το VAR είχε μπόλικη δουλεία στο πρώτο ημίχρονο καθώς στο 30ο λεπτό κάλεσε τον διαιτητή για να ελέγξει παράβαση στην περιοχή της Ζίρα. Ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων τράβηξε τον Εράκοβιτς με τον διαιτητή να δείχνει την «άσπρη βούλα» . Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σεμέδο ο οποίος νικήθηκε από τον τερματοφύλακα της Ζίρας αλλά και πάλι με παράβαση απο το VAR o διαιτητής έδειξε επανάληψη. Ο Σεμέδο όμως αυτή τη φορά ευστόχησε σημειώνοντας το 2-0 για την ομάδα του.

Η Ζίρα απείλησε για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο 37ο λεπτό με εκτέλεση φάουλ του Ουτζίγκ αλλά ο Φαμπιάνο πραγματοποιήσε εντυπωσιακή απέκρουση.

Οι «πράσινοι» δεν σταμάτησαν στα δύο γκολ καθώς στις καθυστερήσεις σημειώσαν και τρίτο μετά από γύρισμα του Εβάντρο και προβολή του Στεπίνσκι.

Έτσι λοιπόν η Ομόνοια πήγε στα αποδυτήρια για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου προηγούμενη με 3-0 επί της Ζίρας.

Β' Μέρος

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια μπήκε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου περιμένοντας την Ζίρα να επιτεθεί. Παρ' όλα αυτά οι σωστές τοποθετήσεις των αμυντικών της έκοψαν κάθε πιθανή απειλή.

Στο 54ο λεπτό οι «πράσινοι» σημειώσαν το 4-0 με τον Στεπίνσκι και πάλι να υποδέχεται την πάσα του Σίμιτς και με δυνατό σουτ να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Η Ομόνοια έκανε ότι ήθελε στο γήπεδο και στο 59ο λεπτό ήταν σειρά του Εβάντρο να γραφτεί το όνομα τους στους σκόρερ. Με ωραίο πλασέ από το ύψος της περιοχής νίκησε τον Σίλβα σημειώνοντας το 5-0.

Οι «πράσινοι» ήταν εκπληκτικά αποτελεσματικοί καθώς σε κάθε ευκαιρία που τους δινόταν σημειώναν και γκολ . Στο 70ο λεπτό ο Σεμέδο σημειώσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ με ωραίο σουτ μέσα στην περιοχή μετά από πάσα του Ατζίλι γράφοντας το 6-0.

Τα επόμενα λεπτά ήταν διαδικαστικά με τον Ντραμπάουσκας να προχωρεί σε αλλαγές για να ξεκουράσει αρκετούς ποδοσφαιριστές του.

Έτσι λοιπόν η «μαγική» βραδιά της Ομόνοιας τελειώσε στο εντυπωσιακό 6-0 πετυχαίνοντας την μεγαλύτερη ευρωπαική νίκη στην ιστορία της και την πρόκριση στο Κόνφερενς Λιγκ.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Ντιούνκου, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Χαμάς, Μάριτς (73′ Κούσουλος), Εράκοβιτς, Εβάντρο (64′ Ατζίλι), Σίμιτς (73′ Χάμπος), Σεμέδο (82′ Αλιούμ), Στεπίνσκι (73′ Κακουλλής)

Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Ελάντερ, Μασούρας, Λανγκ, Μουσιαλόφσκι, Νεοφύτου

Ζίρα:  Σίλβα, Αλίγεφ, Μουτσίνζι, Ρουάν, Χατζίγεφ (46′ Νουρίγεφ), Κούλιεφ (58′ Ιμπαρχίμ), Ζεμπλί, Ακμεντζάντζε (46′ Τζούνιορ), Ισάγεφ (46′ Φ. Μπαϊράμοφ), Ούτζικ, Βολκόφ (75′ Άτσκα)

Στον πάγκο: Α. Μπαϊράμοφ, Χασίμοφ, Παπουνασβίλι, Αλικάνοφ, Σουμάχ

Σκόρερ:   Χαμάς (13′), Σεμέδο (πεν. 34′, 70′), Στεπίνσκι (45+2′, 54′), Εβάντρο (60′)

Κίτρινες: Ισάγεφ, Σαντίγκοφ , Σίλβα, Ρουάν, Ζεμπλί